Tijd en plaats De huidige technoiogiegolf lijkt een nieuw hoofdstuk in deze geschiedenis te gaan schrijven. Tijd en plaats spelen daarbij een belangrijke rol. Nieuwe gelddiensten leggen het zwaartepunt veelal bij het overbruggen van onzekerheden in de tijd. Het overwinnen van de factor tijd biedt nieuwe ruimte om toegevoegde waarde te genereren. Voorbeelden hiervan zijn de traditionele bankprodukten in de particuliere sfeer, zoals woninghypotheken en beleggingsreke ningen, die in toenemende mate worden voorzien van een verzeke ringselement, maar ook geavanceerde produkten in de zakelijke sfeer, zoals opties, swaps, fra's en futures. Allemaal trachten ze door reductie of opsplitsing van het risico de tijd te temmen. Tegelijker tijd beweegt geld zich steeds verder af van het oorspronkelijke bankkantoor. Een geldautomaat is niet gebonden aan de muur van de bank. Dit geldt ook voor een toenemend aantal produkten in het betalingsverkeer. Geld om iets te betalen hoeft niet langer van de bank of uit de por temonnee te worden gehaald, maar is elektronisch te activeren. De rol van de bank in deze ontwikkeling blijft echter onmisbaar. Banken bevinden zich in een proces waarbij toenemende wensen van klanten, groeiende technologische mogelijkheden en alert daarop inspelende financiële instellingen voor steeds snellere veran deringen en hogere verwachtingen zorgen. Dit heeft al geleid tot een tweedeling in het bancaire produkt geld. In het basissegment van de bancaire dienstverlening bevinden zich produkten die door hun elektronische vorm nauwelijks meer te her leiden zijn naar de afzonderlijke banken. Geld krijgt hier steeds meer het karakter van een publiek goed. Het wordt voor de banken

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 11