slagen. Door al in een vroeg stadium te anticiperen op de specifieke behoeften van onze leden en klanten wordt de aansluiting niet gemist. Hun wensen en verlangens vormen de verbinding met het heden èn de toekomst. Het bereiken van de klant staat dan ook voorop in onze dienstverlening. En daarbij gaat het niet alleen om het contact via kantoren, produkten en technologische hulpmidde len, maar ook en vooral om het scheppen van een gevoelsmatige band. De klant moet zich aangetrokken voelen tot de bank. Dit alles heeft bij onze bank de afgelopen jaren geleid tot een fun damentele heroriëntatie op de markt. Doel is te komen tot een marktbenadering waarin de specifieke financiële behoeften van onze leden en klanten nog meer dan vroeger centraal staan. Het is een benadering waarbij de Rabobank zich vanuit haar bijna hon derdjarige coöperatieve traditie volledig thuis voelt. In het verslag jaar werd met grote voortvarendheid gewerkt om alle eerder daar toe in gang gezette initiatieven diep in de Rabobankorganisatie te verankeren. Her nieuwe beeldmerk dat begin januari 1995 werd geïntroduceerd is daar een duidelijke uitdrukking van. Het staat symbool voor onze leden en klanten met wie wij als coöperatieve bank een hechte samenwerking nastreven. Want samenwerking - de letterlijke betekenis van het woord coöperatie - is ons devies als bank van en vóór mensen. Het in het vorige verslag beschreven jaar werd gekenschetst als het jaar van de grote veranderingen. Onder het motto 'samen vernieuwen' werd in 1994 een begin gemaakt met de kanteling van een meer produktgerichte naar een meer marktgerichte organisatie. Anders gezegd: naar een nog sterker op de samenwerking met leden en klanten georiënteerde bank. In 1995 stond alles in het teken van de belangrijkste voorwaarde om die transformatie succesvol door te kunnen voeren: het schep pen van de kaders voor een optimale ontmoeting tussen klant en bank. In alle geledingen van de Rabobankorganisatie werd zeer veel aandacht en energie gericht op het ondernemen van activiteiten om het moment van die ontmoeting tot een zo groot mogelijk succes te maken en om te smeden tot een duurzame band. Brede discussie over coöperatieve missie De Rabobank is zich er goed van bewust dat zij met haar nieuwe beeldmerk dat de mens centraal stelt en dat model staat voor leden en klanten hoge verwachtingen wekt. Om daaraan daadwerkelijk inhoud te geven is binnen de Rabobankorganisatie een brede dis cussie op gang gebracht over een eigentijdse invulling van de coöpe ratieve missie. Op de keper beschouwd gaat het daarbij om datgene waardoor een coöperatieve bank zich in de ontmoeting tussen klant en bank per definitie behoort te onderscheiden: excelleren in de dienstverlening. En hoewel die discussie nog niet is afgerond kan al wel worden gezegd dat de hoofdstroom van de gedachten in het verslagjaar is uitgemond in een tweetal conclusies: verbreding van onze doelstelling tot brede coöperatieve finan ciële dienstverlener en daarmee samenhangend een sterke uitbrei ding van het aantal leden; versterking van de lokale betrokkenheid van de plaatselijke Rabobanken bij de sociaal-economische ontwikkeling van de gemeenschappen waarin zij opereren. Een ontmoeting tussen klant en bank heeft verschillende kanten. De effectiviteit is afhankelijk van de invulling van de afzonderlijke variabelen die de kwaliteit van de ontmoeting bepalen, zoals plaats,

Jaarverslagen Rabobank | 1995 | | pagina 10