19 20 21 22 23 maart 24 25 maart 26 27 28 29 30 maart 31 Het Centraal Bureau voor de Statistiek introduceert een nieuwe stemmingsindicator: het producentenvertrouwen. De indicator bewijst direct zijn waarde, door vanaf medio 1995 een conjuncturele omslag te voorspellen. Deze omslag, die overigens al enkele maanden eerder door de Rabobank Conjunctuurindicator werd voorzien, trad daadwerkelijk op. Ruim 77.000 belangstellenden bezoeken de Infodag Wonen, waar door de Rabobank samen met andere deskundigen als makelaars en notarissen voorlichting wordt gegeven. In Madrid organiseert de Rabobank de World Grain Conference. Ruim 200 grote internationale klanten uit alle werelddelen bezoeken de bijeenkomst. De Duitse Bundesbank verlaagt onverwacht het discontotarief. Hierop volgt de Nederlandsche Bank (DNB) met de eerste neerwaartse aanpassing van haar voor- schotrente in tien maanden tijd: met 0,5%-punt naar 4%. Nederland heeft zijn eerste geldautomaat bij een benzinestation langs de snelweg. Het apparaat wordt door de Rabobank geplaatst bij het Texaco-station Galgeveld langs de A27 (Utrecht-Breda) bijTeteringen. banken. Door deze fusies nam het aantal plaatselijke banken af van 595 tot 547. Het aantal vestigingen daalde met 44 (66) tot 1.879 (1.923). Het aanpassingsvermogen werd ook zwaar op de proef gesteld doordat alle noodzakelijke veranderingen gepaard gaan met een al even noodzakelijke beheersing van de kosten en een onbalans in delen van de organisatie tussen aanwezige en benodigde vaardig heden. Dit heeft permanent grote aandacht, omdat er een groeiende behoefte is aan hoogwaardige adviseursfuncties in de commerciéle sfeer, terwijl steeds meer administratieve en verwerkende functies komen te vervallen. Het beleid is erop gericht door omscholing en vergroting van de mobiliteit deze beide bewegingen zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Om de herplaatsing van overtollige medewerkers zo goed mogelijk te begeleiden bedient de bank zich onder meer van mobiliteitscen tra. Van daaruit vindt individuele begeleiding plaats van mensen die zich oriënteren op een andere functie binnen dan wel buiten de organisatie. Deze geïntegreerde aanpak begint vruchten af te wer pen. Van de in de afgelopen drie jaar ingeschrevenen is inmiddels 51% definitief intern of extern herplaatst. Opleidingen Dit toenemende succes is in belangrijke mate ook te verklaren uit de grote bereidheid van de medewerkers om een opleiding te vol gen, waardoor hun inzetbaarheid wordt vergroot. De Rabobank trekt hier steeds meer voor uit. Om de aanwezige potenties en de geschiktheid voor nieuwe functies te kunnen beoordelen werkt de Rabobank onder meer met testen die gebaseerd zijn op self assessment. Op die manier kunnen managers en medewerkers zelf hun sterke en

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 19