ZAKELIJKE MARKT Hel primaire doel van de Rabobankorgani- satie als kredietcoöperatie is het voorzien in de financieringsbehoef te van de leden-ondernemers tegen zo laag mogelijke tarieven en zo gunstig mogelijke overige voorwaarden. Evenals in 1991 werd dit streven bemoeilijkt door de omgekeerde rentestructuur, waar bij de inversiteit in het verslagjaar zelfs nog sterker was dan destijds. Hierdoor stond de prijs van de middelen - de grondstof voor de kredietverlening - onder opwaartse druk. Dit werd versterkt door de verscherpte con currentie op de spaarmarkt. Afgezet tegen de gemiddelde tarieven op de geld- en kapitaalmarkt kon de variabel- rentende bedrijfslening in het verslagjaar niet zo scherp worden geprijsd als in 1991. In de markt bleek onze prijsstelling echter nog zeer concurrerend te zijn gelet op de versteviging van de marktpositie. Deze werd daarnaast verbeterd door de nog steeds wervende werking van de in 1990 ingevoerde Transactiegebonden Tarifering (TGT) voor het zakelijke betalingsverkeer. Kredietverlening Ondanks de haperende economische groei nam het volume van de uitstaande zakelijke kredietverlening bij de Rabobank opmerke lijk toe. Het totaal aan verstrekte leningen aan bedrijven kwam uit op f 24,5 (21,2) mil jard. Rekening houdend met de aflossingen resulteerde dit in een groei van de zakelijke leningenportefeuille, zowel kort als lang, met 8,0 (12,6)% tot f 72,6 (67,2) miljard. De kredietverlening in rekening-courant groeide met 2,8 (9,5)% tot f 14,7 14,3) mil jard. De totale kredietverlening (leningen, kortlopende financieringen en kredieten in rekening-courant) aan bedrijven steeg met 7,1 (12,1tot f 87,3 (81,5) miljard. In het verslagjaar trad herstel op in de financieringsvraag vanuit de agrarische sector. Van belang daarbij was dat vervan- gings- en milieu-investeringen, ondanks de onzekerheden rond het milieu- en het EG-landbouwbeleid en de gevolgen van de GATT-onderhandelingen, niet langer uitstel duldden. Daarnaast deed zich in diverse sectoren van de Nederlandse land- en tuin bouw in 1992 bijna gelijktijdig een forse prijsval voor. Hierdoor verslechterde de liquiditeitspositie aanzienlijk. Omdat de financiële situatie van veel bedrijven in de achterliggende jaren was versterkt, leidde deze liquiditeitsverkrapping slechts inci denteel tot problemen. Het beleid van de Rabobank is erop gericht om de leden zo goed mogelijk door deze moeilijke periode van lage prijzen en herstructurering heen te helpen. Het bedrag aan verstrekte leningen aan de agrarische sector steeg tot f 9,9 (7,9) mil jard. Rekening houdend met de aflossingen 27

Jaarverslagen Rabobank | 1992 | | pagina 15