waardering en resultaatbepaling geldend voor verzekeringsmaatschappijen. De verslaglegging over onze groepsmaatschappij NV Interpolis hebben wij al met ingang van het onderhavige verslag aldus aangepast. Dit heeft tot gevolg dat het vermogen ultimo 1993 is afgenomen met f 58 miljoen. De winst- en verliesreke ning over 1993 is niet aangepast omdat deze wijziging de betreffende resultaten nagenoeg niet beïnvloedt. In overeenstemming met de Richtlijnen voor de Jaarverslaggeving is met ingang van het verslagjaar een voorziening getroffen voor verplichtingen uit hoofde van de Regeling Vrijwillig Vervroegd Uittreden (VUT) jegens personeelsleden die in de toekomst voor deze Regeling zouden kunnen opteren. De voorziening wordt op basis van een gemiddelde marktrente actuarieel berekend voor alle werknemers van 45 jaar en ouder, waarbij rekening is gehouden met de kans op de gebruik making van de regeling. In de balans van ultimo 1993 is een voorziening gevormd van f 290 miljoen, welke ten laste van de overige reserves (f 188 miljoen) en de voorziening voor latente belastingverplichtingen (f 102 miljoen) is gebracht. De winst- en verliesrekening over 1993 is niet aangepast omdat deze wijziging de betreffende resultaten nagenoeg niet beïnvloedt. Voor zover beslissingen in 1994 hebben geleid tot een andere presentatie, zijn de vergelijkende cijfers aangepast. Grondslagen voor consolidatie In de geconsolideerde jaarrekening zijn de cijfers verwerkt van de aangesloten banken, de Onderlinge Waarborgmaatschappij Rabobanken BA, de Rabohypo- theekbank NV, NV Interpolis, Rabobank Nederland alsmede de cijfers van de overige groepsmaatschappijen. De activa, passiva en de resultaten van deze maatschappijen zijn integraal in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen. Het belang van derden is als een afzon derlijke post gepresenteerd. Joint ventures worden naar evenredigheid tot het daarin gehouden belang in de geconsolideerde jaarrekening opgenomen. Grondslagen voor waardering en resultatenbepaling Algemeen De activa en passiva zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, tenzij een andere waarderingsgrondslag is vermeld. Voor alle activa geldt dat deze zijn gewaardeerd onder aftrek van noodzakelijk geachte waardeverminderingen. Conform artikel VI van de Wet van 17 maart 1993 houdende bepalingen voor de jaarrekening van banken heeft op de posten bankiers en kredieten een extra afwaardering plaatsgevonden die het karakter van een stille reserve heeft. De toevoegingen en onttrekkingen aan deze extra afwaardering geschieden stelsel matig onder waardeveranderingen in de winst- en verliesrekening. Hierbij wordt gestreefd naar een minimum omvang van deze extra afwaardering, die in redelijke verhouding staat tot de risico's die via deze extra afwaardering moeten worden opgevangen. De met de toevoeging of onttrekking aan deze extra afwaardering samenhangende belasting wordt over deze extra afwaardering geleid. Deze verwerkingswijze vervangt het tot en met 1992 gehanteerde systeem van voorziening voor algemene bedrijfsrisico's. Agio en disagio worden opgenomen onder respectievelijk overlopende activa en overlopende passiva en worden over de looptijd van de desbetreffende posten in de winst- en verliesrekening geamortiseerd. Rentecontracten verband houdende met handelsactiviteiten zijn gewaardeerd tegen marktwaarde. De marktwaarde is gebaseerd op de contante koers per balansdatum. Resultaten worden verantwoord onder resultaat uit financiële trans acties. Overige rentecontracten zijn gewaardeerd conform de activa en passiva waarop deze betrekking hebben. De resultaten worden verantwoord onder rente in verhouding tot het verstreken deel van de looptijd. Vreemde valuta Deelnemingen in groepsmaatschappijen luidende in vreemde valuta worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. De hieruit voortvloeiende valutakoersverschillen worden, voor zover het koersrisico niet is ingedekt, onder het eigen vermogen verwerkt. De overige activa en passiva luidende in vreemde valuta worden gewaardeerd tegen de contante koers per balansdatum. De hiermee samenhangende koersresul- taten worden verantwoord onder resultaat uit financiële transacties.

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 49