EFFECTEN EN BELEGGINGEN Op 1 januari 1991 heeft de samenwer king met de Robeco Groep feitelijk gestalte gekregen door de oprichting van onder andere het Institute for Research and Investment Services BV (IRIS). In deze joint-venture zijn door de beide moedermaatschappijen enkele activiteiten van vitaal belang onderge bracht. De joint-venture richt zich met name op de retailmarkt. Het accent ligt op ondersteuning van de lokale Rabobanken bij de effecten dienstverlening (beleggingsresearch, vermogensbeheer, beleggingsadvisering en produktontwikkeling) en op de distri butie van de fondsen van de Robeco Groep via de Rabobankorganisatie. In 1991 is vooral gewerkt aan de invul ling van de organisatie en de inbedding in de structuren van de moederorganisa ties. Naar verwachting zullen hiervan in 1992 de vruchten worden geplukt. De integratie van de huisfondsen van de Rabobank met die van de Robeco Groep is in 1991 voltooid. Alleen het Obligatie fonds Rabobank kon niet worden ingebracht in het fondsenpakket van de Groep, omdat hiervoor bij Robeco geen vergelijkbaar alternatief voorhanden was. Daarom is dit fonds opgeheven. Aan de deelnemers zijn passende alter natieven binnen het bestaande produk- tenpakket aangeboden. De slapte op de beleggingsmarkten en de nog niet voltooide inpassing van de samenwerking binnen de organisatie speelden een rol bij de plaatsing van de fondsen van de Robeco Groep via de Rabobanken. Om die inpassing te stimu leren zijn onder meer de voordelen van de samenwerking voor onze relaties in de communicatie naar de markt uitge breid naar buiten gebracht. De flauwte op de effectenmarkten en de terughoudendheid van de particuliere beleggers hadden een stabilisatie van de effectenbedrijvigheid tot gevolg. Het aantal uitgevoerde effectenorders dat via bemiddeling van de plaatselijke Rabobanken werd verwerkt, bedroeg in het verslagjaar 161.000. Het aantal uitgevoerde optietransacties was 178.000 en het aantal inschrijforders voor emissies bedroeg 9.000. Door verre gaande automatisering is de snelheid van de orderafwikkeling verder verhoogd. VERZEKERINGEN Door de scherpe concurrentie op de schadeverzekeringenmarkt is de omzet groei achtergebleven bij de verwachtin gen. Voor 1992 wordt hierin verbetering verwacht. De kostenvoordelen die voort vloeien uit het eind 1990 ingevoerde Assurantie Bemiddelings Model - het automatiseringssysteem waarmee lokale Rabobanken elektronisch rechtstreeks verzekeringen kunnen afsluiten bij Interpolis - zullen kunnen leiden tot con- currerender tarieven voor verzekeringen ONTWIKKELING AANTAL BEURSORDERS (particulierenmarkt, aantallen x 1000) 1990 1991 1990 Opties Effecten Inschrijvingen 38 in de particuliere sfeer. Dit heeft reeds geresulteerd in de invoering van het zogenoemde Privépakket. Het verzeke ringstechnisch resultaat was lager dan begroot onder meer door tegenvallende ontwikkelingen in het schadeverloop, stijging van de gemiddelde schadelast en het te lage premieniveau door de scherpe concurrentie in de markt. In de zorgverzekeringensector ging veel aandacht uit naar de voorgenomen invoering van het plan-Simons. De hierin vervatte plannen hebben tot gevolg dat een belangrijke schaalvergroting nood zakelijk wordt bij de uitvoering van de ziektekostenverzekering. Interpolis speelde hier op in door ge sprekken te openen met een andere partij over samenwerking. De premie-omzet in deze sector ontwik kelde zich naar verwachting en steeg met 11% tot f 250 miljoen. In de levensverzekeringensector is een grotere omzetstijging gerealiseerd dan verwacht. Mede door de Brede Herwaar dering werden in het verslagjaar veel nieuwe spaarverzekeringen gesloten. Het resultaat is fors toegenomen door een gunstige ontwikkeling van de techni sche resultaten, door de snelle porte- feuillegroei en door een verhoging van het interestresultaat. REIZEN Het jaarresultaat van onze activiteiten in de reissector is in belangrijke mate beïn vloed door de Golfoorlog en de burger oorlog in Joegoslavië. Met name in de drukste boekingsmaanden, januari en februari, lagen de verkopen op een ongekend dieptepunt. Vanaf maart 1991 heeft een inhaaleffect plaatsgevonden. Ondanks deze turbulentie en mede gezien de goede resultaten voor het win terseizoen 1991/92 is de provisie opbrengst in 1991 stabiel gebleven en de omzet met 1% toegenomen. Terwijl het aantal geboekte reizen met 5% achter bleef, stabiliseerden de provisie opbrengsten, doordat er van een hogere provisie per reisovereenkomst sprake was. Het aantal personen dat via de Rabobank een reis boekte nam af tot 925.000 (955.000). In 1991 zijn de plaatselijke Rabobanken instrumenten aangereikt om de effectivi teit en de efficiency op het gebied van de reisbemiddeling verder te verbeteren.

Jaarverslagen Rabobank | 1991 | | pagina 21