Technische voorzieningen voor niet verdiende premies en lopende risico's De technische voorziening voor niet verdiende premies en lopende risico's betreft uitsluitend schadeverzekeringen en bevat het nog niet verdiende deel van de premies. In deze voorziening zijn tevens begrepen de verouderingsvoorzieningen voor ziek tekosten-, arbeidsongeschiktheids- en ziekengeldverzekering. Technische voorzieningen voor levensverzekering De verzekeringsverplichtingen zijn berekend volgens de netto methode op basis van recente sterftetafels en op een rekenrente van overwegend 4%. Voor verzekeringsverplichtingen uit hoofde van spaar-optimaal-verzekeringspro- dukten is de rekenrente gebaseerd op een variabel percentage, afhankelijk van de aan de verzekeringen gekoppelde hypotheken. Op deze voorziening zijn de nog af te schrijven rentestandskortingen in mindering gebracht. De afschrijving voor ver zekeringen waarvoor Interpolis een volledig beleggingsrisico loopt geschiedt in 8 jaar: 15% per jaar in de eerste 4 jaar en 10% per jaar in de volgende 4 jaar. Voor verzekeringen waarvoor Interpolis nagenoeg geen beleggingsrisico loopt, vindt afschrijving plaats gedurende de volledige looptijd van de verzekering. In deze voorziening zijn opgenomen de winstgaranties overeenkomstig de actuariële principes. Technische voorzieningen voor te betalen schaden/uitkeringen De technische voorziening voor te betalen schaden/uitkeringen is de voorziening voor de nog niet afgewikkelde schaden, rekening houdend met nog niet gemelde schadegevallen betrekking hebbend op het verstreken boekjaar. De vaststelling is geschied, hetzij post voor post, hetzij als benadering hiervan, op ervaringscijfers. Tevens zijn hieronder begrepen nog te betalen schaderegelingskos- ten. De voorziening schaden arbeidsongeschiktheidsverzekering is berekend op actuariële schadereserveringsfactoren, met een rekenrente van 4%. Technische voorzieningen voor verzekeringen waarbij polishouders het beleggingsrisico dragen De verzekeringsverplichtingen voor deze verzekering zijn voor wat betreft de gese pareerde beleggingsdepots berekend overeenkomstig de technische voorziening voor levensverzekering. Voor de overige verzekeringen waarbij polishouders het beleggingsrisico dragen worden de technische voorzieningen berekend op actuele waarde. De technische voorzieningen zijn in de balans opgenomen onder het hoofd voor zieningen. Voorzieningen De voorziening pensioenen heeft betrekking op de medewerkers van het concern die in de pensioenregeling zijn opgenomen. Deze voorziening betreft de contante waarde van de inhaalverplichtingen, berekend volgens de evenredig-deelmethode met een rekenrente van 4%.

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 54