verschillen effecten. De niet-gerealiseerde waardeverschillen uit dekkingscontrac ten worden op overeenkomstige wijze verwerkt. Gerealiseerde koersverschillen alsmede niet-gerealiseerde negatieve resultaten die niet ten laste van de herwaarde ringsreserve kunnen worden gebracht, worden in de winst- en verliesrekening opgenomen onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Handelsportefeuille De handelsportefeuille is gewaardeerd tegen marktwaarde dan wel geschatte opbrengstwaarde ultimo boekjaar. De waarderingsverschillen ter zake van de han delsportefeuille worden verantwoord onder resultaat uit financiële transacties. Ingekochte eigen obligaties en andere rentedragende waardepapieren bestemd voor de wederverkoop worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere marktwaarde. Opties Genoteerde opties zijn gewaardeerd tegen de marktwaarde per balansdatum. Certificates of deposit en commercial paper Voor zover certificates of deposit en commercial paper zijn te beschouwen als kre dieten, vindt waardering plaats tegen nominale waarde. In andere gevallen komt de waardering overeen met die van obligaties en andere rentedragende waarde papieren. Participaties Participaties zijn gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of lagere marktwaarde. Negatieve waardemutaties en terugnemingen daarvan worden verantwoord onder waardeveranderingen van financiële vaste activa. Dividenden worden in de winst- en verliesrekening opgenomen onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Deelnemingen Deelnemingen waarin invloed van betekenis wordt uitgeoefend op het zakelijk en financieel beleid zijn gewaardeerd tegen netto-vermogenswaarde aan de hand van de meest recente gegevens. Het aandeel in de resultaten van de deelnemingen wordt in de winst- en verlies rekening opgenomen onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Goodwill, zijnde het verschil tussen de verwervingsprijs en de netto-vermogens- waarde van deelnemingen, wordt in het geval dat een rendementsverbetering wordt verwacht in maximaal vijf jaar ten laste van de winst- en verliesrekening (afschrijvingen) afgeschreven. Het nog niet afgeschreven gedeelte van de goodwill is opgenomen onder immateriële activa. Negatieve goodwill bij aankoop van deel nemingen wordt rechtstreeks toegevoegd aan het eigen vermogen. Overige deelnemingen zijn gewaardeerd tegen actuele waarde, waaronder is te verstaan de waarde waartegen bestens kan worden verkocht onder aftrek van nog te maken kosten. De hieruit, ten opzichte van de verkrijgingsprijs, voortvloeiende positieve waardeverschillen worden gemuteerd op de herwaarderingsreserve deel nemingen. Verminderingen van de herwaarderingsreserve ten gevolge van verkoop 99 worden ten gunste van de resultatenrekening gebracht. Negatieve waardemutaties worden verantwoord onder waardeveranderingen van financiële vaste activa, voor zover hiervoor geen reserve is gevormd. Dividenden van de overige deelnemingen worden in de winst- en verliesrekening opgenomen onder opbrengsten uit effecten en deelnemingen. Immateriële activa Overige immateriële activa worden gewaardeerd tegen ten hoogste het bedrag waarvoor deze van derden zijn verkregen, verminderd met het bedrag der afschrij vingen. Onroerende zaken en bedrijfsmiddelen Onroerende zaken voor eigen gebruik De bankgebouwen zijn gewaardeerd tegen actuele waarde, afgeleid uit de vervan gingswaarde op basis van continuïteit en functionaliteit. Deze vervangingswaarde wordt verkregen door middel van periodieke taxaties, zodanig dat elk gebouw ten minste één keer in de tien jaar wordt getaxeerd. Voor de in het boekjaar niet getaxeerde panden wordt de actuele waarde aangepast met behulp van bouwindexcijfers.

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 51