28 29 30 1 oktober 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 oktober 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 De Rabobank introduceert de Rabobank-basisrente. Voortaan zijn de tarie ven voor zakelijke rekening-courantkredieten gebaseerd op deze rente, die de kostprijs van de korte middelen voor de bank weerspiegelt. De reden voor de introductie van de basisrente is dat de Nederlandsche Bank vanaf het begin van het jaar het promessedisconto - voorheen de grondslag voor de rekening-couranttarieven - niet langer meer officieel publiceert. Economische kalender 1994 De Amerikaanse dollar bereikt zijn laagste notering van het jaar ten opzichte van de gulden. Aan het begin van het jaar werd door velen nog een appreciatie van de Amerikaanse munt voorzien. Hoewel veel van de onderliggende economische factoren zich ten gunste van de dollar ontwikkelen, toont de munt zich ronduit zwak. Een krachtig doorzettende economische groei en een forse verhoging van de Ameri kaanse korte rente worden meer dan tenietgedaan door binnenlandse politieke ontwikkelingen en een halfslachtig optreden van de Amerikaanse autoriteiten in handelsgeschillen met Japan. Pas nadat de Fed in novem ber haar officiële tarieven nogmaals fors verhoogt, weet de dollar zich enigszins te herstellen, om op f 1,74 het jaar uit te gaan; duidelijk lager dan de koers ad f 1,94 aan het begin van 1994. De stabilisatie van de binnenlandse kredietverlening houdt verband met het feit dat enkele grote bedrijven in de Nederlandse food- en agribusiness weinig grote investeringen hebben gepleegd. Dit werd gedeeltelijk gecompenseerd door groei in andere sectoren, zoals de chemie, de zakelijke dienstverlening en de gezondheids zorg. Investment banking De afgelopen jaren heeft het bankbedrijf van Rabobank Nederland in snel tempo een sterke positie als investment bank opgebouwd. De funding voor eigen gebruik en ten behoeve van de plaatselijke Rabobanken, alsmede het aantrekken van middelen voor grote bedrijven en financiële instellingen, heeft geleid tot omvangrijke operaties op de nationale en internationale geld- en kapitaal markten. De Rabobank is door haar internationaal hooggewaardeerde kre dietwaardigheid wereldwijd een veelgevraagde partij om zaken mee te doen. Zo werd de bank door de Agent van het Ministerie van Financiën, die verantwoordelijk is voor het financieren van de over heidstekorten, betrokken bij het ontwikkelen van een aantal nieuwe financieringsinstrumenten voor de Staat, zoals Dutch Treasury Notes en Dutch Treasury Certificates. Het interbancaire bedrijf gaf in volume in 1994 een forse daling te zien, na nog een aanzienlijke stijging in het voorgaande jaar. Zowel de groei in 1993 als de daling in 1994 is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de koersschommelingen van de Amerikaanse dollar. De daling werd mede veroorzaakt door verdere prijserosie, waaraan de Rabobank niet wenste mee te doen. Daarnaast is een

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 36