DE RABOBANKORGANISATIE IN 1992 Het financieren van de leden-ondernemers tegen zo gunstig mogelijke voorwaarden vormt het primaire doel van onze coöperatieve instelling. Uit de wederom gerealiseerde versteviging van onze positie op de bedrijvenmarkt blijkt dat aan deze taakstelling opnieuw is voldaan. Daarbij kon, in moeilijke externe omstandigheden, een tevredenstellend financieel resultaat worden geboekt. Ons land is, na de sterke economische vooruitgang in de tweede helft van de jaren tachtig, in een periode met een duidelijk minder gunstige economische ontwikkeling aanbeland. Zowel binnen als buiten onze landsgrenzen verslechterden in het verslag jaar 1992 de vooruitzichten, nadat aanvan kelijk de hoop op economisch herstel nog de boventoon voerde. Dienovereenkomstig zwakte de groei van de kredietverlening aan bedrijven af, maar bleef zich toch op een respectabel niveau bewegen. Evenals in 1991 was er dan ook sprake van een ver sterking van onze positie op deze markt. De financieringen aan particulieren lieten een nagenoeg even grote stijging zien. Tegenover de krachtige groei van de kre dietverlening stond een tegenvallende mid- delenaanwas. Bovendien liep bij een nog steeds omgekeerde rentestructuur de ver- krijgingsprijs van de middelen verder op en nam de concurrentie op de spaarmarkt toe. De afstand tussen de gemiddelde midde- lenprijs en de renteniveaus op de professio nele geld- en kapitaalmarkt is kleiner geworden, een verschijnsel dat zich al lan gere tijd voordoet. Dit vertaalde zich voor een belangrijk deel in een relatief hogere prijs van de uitzettin gen. De gemiddelde uitzettingenprijs ligt vanzelfsprekend enigszins boven het (gewogen) renteniveau op de geld- en kapi taalmarkt. Die afstand is in 1992, evenals in het voorafgaande jaar, groter geworden. Daardoor kon ook ons coöperatieve Rabo- bankprodukt bij uitstek, de variabelrentende bedrijfslening, niet zo scherp worden geprijsd als gemiddeld over een lange reeks van jaren het geval is geweest. Daar bij moet echter worden meegewogen dat in het huidige financieel-economische klimaat in de gehele bancaire markt de debiteuren risico's en de daarmee gepaard gaande risi copremies zijn toegenomen. De verbetering van onze positie op de zakelijke markt is voor ons een aanwijzing dat wij onze leden ook in 1992 relatief gunstige voorwaarden en tarieven hebben geboden. 13

Jaarverslagen Rabobank | 1992 | | pagina 8