Passiva (bedragen in miljoenen guldens) 1994 1993 Wanneer twee partijen een derivatencontract aangaan zal na verloop van tijd geleidelijk een betalingsverplichting ontstaan voor de ene of voor de andere partij, afhankelijk van de richting van de marktbeweging. Daarmee ontstaat dus ook voor een van de partijen kredietrisico. In de praktijk bedra gen deze kredietrisico's slechts een fractie van de nominale waarde van de derivatencontracten. Voor een derivatenportefeuille vormt het totale impliciete kredietrisico een veel betere basis om met andere bancaire activiteiten te vergelijken dan de totale nominale waarde van de portefeuille. Dit impliciete kredietrisico is bij eventueel in gebreke blijven van marktpartijen van evenveel belang als een gewoon krediet; de nominale som van het contract is in die situatie evenwel van geen gewicht. De gecontracteerde bedragen van de derivatencontrac ten geven een indicatie over de mate waarin Rabobank actief is op de desbetreffende markten, maar geven geen indicatie van de omvang van de kredietrisico's respectievelijk de marktrisico's van de portefeuille. Bij de bepaling van het voor solvabiliteitstoetsing vereiste vermogen wordt o.a.met het kredietrisico van derivaten rekening gehouden. Als indicatie van het kredietrisico wordt volgens BIS-voorschriften het zogenaamde krediet equivalent berekend. Het totale kredietequivalent voor de rente- en valutacontracten bedraagt 8.059 8.771 Toelichting geconsolideerde winst- en verliesrekening (bedragen in miljoenen guldens) Rentebaten 17.986 18.390 Hieronder zijn verantwoord alle rentebaten uit vorderingen, kredietverlening en rentedragende waardepapieren alsmede die baten welke het karakter hebben van rentebaten, zoals kredietprovisie. De rentebaten van obligaties en andere waardepapieren met een vaste of van de rentestand afhankelijke rente bedragen 2.146 De rentebaten uit het verzekeringsbedrijf bedragen 839 744 Rentelasten 11.750 12.424 Hieronder zijn verantwoord alle rentelasten van toevertrouwde middelen, al dan niet achtergestelde schulden en schuldbewijzen alsmede die lasten welke het karakter hebben van rentelasten. De rentelasten uit het verzekeringsbedrijf bedragen 565 Opbrengsten uit effecten en deelnemingen 152 105 Onder dit hoofd zijn begrepen de dividenden en andere opbrengsten van effecten en deelnemingen. Aandelen en andere niet vastrentende waardepapieren 77 Resultaat deelnemingen 75 34 152 105 Hieronder is mede begrepen: - Vrijval herwaarderingsreserve 27 - Opbrengsten uit hoofde van het verzekeringsbedrijf 42 32

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 63