25 26 27 28 29 30 31 1 januari 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 januari 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 Economische kalender 1994 De tweede fase van de Economische en Monetaire Unie in Europa (EMU) gaat in. Het Europese Monetaire Instituut, de voorloper van de toekomstige Europese centrale bank, gaat van start en in Frankrijk wordt de centrale bank onafhankelijk van de overheid. Ofschoon in het begin van het jaar nog alom scepsis heerst omtrent de komst van de EMU, keert het politieke klimaat zich in de loop van het jaar ten goede. Het optredende econo misch herstel, de daardoor ontstane gunstige ontwikkeling van de over heidsfinanciën en de relatieve rust op de Europese valutamarkten brengen een EMU voor althans de kern van Europa terug op de politieke agenda. Het Nationale Landbouwdebat gaat van start. Gewijzigde marktomstan digheden en het groeiende belang dat aan een leefbaar milieu wordt gehecht, hebben de agrarische sector in een kritieke fase doen belanden. De precaire situatie waarin grote delen van de agrarische sector inmiddels verkeren, noopt tot een strategische heroriëntatie van deze bedrijfstak. Hiertoe is door een initiatiefgroep de stichting Ter Zake'opgericht, die zich ten doel stelt het debat over de toekomst van de Nederlandse land- en tuinbouw en agribusiness te bevorderen. Dit debat, waarbij in beginsel de gehele sector wordt betrokken, beoogt vernieuwende ideeën omtrent de toekomstige ontwikkeling van de sector en de daarbij behorende organi satorische structuur zichtbaar te maken. Nadat in eerste instantie een diepgaande inventarisatie van de problematiek van deze sector is gemaakt, is inmiddels fase twee van het debat gestart:zoekrichting voor oplossingen. De activiteiten van de stichting zullen in september 1995 wor den afgerond. Technologie als motor Automatisering en nieuwe technologische ontwikkelingen hebben steeds snellere veranderingen tot gevolg. Binnen de bank komt de technologie steeds meer in het hart van de onderneming te staan. Oorspronkelijk diende de technologische vooruitgang als antwoord op sterk opgelopen verwerkingskosten en als middel tot arbeids besparing bij het snel toenemende aantal bankhandelingen. Maar technologie treedt thans in toenemende mate op als motor in de ontwikkeling van de bancaire dienstverlening. Gevolg daarvan is dat geld zich steeds meer aan zijn stoffelijke verschijningsvorm onttrekt. Geld wordt steeds minder tastbaar en nestelt zich meer en meer in het hoofd en de computer van de gebruiker. Pincode, tele bankieren, Rabofoon, chipcard en recente proeven om digitaal geld via E-mail en Internet te verzenden zijn hiervan de voorbeelden. Deze toenemende abstractie van geld is overigens geen nieuw ver schijnsel. Door de historie heen heeft het geld door een toename van het aantal functies steeds hogere sferen opgezocht. De verschui ving van gouden en zilveren munten naar bankbiljetten in de zes tiende eeuw, het loslaten van de Gouden Standaard, waardoor bankbiljetten niet langer konden worden ingewisseld voor goud, en in recentere jaren de hoge vlucht van het girale geld zijn eerdere uitingen van deze toenemende abstractie. Ze zijn het gevolg van een steeds complexer wordende samenleving. Geld loopt daarmee in de pas met even abstracte ontwikkelingen in de economie, zoals het verhandelen van melkquota, het via swaps ruilen van rente- en valutarisico's door ondernemingen, of het creëren van nieuwe eigen domsverhoudingen, zoals bij leasing.

Jaarverslagen Rabobank | 1994 | | pagina 10