\Slag rschiLi vergroting van de politieke onzekerheid in de aanloop naar de presidentsverkiezingen en met name het zeer omvangrijke negatie ve renteverschil met Duitsland zorgden in de zomer voor een historisch dieptepunt van de dollar ten opzichte van de Europese valuta's. Na de crisis in het EMS, toen dui delijk werd dat de Europese rentes een dalende tendens hadden ingezet terwijl de Amerikaanse economie geleidelijk aan kracht begon te winnen, trad koersherstel op. Op de binnenlandse effectenmarkten ste gen de aandelenkoersen in de eerste maan den van het jaar flink, onder andere als gevolg van een oplopende dollar en een oplevende hoop op economisch herstel. De koersval van de dollar, sombere berichten uit het bedrijfsleven en magere economi sche vooruitzichten zorgden daarna echter voor een sterke daling van de aandelen koersen, die pas in oktober werd gestuit. Het rendement op aandelen lag in het ver slagjaar per saldo beduidend onder dat op obligaties. De handel in aandelen op de Amsterdamse effectenbeurs boekte mede daardoor slechts een bescheiden toename van de omzet met 7,5%. De obligatiehandel was aanzienlijk levendiger met een omzet groei van bijna 40%. Geld- en kapitaalmarkt De koppeling van de gulden aan de Duitse mark is in 1992 nog centraler in het mone taire beleid komen te staan. Mede hierdoor was het Nederlandse rentebeeld in hoge mate een afspiegeling van het Duitse. Het vasthoudende anti-inflatiebeleid van de betrokken centrale banken gaf de markt vertrouwen in de inflatie-ontwikkeling. Als gevolg daarvan daalde reeds in het begin van het verslagjaar de kapitaalmarktrente in beide landen. De geringe economische groei bood eveneens ruimte voor deze daling. Aangezien de korte rente voorals nog stabiel bleef, nam het negatieve ver schil tussen de lange en de korte rente ver der toe. De Duitse discontoverhoging in juli 1992 vormde een trendbreuk in de rente-ontwik keling. Deze verhoging gaf - samen met de zwakke positie van de Amerikaanse dollar in augustus en de perikelen rond het Ver drag van Maastricht - de aanzet tot de oplo- Rente in Nederland (maandgemiddelden in J1 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 geldmarktrente kapitaalmarktrente 24 De spanningen in het EMS bereikten in september en november hun toppunt. pende spanningen in het EMS, culminerend in september en november. De - ook ten opzichte van de mark - zeer sterke positie van de gulden stelde de Nederlandsche Bank in staat haar officiële rentetarieven gefaseerd met 1 %-punt te verlagen. De korte en de lange rente daal den globaal genomen met een zelfde percentage. Terugkijkend kan 1992 worden gekenschetst als een jaar waarin ook de Nederlandse economie de gevolgen ondervond van de wereldwijd haperende economische ont wikkeling. De omgekeerde rentestructuur hield aan, zelfs in versterkte mate. Hopelijk biedt 1993 op dit vlak uitzicht op verbete ring. 25

Jaarverslagen Rabobank | 1992 | | pagina 14