hton',iH9« MARKT VOOR PARTICULIEREN Met een bedrag aan uitstaande financierin gen van f 60 miljard, met bijna f 97 miljard aan toevertrouwde middelen en met meer dan 4 miljoen betaalrekeningen is de Rabo bank prominent aanwezig op de markt voor particulieren. Om deze positie ook in de toekomst te behouden streeft de Rabobank naar een vriendelijke, betrokken, maar tegelijk ook zakelijke verhouding met de particuliere cliënt. Daartoe biedt de organisatie via de ruim 2000 vestigingen van de plaatselijke Rabobanken een op de individuele en lokale situatie afgestemd deskundig advies. Dit wordt ondersteund met een breed, eigen tijds produktenpakket dat wordt aangebo den tegen marktconforme tarieven. Hierin zijn niet alleen de traditionele bancaire pro- dukten lenen, sparen en betalen opgeno men, maar ook beleggen en verzekeren. Kredietverlening Op de markt voor woninghypotheken is de concurrentie in 1992 aanzienlijk verscherpt. Dit wordt vooral veroorzaakt door de sterk toegenomen interesse voor belegging in woninghypotheken van institutionele beleggers, zoals verzekeraars en pensioen fondsen. Zij zien dit als alternatief voor de minder renderende beleggingen in com mercieel onroerend goed. Met de opkomst van tussenpersonen die bemiddelen bij het afsluiten van woninghypotheken en de gestegen belangstelling van makelaars voor dit produkt, is voor de institutionele beleg gers bovendien het vereiste distributie kanaal beschikbaar. In deze moeilijke markt was het voor de Rabobank niet mogelijk om de in 1991 bereikte verbetering van de marktpositie voor woninghypotheken vast te houden. Vooral door de groei van de markt als geheel was er desondanks sprake van een bevredigende toename van het bestand aan woninghypotheken met 6,0 (6,6)%. De consumptieve kredietverlening ontwik kelde zich in het verslagjaar voorspoedig. De daling van het uitstaande bedrag aan persoonlijke leningen werd ruimschoots gecompenseerd door een forse bestands toename bij de doorlopende kredieten. Het totale bedrag aan verstrekte leningen aan particulieren groeide in 1992 licht tot f 11,1 (10,9) miljard. Na aftrek van de aflos singen kwam de totale uitstaande krediet verlening in dit marktsegment uit op f 60,0 (56,2) miljard, een toename met 6,8(6,1)%. Toevertrouwde middelen De ontwikkelingen op de spaarmarkt wer den in 1992 gekenmerkt door enkele partij en die zich met uiterst scherpe tarieven een plaats in de markt trachtten te veroveren. Dankzij de omgekeerde rentestructuur kon- 35

Jaarverslagen Rabobank | 1992 | | pagina 19