5 5 geheel veroorzaakt door een wijziging van de voorschriften van de Nederlandsche Bank. Tot 1992 werden de spaargelden boven f 500.000 per rekening van particulie ren, verenigingen en instellingen zonder zakelijk doel verantwoord onder zakelijke deposito's. Vanaf het verslagjaar worden deze gerekend tot de particuliere spaar gelden. Zonder deze verschuiving zou bij de zakelijke toevertrouwde middelen een bescheiden groei zijn gerealiseerd. Daarbij speelt vooral de tegenvallende liquiditeits ontwikkeling in de agrarische sector een rol. Het bedrag aan zakelijk toevertrouwde mid delen bedroeg aan het einde van het ver slagjaar f 32,5 (33,5) miljard. Hiervan had f 14,6 (14,0) miljard betrekking op tegoeden in rekening-courant. Betalingsverkeer In 1990 introduceerde de Rabobank als eer ste bank de Transactiegebonden Tarifering (TGT) voor het zakelijke betalingsverkeer. Dit systeem van tarieven per zakelijke beta lingstransactie, gekoppeld aan compense rende maatregelen ten gunste van cliënten in onder andere de rentesfeer, blijkt in de markt aan te spreken. Eind 1992 was het systeem bij nagenoeg alle zakelijke relaties ingevoerd. Het blijkt nog steeds een grote aantrekkingskracht te hebben op nieuwe relaties. Ondanks de brede navolging die dit systeem in de markt inmiddels kent, is de marktpositie van de Rabobank met dit pro- dukt in het verslagjaar dan ook verder ver sterkt. Van belang daarbij is dat de Rabo bank de enige bank is die de valutadagen voor girale overboekingen heeft afgeschaft en gunstige rentetarieven hanteert. De beoogde sturing door TGT naar goed kopere betaalvormen loopt voorspoedig. Zo is het aantal handgeschreven opdrach ten bij de plaatselijke Rabobanken evenals in 1991 met 10% teruggelopen. Het aantal automatische incasso's is gestegen met 22(13)%. Ook het elektronische betalingsverkeer zit bij de Rabobankorganisatie sterk in de lift. Het aantal zakelijke cliënten dat gebruik maakt van het produkt Rabobank Teleban kieren is in 1992 meer dan verdubbeld tot 11.000. Voor de grote bedrijven heeft Rabo bank Nederland een geavanceerde variant van het systeem Rabobank Telebankieren ontwikkeld. De nieuwste versie hiervan vol doet aan alle eisen die de markt stelt, zowel Buitenlands betalingsverkeer plaatselijke Rabobanken (in f miljard) 40 35 30 25 20 15 10 o m m SI m 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 Uitgaande betalingen Inkomende betalingen Totaal 30 op het punt van functies als van tarief stelling. Het buitenlands betalingsverkeer bij de plaatselijke Rabobanken is in 1992 met ruim 9% gegroeid tot een bedrag van f 37,6 (34,4) miljard. In het documentaire betalings verkeer namen vooral de transactievolumina bij de produkten accreditieven 9%) en bankgaranties 10%) toe. De afzet van de documentaire incasso's stabiliseerde. Per 1 januari 1993 is een nieuwe tarieven structuur voor deze produkten ingevoerd. Als eerste van de Nederlandse banken han teert de Rabobank vanaf deze datum een eenvoudig en voor de cliënt zeer inzichtelijk tarievensysteem voor deze complexe betaalprodukten. Naast een sturende wer king naar een efficiënt produktgebruik wordt van deze tariefaanpassing een uit breiding van de nu nog bescheiden markt positie verwacht. Produkten financiële markten Vanuit de dealingroom in Utrecht en vanuit diverse buitenlandse kantoren realiseerde de Rabobank in 1992 wederom een om vangrijk transactievolume in de financiële markten. Deze activiteiten dragen in toe nemende mate bij aan de resultaten van de Rabobankorganisatie. Haar toenemend belang in de wholesale bancaire dienstverlening op de Nederlandse markt blijkt ook uit de omvang en de breedte van het produktenpakket dat aan grote bedrijfscliënten vanuit de dealing room wordt geleverd. In het interprofessionele bedrijf kon weder om een verbetering van de marge worden gerealiseerd, mede dankzij een verdere diversificatie aan beide zijden van de balans en de toepassing van nieuwe financiële instrumenten. Het off-balancebedrijf van de Rabobank wordt steeds belangrijker, mede ten behoeve van de emissie-activiteiten, die fors zijn gegroeid. In het bijzonder in het guldenssegment trad de Rabobank regel matig op als syndicaatsleider. Door moder ne financiële instrumenten, zoals swaps, konden daarbij voor emittenten dikwijls aantrekkelijke financieringstarieven worden gerealiseerd. Het zakenvolume met binnen- en buiten landse institutionele beleggers en in het interprofessionele effectenbedrijf is in het verslagjaar verder gegroeid. Het betreft hier een breed scala aan activiteiten, uiteen lopend van de handel in obligaties, onder handse leningen en aandelen, tot zogenoemde repo-affaires en in- en uit leentransacties van effecten. De portefeuille van de uit de samenwerking met de Robeco Groep voortvloeiende joint venture Holland Capital Management (HCM), die zich toelegt op het beheer van vermogens van institutionele relaties, ont wikkelde zich voorspoedig. Mede door de achterblijvende aanwas van toevertrouwde middelen, in combinatie met de flinke groei van de kredietvraag, moest voor de funding van de Rabobank organisatie een fors hoger beroep op de professionele financiële markten worden gedaan dan in 1991. Eind 1992 was f 33,6 (24,1miljard aanvullend op de toe vertrouwde middelen opgenomen. Corporate finance De corporate finance-activiteiten van de Rabobank zijn gericht op maatwerkproduk- ten met een grote toegevoegde waarde voor zowel nationaal als multinationaal opererende bedrijfsrelaties. Daarbij gaat het vooral om de structurering van grensover schrijdende transacties, waarbij veelal spra ke is van off-balance financiering. Tevens wordt bemiddeld bij fusies en worden aan delenemissies en projectfinancieringen ver zorgd. In dit kader was de Rabobank in het verslagjaar onder meer betrokken bij enkele grote warmte/kracht-koppeling-projecten en de financiering van specifieke bedrijfs middelen. Het beleid is daarbij gericht op het gedeeltelijk onderbrengen van de risi co's bij andere professionele partijen. In 1992 is in het participatiebeleid het 31

Jaarverslagen Rabobank | 1992 | | pagina 17