Het waren unieke manifestaties van verbondenheid, die het levende bewijs vormen dat samenwerking het fundament is waarop de Rabobank stoelt. Dank zij de grote inzet van de medewerkers is 1994 niet alleen in termen van vernieuwing, maar ook qua resultaat een succesvol jaar geweest. Hun inzet en betrokkenheid in deze woelige tijden verdie nen alle lof. Maatschappelijke verantwoordelijkheid Als coöperatieve bank van en vóór mensen is de Rabobank zich sterk van haar verantwoordelijkheid in de samenleving bewust. Zij brengt dit lokaal, nationaal en internationaal op vele manieren tot uitdrukking. Jaarlijks bieden de plaatselijke Rabobanken en Rabobank Nederland financiële ondersteuning aan tal van maatschappelijke doelen. In het afgelopen jaar was hiermee in totaal een bedrag van f30 miljoen gemoeid. Een bijzondere rol speelt hierbij het Rabobank Projectenfonds, dat is opgericht om initiatieven te ondersteunen die groepen leden van de bank ten goede komen, of een algemeen economisch belang dienen. Projecten die een vermindering van de milieubelasting beogen, hebben hierin een groot aandeel. De Rabobank is met mensen en met middelen ook actief op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Wereldwijd ondersteunt zij via de Stichting Steun door Rabobanken (SSR) jaarlijks tientallen projecten die erop gericht zijn de leef omstandigheden van de plattelandsbevolking in de Derde Wereld te verbeteren. Een in het oog springend SSR-project was in het verslagjaar de steun aan het opzetten van een coöperatief kredietsysteem voor vrouwen uit 60 dorpen op het Indiase platteland ten zuiden van Madras. Ook de Stichting Garantiefonds Rabobanken heeft een maatschappelijke functie. Zij staat borg voor achtergestelde 'Stimuleringsleningen'waarmee de lokale Rabo banken (doorstartende ondernemers zonder voldoende eigen vermogen in staat stellen een bedrijf te beginnen, dan wel uit te breiden. In het verslagjaar werd voor een bedrag van f 15 miljoen aan garanties afgegeven. Sinds de oprichting van dit fonds in 1985 werd voor f162 miljoen aan garanties verleend, waarmee 2.870 (door)starters konden worden geholpen. Verantwoordelijkheid nemen in de samenleving is niet alleen het beschikbaar stellen van fondsen, maar ook het activeren van het interne bewustzijn dat een maatschappelijk betrokken bank als de Rabobank niet onverschillig kan staan tegenover de natuurlijke leefomgeving. In 1994 werd gestart met de intensivering van de interne milieuzorgcampagne en adhesie betuigd met de verklaring van de Internationale Kamer van Koophandel ter bevordering van een duurzame ontwikkeling. Tevens werd een begin gemaakt met het formuleren van beleid dat erop gericht is actief aan een duurzame ont wikkeling bij te dragen.

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 18