obligaties. Een bijkomend probleem vormde het teruglopen van de vraag naar obligaties in de eerste zes maanden. Buitenlandse inves teerders die in 1993 nog erg actief waren in Europa, weken afgelo pen jaar massaal uit naar de VS. Alleen partijen die in kortlopend papier zaten, konden door de daling van de korte rente verliezen ontlopen. De beleggingsportefeuille werd niet getroffen door de oplopende lange rente, aangezien deze volgens de regels tegen aflossings- waarde wordt gewaardeerd. Naast obligaties kent de handelsportefeuille ook aandelen. De posi ties hierin zijn echter zeer gering. Koersschommelingen hadden daardoor slechts een zeer beperkte invloed. Funding De uitgifte van obligatieleningen gebeurt niet alleen ten behoeve van de klanten, maar is in toenemende mate van cruciale betekenis voor de bank zelf. De kredietverlening van de aangesloten banken stijgt sneller dan de groei van de toevertrouwde middelen. Het Centrale Bankbedrijf fungeert hierdoor steeds meer als banker's bank van de Rabobankorganisatie. Tegelijkertijd nemen de midde lenoverschotten van de aangesloten banken bij Rabobank Neder land jaarlijks met enkele procenten af. Er moeten dus steeds meer kapitaalmarktmiddelen van buitenaf worden aangetrokken om de groeiende kredietverlening te financieren. In 1994 was hiermee een bedrag gemoeid van circa f 8 (7) miljard en werd gestart met een actief investor relations-beleid om deze fundingactiviteiten te onder steunen. In verband met deze financieringsbehoefte wordt wereld wijd gestreefd naar permanente toegang tot een grote variëteit aan fundingbronnen. Dit beleid komt in de cijfers duidelijk tot uitdruk king. Nog maar kort geleden betrok de Rabobank haar additionele funding voor 85% op de Nederlandse markt. In 1994 daalde dit aandeel tot een derde van het totaal en werd de rest van de midde len tegen zeer concurrerende tarieven uit andere financiële markten betrokken. De omzetting van de vreemde valuta-fondsen in guldens geschiedt met swaps. De internationale verbreding van de funding- basis van de Rabobankorganisatie en de verbetering van de ver- krijgingsprijs was mogelijk door de sterk groeiende aanwezigheid van de Rabobank in de derivatenmarkt.

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 39