Balans en resultaat 1991 werd gekenmerkt door een alleszins bevredigende ontwikkeling, zeker gezien de teruglopende conjunctuur. Met name het activiteitenniveau ontwikkelde zich voorspoedig. In 1991 is een aanzienlijke groei van mid delen en uitzettingen gerealiseerd. Hier door is het balanstotaal gestegen met 7,5 (17,1)% tot f 217,1 (201,9) miljard. De hoge groei die in 1990 werd behaald, werd in het verslagjaar niet geëvenaard. Ook als wordt gecorrigeerd voor de in 1990 in de boeken verwerkte integratie van het ver zekeringsbedrijf Interpolis - het groeiper centage zou dan 13,5 hebben bedragen - was de balansgroei in 1991 minder fors. De kredietverlening aan de private sector is gegroeid met 9,6 (10,2)% tot f 137,7 (125,7) miljard. Hiervan is 59% verstrekt aan de zakelijke sector en het overige deel aan particulieren. Procentueel is het aandeel van de kredietverlening aan de private sector in het balanstotaal licht teruggelopen. Het tegenovergestelde deed zich voor bij het interbancaire ver keer. Het aandeel hiervan is uitgekomen op 19,1 (18,3)%. Van de totale kredietver lening komt 11 (10)% voor rekening van ons buitenlandbedrijf. Als ook het inter bancaire bedrijf wordt meegeteld, bestaat f 61,8 (53,8) miljard van de totale activa van de Rabobankorganisatie uit vorderingen op niet-ingezetenen. Bepalend voor de ontwikkelingen aan de passiefzijde zijn met name de toever trouwde middelen: spaargelden, deposi to's en gedeeltelijk waardepapieren en crediteuren. Deze toevertrouwde midde len zijn gegroeid met 6,5 (12,0)% tot f 126,0 (118,3) miljard. Circa driekwart hiervan is afkomstig uit de particuliere middelenmarkt, het overige deel van zakelijke relaties. De groei van de toever trouwde middelen bleef achter bij de ontwikkeling van de kredietverlening aan de private sector. De technische voorzie ning verzekeringsbedrijf - bestemd om te voldoen aan aangegane verplichtingen uit hoofde van levensverzekeringen en hieraan gerelateerde produkten, zoals de Spaar-Optimaalhypotheek - is toegeno men tot f 7,1 (5,9) miljard. De reserves van de organisatie stegen dank zij de winsttoevoeging tot f 13,0 (11,9) miljard. Procentueel gezien is dit een grotere stijging dan de groei van het balanstotaal. De capital/assets-ratio - het zichtbare eigen vermogen in procenten van het balanstotaal - verbeterde hier door enigszins en kwam uit op 6,0 (5,9). BATEN De totale baten van de Rabobank organisatie namen met 11,8 (12,4)% toe tot f 6.568 (5.874) miljoen. Een gedeelte van de stijging is het gevolg van de integratie van Interpolis in de resultaten over de volle twaalf maanden in het verslagjaar. In 1990 was dit, wat de resultaten betreft, slechts voor zeven maanden het geval. Zonder de integratie van Interpolis zou de groei in het verslagjaar op 8,4 (8,3)% zijn uitgekomen. De rentebaten stegen dank zij de volu megroei van de rentedragende uitzet tingen. Daarbij bleven de tarieven voor financieringen met variabele rente relatief hoog, als gevolg van de verdere verschuiving van laagrentende toever trouwde middelen naar met name hoog- rentende deposito's. Oe plaatselijke Rabobanken wor den op tal van terreinen onder steund vanuit het hoofdkantoor van Rabobank Nederland in Eindhoven 49

Jaarverslagen Rabobank | 1991 | | pagina 26