deel van de cliënten overgestapt op door de bank uitgegeven obli gaties. Op de kapitaalmarkten werd een aanzienlijk groter volume gereali seerd, met name dank zij de handel in obligatieleningen. Het emis- siebedrijf voor vastrentende waarden heeft een succesvol jaar achter de rug. De meest in het oog springende transacties waren de lening van f 500 miljoen ten behoeve van de Bank Nederlandse Gemeen ten (BNG), de emissies van f 500 miljoen voor Zweden, f 300 mil joen voor de Europese Investeringsbank en f 250 miljoen voor Ierland, alsmede de uitgifte van f 200 miljoen voor het voedings middelenconcern Sara Lee. In totaal plaatste de Rabobank als leadmanager voor een bedrag van f 2,4 (3) miljard aan obligaties. Ook aan de emissiekant van aandelen had de Rabobank een voor spoedig jaar. De bank vervulde een prominente positie als joint leader voor de Nederlandse markt bij de emissie van KPN, waar door een substantieel deel van de aandelen van dit bedrijf via het Rabobankkanaal werd afgezet. Door de nauwe betrokkenheid bij het nieuwe gecomputeriseerde handelssysteem van de Amsterdamse Effectenbeurs wist de bank haar positie als marketmaker te versterken. Door als zodanig op voorhand vaste noteringen af te geven wordt de markt meer trans parant. Slechts zeer kapitaalkrachtige instellingen kunnen zich de rol van marketmaker veroorloven. Off-balance-bedrijf Het off-balance-bedrijf, met als hoofdmoot de derivatenhandel, had een goed jaar. Het kenmerk van derivaten is dat zij het risico dat ondernemers of beleggers lopen door schommelingen in rentetarieven of valutakoer sen kunnen beperken. Deze risico's worden als apart produkt ver handeld. De derivatenwereld heeft een groot aantal produkten voortgebracht, zoals swaps, opties, futures, forwards en een hele reeks varianten. Partijen die actief zijn op de derivatenmarkt kunnen zich onder scheiden door de verfijnde technische methoden waarmee deze pro dukten worden beheerst, door hun natuurlijke positie in een bepaalde deelmarkt, door hun kennis van de tegenpartijen op basis waarvan ze bereid zijn deze transacties aan te gaan en door hun eigen degelijkheid en betrouwbaarheid. De Rabobank heeft zich vorig jaar op deze punten onderscheiden, getuige het predikaat 'Best Guilder Swaps and Options House', verleend door het inter nationale vakblad RISK. Op het terrein van de derivatenhandel is de Rabobank, met een stand op het einde van het verslagjaar aan zogeheten notional amounts (onderliggende waarden) van f 575 miljard, inmiddels een partij van betekenis. De zeer grote bedragen waarvan op de inter nationale markt sprake is en enkele situaties in binnen- en buiten land waarbij misbruik tot aanzienlijke verliezen leidde, maken dat nogal eens bezorgdheid wordt uitgesproken over de risico's die aan de derivatenhandel kleven. Deze risico's, mits met de nodige finan- cieel-technische kennis en administratieve zorg omgeven, zijn even wel goed te beheersen. Risico's op de hoofdsommen, hoe groot ook, lopen de partijen tijdens de transactie niet. De wederzijdse verplich-

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 37