accent verlegd van startende ondernemin gen naar participaties in gevestigde bedrij ven. Het structureren en financieren van enkele management 'buy outs' en 'buy ins' zijn daar voorbeelden van. Bij de fusiebemiddeling richt de Rabobank het vizier in het bijzonder op de internatio nale food- en agribusiness. In een stabilise rende markt is het aandeel bij de aan- en verkoopmandaten in het middelgrote bedrijfsleven sterk gestegen. Het beleid gericht op specialisatie - met naast food- en agribusiness als speerpunten transport en high-techbedrijven - werpt hier duidelijk vruchten af. Internationale dienstverlening In het verslagjaar zijn weer enkele belang rijke stappen gezet om de infrastructuur voor de internationale dienstverlening door de Rabobank verder uit te bouwen. Hierbij wordt een tweesporenbeleid gevoerd. Dit bestaat uit het opbouwen van een inter nationaal netwerk van eigen vestigingen en uit samenwerkingsovereenkomsten met buitenlandse banken. De eigen vestigingen leggen zich toe op dienstverlening aan Nederlandse cliënten in het buitenland en zijn tevens actief op de lokale markt, met name richting food- en agribusiness. Dit netwerk is in 1992 uitge breid tot 50 (46) vestigingen buiten Neder land. Nieuwe vestigingen zijn geopend in Budapest, Buenos Aires en op het Kanaal eiland Guernsey. Daarnaast opende dochter Nedship Bank een kantoor in Hongkong. In 1993 zal het netwerk van buitenlandse vestigingen van de Rabobank worden uit gebreid met kantoren in Mexico en - via dochter Nedship Bank - in Noorwegen. Het tweede spoor, de allianties met buiten landse banken, is aanvullend op het eigen vestigingennet en richt zich met name op de Europese dienstverlening. Vooral inter nationaal opererende relaties uit het mid den- en kleinbedrijf kunnen hiervan profite ren. Het fijnmazige netwerk van vestigingen dat door de samenwerkingsverbanden is ontstaan zorgt ervoor dat in alle regio's van Lloyds Bank Credit Agricole Banco Popular Espanol SGZ/WGZ/DG/GZB Raiffeisen Zentralbank Österreich AG Cariplo de betrokken landen een brede, op maat gesneden dienstverlening kan worden aan geboden. De groei van de dienstverlening via onze alliantie-partners loopt voorspoe dig. Gewerkt wordt aan verdere uitbreiding van het dienstenpakket. In 1992 zijn nieuwe allianties gesloten met de Italiaanse bank Cassa di Risparmio delle Provincie Lombarde SpA (CARIPLO), de Oostenrijkse Raiffeisen Zentralbank (RZB- Austria) en de coöperatieve zusterorganisa ties in Duitsland. Bij deze laatste samen werking zijn van Duitse zijde betrokken de Deutsche Genossenschaftsbank (DG-BANK) en drie bij haar aangesloten regionale banken. Bij elkaar vertegenwoordigen zij de 3.150 plaatselijke coöperatieve Volksbanken en Raiffeisenbanken in Duitsland. Samen met de reeds eerder afgesloten allianties in Frankrijk (Crédit Agricole), Groot-Brittannië (Lloyds Bank) en Spanje (Banco Popular) is zo een netwerk ontstaan dat een belangrijk deel van Europa dekt. Voorts wordt ook met de Belgische CERA op deelterreinen samengewerkt. De trustactiviteiten ontwikkelden zich in het verslagjaar voorspoedig. Deze specifieke vorm van dienstverlening omvat onder meer de aan- en verkoop van en het direc- tievoeren over vennootschappen. Specifiek gericht op het trustbedrijf heeft de Rabo bank inmiddels vestigingen op Curagao, in Luxemburg en op de Kanaaleilanden. Inclusief de dochters beschikt de Rabobank in Europa over 30 vestigingen op 2! locatiesin 10 tanden; het netwerk van de alliantiepartners omvat ruim 35.000 bedienings- punten. 32 De kredietverlening via de buitenlandse vestigingen steeg fors. Vooral de groei in België, Frankrijk, de Verenigde Staten en Singapore viel daarbij op. Het balanstotaal dat betrekking heeft op niet-ingezetenen is gelijk gebleven en kwam - inclusief het interbancaire bedrijf - eind 1992 uit op 28,5% van de totale bedrijfsomvang. Leasing en factoring De leasing- en factoringprodukten worden aangeboden via De Lage Landen. In het beleid van deze dochteronderneming staan vendorleasing en grensoverschrijdende fac toring centraal. Deze produkten worden aangeboden vanuit een Europees distribu tienetwerk met vestigingen in België, Duits land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland en Italië. Vendorlease, een vorm van samenwerking met leveranciers van kapitaal- of duurzame consumptiegoederen, blijkt te voorzien in een behoefte, getuige de voortgaande groei van het aantal arrangementen. Het zelfde geldt voor de grensoverschrijdende factoringactiviteiten. Het aandeel hiervan in de totale factoringomzet van De Lage Landen bedraagt thans 35% en toont een stijgende tendens. In het binnenlandse bedrijf van De Lage Landen is in 1992 een proces van verder gaande specialisatie in gang gezet. Object en branchespecialisatie zorgen voor nieuwe impulsen in een inmiddels volwassen markt. De totale leaseportefeuille bedroeg eind 1992 f 2,8 (2,5) miljard. De factoringomzet nam toe tot f 3,8 (3,2) miljard. De groei van beide activiteiten was vooral afkomstig van de buitenlandse vestigingen. Bedrijfsverzekeringen Het verzekeringsbedrijf van de Rabobank- organisatie loopt hoofdzakelijk via Interpolis en haar dochters. Het schadebedrijf toonde in het verslagjaar een gemêleerd beeld. De sectoren handel, industrie en dienstver lening toonden een stijging van de premie opbrengst met 16 (13)% tot f 81 (70) mil joen. In de agrarische sector groeiden de premiebaten met 6 (5)% tot f 101 (95) mil joen voor rechtstreeks door Interpolis gele verde verzekeringen. Verder realiseerde Interpolis-dochter Hagelunie een agrarische premie-opbrengst van nog eens f 99 (89) miljoen. Bron van aanhoudende zorg voor de gehele zakelijke sector vormen de tegenvallende resultaten van de aansprakelijkheidsverze keringen. In het verslagjaar is besloten dochter Agro Lloyd organisatorisch te integreren in Inter polis. Tevens zijn de zelfstandige beurs- activiteiten gestaakt. Uit het pensioenbedrijf van Interpolis kunnen onveranderd gunstige resultaten worden gemeld. In 1992 zijn drie nieuwe pensioen- planprodukten geïntroduceerd. Dit zijn maatwerkprodukten die - naar coöperatieve traditie - een scherpe premiestelling ken nen en bovendien een winstdelingsrege- ling, waarbij de overwinst terugvloeit naar de verzekeringnemers. 33

Jaarverslagen Rabobank | 1992 | | pagina 18