Veranderende markten De geschetste situatie in 1992 is onderdeel van een structurele ontwikkeling. De ban- kensector heeft te maken met min of meer verzadigde markten en daardoor met lagere groeimogelijkheden. Dat noopt tot aanpas singen in de bedrijfsvoering en in de distributie van bankdiensten. Voor de Rabo- bankorganisatie zijn zo gunstig mogelijke voorwaarden en tarieven voor de leden daarbij het uitgangspunt. Dit vereist te allen tijde een zo efficiënt mogelijke uitoefening van het bank- en verzekeringsbedrijf. De veranderende omstandigheden komen het meest pregnant tot uitdrukking op de middelenmarkt. Deze ondervindt de invloed van steeds meer rendementsbewuste con sumenten, de opkomst van het Allfinanz- concept - waarbij sparen, verzekeren en beleggen worden geïntegreerd - en van een aanzienlijk scherpere concurrentie. Verbete ring van de cliëntvoorwaarden voor de hoogrentende Rabobank Rendement Reke ning was een passend antwoord op de nieuwe uitdagingen. Ook de samen met Interpolis ontwikkelde gemengde (spaar-/ verzekeringsjprodukten moeten in dit licht worden gezien. De afzet hiervan via de Rabobankkantoren verliep voorspoedig. Het verder ontwikkelen van de samen werking met de Robeco Groep, gericht op dienstverlening aan onze cliënten op het gebied van beleggen, beleggingsadvise- ring, produktontwikkeling en vermogens beheer, is daarvan eveneens een voorbeeld. In 1992 werd via de plaatselijke banken voor meer dan f 2 miljard aan middelen in de fondsen van de Robeco Groep belegd. Distributie De kracht van de Rabobank ligt vanouds bij de honderden zelfstandige plaatselijke ban ken, het hart van onze organisatie. Zij wer ven via een uitgebreid vestigingennet in hun werkgebied middelen als grondstof voor de kredietverlening aan de leden in de lokale gemeenschap. Door de eerder geschetste ontwikkeling op de middelen markt staat de produktiviteit van het wijd vertakte distributienet thans onder druk. Gelet op de steeds grotere mogelijkheden die de technologie biedt en de zich wijzi gende voorkeuren van cliënten ligt een geleidelijke verdere inkrimping van het aan tal vestigingen in de rede. Ook de al langer in gang zijnde daling van het aantal zelf standige plaatselijke banken door fusies past in dit kader. Immers, schaalvergroting van de bancaire activiteiten is noodzakelijk om beter te kunnen inspelen op de behoefte aan kwaliteitsverbetering van de dienst verlening. In het verslagjaar waren 82 110) plaatselijke Rabobanken betrokken bij een fusie. Het totaal aantal fusies bedroeg 37 (48). In enkele gevallen waren hierbij meer dan twee banken betrokken. Het aantal plaatse lijke Rabobanken nam af tot 744 (789). Mede in samenhang hiermee liep het aantal plaatselijke Rabobankvestigingen terug. Het aantal kantoren kwam ultimo 1992 uit op 2.056 (2.101en het aantal zittingen op 980 1.004). Aan het eind van het verslag jaar bedroeg het aantal geldautomaten (GEA's) 1.445(1.291 Aanpassing produktieprocessen In 1992 zijn beslissingen genomen over de noodzakelijke aanpassingen, waartoe het 'kenterend tij' voor de bancaire bedrijfstak noopt. Onze organisatie is een omvangrijke operatie begonnen, gericht op het in aan zienlijke mate terugbrengen van de kosten in de komende vier jaar. De genoemde aan passing van de distributiekanalen zal, even als een meer efficiënte en meer effectieve inrichting van de verwerkingsprocessen, daarbij een belangrijke rol spelen. In het verslagjaar werden instrumenten ont wikkeld waarmee de plaatselijke banken de doelmatigheid van een aantal belangrijke verwerkingsprocessen kunnen verhogen. In verschillende opzichten vertonen de pro cessen in de bankwereld door de massali teit van verwerking industriële kenmerken. Zoals in de industrie voortdurend sprake is van het herontwerpen van verwerkings processen en een beter gebruikmaken van 14 die onder meer Rabobankprodukten, admi nistraties en transacties geautomatiseerd verwerkt, gaat met ingang van 1 januari 1993 onder de naam Facet BV als honderd procent dochteronderneming van Rabo bank Nederland door het leven. Zij zal in voorkomende gevallen behalve de Rabo- bankorganisatie ook andere partijen gaan bedienen. Bankbedrijf van Rabobank Nederland Onze organisatie verbeterde in 1992 in aan zienlijke mate haar aandeel bij de financie ring van de grotere ondernemingen, die door het bankbedrijf van Rabobank Neder land worden bediend. Daarbij ging het zowel om traditionele kredietverlening als om dienstverlening via nieuwe geld- en kapitaalmarktprodukten en 'corporate finance', waarbij bijzondere financieringen en adviesdiensten worden geleverd. Na een periode van forse uitbreiding van de activiteiten is het beleid thans vooral gericht op kwalitatieve groei, uitmondend in een verbetering van de rentemarge en een accentverschuiving naar provisie-gene rerende dienstverlening. Onze activiteiten in het buitenland werden verder uitgebreid. De internationale dienst verlening verloopt via de eigen buitenland se vestigingen, die in belangrijke mate actief zijn op de food- and agribusiness- markt, en via allianties met Europese ban ken. De aanvullend op de eigen vestigingen gerichte dienstverlening via de samenwer kingspartners is vooral van belang voor de internationaal opererende ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf. Zij kunnen aldus op de specifieke lokaties waar ze actief zijn direct worden bediend. In 1992 zijn in dat kader nieuwe strategische samenwerkingsverbanden afgesloten met banken in Italië, Oostenrijk en Duitsland. Met de al bestaande allianties is een samenwerkingsnetwerk ontstaan dat een belangrijk deel van Europa dekt. De dienst verlening via de alliantie-partners verloopt bemoedigend. Gewerkt wordt aan verdere uitdieping. De invoering van een nieuwe generatie informatiesystemen vraagt om aanpassingen in de infrastructuur. nieuwe technologieën, zo ligt ook binnen de Rabobank de nadruk op het efficiënter laten verlopen van de primaire processen. Het in het verslagjaar gestarte project 'Effi ciency Drive Aangesloten Banken' (EDAB) omvat een programma voor produktiviteits- verbetering bij de plaatselijke banken, die zich met behulp daarvan aan elkaar kunnen spiegelen en optrekken. Ook door de invoe ring van een nieuwe generatie informatie systemen - LAURA (Lokale Automatisering Rabobanken) - zullen de plaatselijke banken doelmatiger en commercieel slagvaardiger kunnen opereren. Ultimo 1992 was LAURA bij 50 banken geïnstalleerd. Dit alles maakt een moderne serviceverle ning aan onze leden en cliënten mogelijk, tegen een zo laag mogelijke kostprijs. Ook het prijsinstrument wordt daartoe ingezet. De bescheiden tariefstelling voor het parti culiere betalingsverkeer per begin 1993 zal cliënten stimuleren de meest efficiënte betaalvormen te kiezen. De in het verslag jaar met andere banken gehouden voorlich tingscampagne Betaal op Maat was daarop eveneens gericht. Ook binnen Rabobank Nederland wordt nadrukkelijk gewerkt aan produktiviteitsver- betering, mede langs de weg van kosten beheersing. Eén van de methoden daarvoor is de verzelfstandiging van bedrijfsonder delen. In het verslagjaar zijn voorbereidin gen getroffen tot verzelfstandiging van de Centrale Dienst Informatica. Deze dienst, 15

Jaarverslagen Rabobank | 1992 | | pagina 9