tingen beperken zich tot verschillen in de waarden van rentes en koersen, berekend over deze hoofdsommen. Omgerekend naar het risico dat banken lopen bij de kredietverle ning komt het bedrag van f 575 miljard overeen met f 8 miljard aan kredietverlening. Ook de gevoeligheid voor plotselinge veranderingen op de rente- en valutamarkten is beperkt, omdat nieuwe transacties binnen korte tijd grotendeels worden afgedekt en de overblijvende risico's binnen grenzen worden gehouden met geavanceerde risicomanagementsys temen. Voor de handel in derivaten zijn uiteraard limieten gesteld aan markt- en kredietrisico's. Rapportages, die worden getoetst aan interne richtlijnen, vinden dagelijks plaats en worden doorgegeven aan handelaren en management. Goede advisering over de werking van derivaten is zowel in het belang van de klant als van de bank. Hoewel de Rabobank zeer behoedzaam manoeuvreert op deze markt, is de groei van haar off- balance-bedrijf in 1994 zeer groot geweest. Handels- en beleggingsportefeuille Om een zo groot mogelijke bijdrage aan het organisatieresultaat te leveren handelt het bankbedrijf van Rabobank Nederland voor eigen rekening en risico met een beperkte strategische handelsporte feuille op de financiële markten. In 1992 en 1993 profiteerde de bank volop van de ontwikkelingen in het Europese Monetaire Stelsel, de dalende rente en het steeds kleinere verschil tussen de rentetarieven op de geldmarkt en de kapitaalmarkt. Evenals andere partijen werd ook de Rabobank in februari 1994 verrast door de plotseling weer stijgende rente. Dit betekende dat in de handelsportefeuille verliezen optraden op

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 38