Per 1 januari 1989 is het arbeidsongeschiktheids-pensioenreglement geïntegreerd in het Pensioenreglement Rabobankorganisatie 1989. Het doel van de regeling is echter ongewij zigd gebleven en voorziet in een uitkering bij arbeidsongeschiktheid in de zin van de WAO en geeft een aanvulling op de WAO-uitkering. Deze pensioenverplichtingen zijn verzekerd bij de Stichting Pensioenfonds Rabobank organisatie. Gedurende de looptijd van de CAO kan een medewerker, die voldoet aan de leeftijdscriteria in de CAO en die ten minste 10 jaar in het bankbedrijf werkzaam is, vrijwillig vervroegd uit treden rond de leeftijd van 61 jaar. Overige grondslagen van resultatenbepaling Interest, provisie en andere baten worden ten gunste gebracht van het boekjaar waarop zij betrekking hebben. Bij de bepaling van de kosten wordt rekening gehouden met nog te betalen en vooruitbetaal de kosten. Bij de bepaling van de belastingen wordt het bedrag van de toevoeging voorziening algeme ne bedrijfsrisico's als last in aanmerking genomen. Verder is rekening gehouden met deelnemingsvrijstelling. De afschrijvingen geschieden conform de toelichting op de post onroerende goederen en inventaris. Grondslagen voor waardering en resultatenbepaling specifiek voor het verzekeringsbedrijf Technische De verzekeringsverplichtingen zijn berekend volgens de nettomethode op basis van recente voorzieningen sterftetafels en op een rekenrente van overwegend 4%. verzekeringsbedrijf Voor verzekeringsverplichtingen uit hoofde van Spaar-Optimaal-verzekeringsprodukten is de (eigen rekening) rekenrente gebaseerd op een variabel percentage, afhankelijk van de aan de verzekeringen Levensverzekering gekoppelde hypotheken. Op de technische voorzieningen verzekeringsbedrijf zijn geactiveerde rentestandskortingen in mindering gebracht. Deze rentestandskortingen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, verminderd met afschrijving. De afschrijving voor spaarverzekeringen, waarvoor de beleggingen bij Interpolis plaatsvinden, geschiedt in 8 jaar. Bij verzekeringen waarvoor de beleggingen bij de Rabo- banken plaatsvinden, wordt de afschrijvingsperiode gelijkgesteld aan de looptijd van de ver zekering. Schadeverzekering Voor de hieronder begrepen technische voorziening premies is opgenomen het op het einde van het boekjaar onverdiende deel van de verschenen premies onder aftrek van provisies. In deze voorziening zijn tevens begrepen de verouderingsvoorzieningen voor ziektekosten-, arbeidsongeschiktheids- en ziekengeldverzekering. Voorts zijn hieronder begrepen de technische voorzieningen schaden, zijnde de voorzienin gen voor de nog niet afgewikkelde schaden eigen rekening aan het einde van het boekjaar, rekening houdend met de ten tijde van het vaststellen van de voorzieningen nog niet gemel de schadegevallen, betrekking hebbend op het verstreken boekjaar. De vaststelling is geschied, hetzij post voor post, hetzij als benadering hiervan op ervaringscijfers. Tevens zijn hieronder begrepen nog te betalen schaderegelingskosten. De voorziening schaden arbeidsongeschiktheidsverzekering is berekend op actuariële schade- reserveringsfactoren (volgens eigen waarneming inzake reactivering) met een rekenrente van 4%. 62 Toelichting geconsolideerde balans Activa Balanshoofden en toelichting (bedragen in miljoenen guldens) Kas en daggeldleningen Hieronder zijn mede opgenomen daggeldleningen verstrekt aan kredietinstellingen en overheid, dan wel aan anderen tegen onderpand van schatkistpapier of effecten. Schatkistpapier De portefeuille bestaat uitsluitend uit buitenlands schatkistpapier. Onder dit bedrag is mede begrepen de lopende rente. Van de portefeuille is 11 (11niet ter vrije beschikking uit hoofde van zekerheidsstelling in het kader van geldmarkt- en deviezen transacties. 1992 3 830 Bankiers Deze post bestaat uit: Terstond opeisbare tegoeden Niet terstond opeisbare tegoeden 2 621 35 823 38 444 2 372 39 201 41 573 Hieronder zijn begrepen operational leasecontracten voor 52 (66) De onder dit hoofd opgenomen vorderingen op deelnemingen bedragen 30 (33) Effecten en syndicaten De portefeuille bestaat uit: Ter beurze genoteerde Obligaties Nederlandse overheid Overige obligaties Aandelen 13 198 9 446 965 23 609 12 210 8 192 865 21 267 Niet ter beurze genoteerde Overige obligaties Aandelen 3 244 101 3 345 923 113 1 036 Certificates of deposit en commercial paper 2 621 29 575 1 614 23 917 Onder het bezit is 522 (412) begrepen voor handelsdoeleinden; waarvan opties 5 (-). Verder is 26 432 (21 891begrepen inzake de beleggingsporte feuille, waarvan uit hoofde van het verzekeringsbedrijf 3 481 (2 483) en waarvan opties - 1 Van de effectenportefeuille is 2 098 (1 484) niet ter vrije beschik king wegens verstrekte zekerheidsstelling in het kader van trans acties op de geld- en kapitaalmarkt alsmede de optiebeurs. 63

Jaarverslagen Rabobank | 1992 | | pagina 33