rijke bijdrage geleverd aan een goedkoper, sneller en doorzichtiger betalingsverkeer met de belangrijkste landen in Europa. Dit nieuwe betaalprodukt werd door onze klanten zeer goed ontvangen. Naar verwachting zal her in 1995 reeds een substantieel deel uitma ken van het totale volume van ons buitenlands betalingsverkeer. De omzet van het girale buitenlandse betalingsverkeer gaf in het ver slagjaar een groei te zien die belangrijk uitsteeg boven de Neder landse im- en exportcijfers. Dit impliceert een verdere verbetering van onze marktpositie. Voor ondernemers werd een nieuw reke ningafschrift geïntroduceerd, dat een beter beeld geeft van de finan ciële situatie van de klant. Verzekeren De totale premie-omzet van de via lokale Rabobanken afgesloten bedrijfsverzekeringen steeg met 3 (6)% tot f 1.327 (1.287) miljoen. De sterkste groei deed zich voor bij de brand- en aansprakelijk heidsverzekeringen. Conform het beleid van de organisatie brengen de lokale Rabobanken in toenemende mate nieuwe polissen onder bij Interpolis, de verzekeringsdochter van de Rabobank. Mede als gevolg daarvan steeg de premie-opbrengst van bedrijfsverzekeringen bij Interpolis met 6,9 (10,8)% tot f 527 (493) miljoen. In de secto ren handel, industrie en dienstverlening was deze groei het grootst. De premiebaten van het agrarische verzekeringsbedrijf van Interpo lis stegen met 3,8 (10)% tot f 389 (375) miljoen. De omzet van het pensioenbedrijf van Interpolis ontwikkelde zich positief. De nieuwe produkten in het kader van de aanvullende sociale verzekeringen, waaronder het WAO-gat, leidden tot een groei van de premie-omzet met ruim 24% tot f 50 (40) miljoen. Leasing en factoring Dochter De Lage Landen is de specialist op het gebied van leasing en factoring voor de klanten van de plaatselijke Rabobanken. Het aandeel van de via de lokale Rabobanken door De Lage Landen in Nederland afgezette lease-arrangementen kwam uit op 52%. De totale leaseportefeuille van De Lage Landen (inclusief buitenland) steeg met 15 (15)% tot f 3,9 (3,4) miljard. Het aandeel van de lokale Rabobanken in de factoringomzet van De Lage Landen in Nederland kwam uit op 74%. De totale factoringomzet van De Lage Landen (inclusief buitenland) nam met 33 (3)% toe tot f 5,2 (3,9) miljard. De daarmee samenhangende kredietverlening kwam uit op f 1,1 (0,7) miljard. Basisvoorzieningen particulieren Betalen, sparen, beleggen, verzekeren en consumptief krediet zijn voor de Rabobank de belangrijkste produkten voor het segment Basisvoorzieningen in de markt voor particulieren. Het is een markt waar de resultaten de afgelopen jaren sterk onder druk stonden. De hoge kosten van het betalingsverkeer, lagere marges op spaargeld door de toegenomen concurrentie, meer prijs bewuste klanten en een verschuiving van spaarprodukten naar beleggingsfondsen zijn hiervan de oorzaak. Betalingsverkeer Nog steeds is het betalingsverkeer niet kostendekkend. Toch doen zich hier duidelijk bemoedigende ontwikkelingen voor. Dank zij de in 1993 ingevoerde tarieven en uitgebreide voorlichting aan de klanten was de beoogde sturing in de richting van efficiënte pro dukten en processen succesvol. Zo is het aantal optisch leesbare acceptgiro's verder afgenpmen ten gunste van door particulieren

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 24