Circa 30 procent van de woning- financieringen wordt verzorgd door de plaatse lijke Rabobanken. van de portefeuille aan de in het verslag jaar gestarte Rabo Financierings maatschappij. Achtergrond hiervan is dat deze op de markt voor particulieren gerichte activiteiten steeds minder blij ken te passen in de vrijwel uitsluitend op de zakelijke markt gerichte kernactivi teiten van De Lage Landen. Het totale bedrag aan nieuw verstrekte leningen aan particulieren lag met f 10,9 (11,1) miljard op een iets lager niveau dan in 1990. Rekening houdend met de aflossingen is daarmee de totale uit staande kredietverlening op de markt voor particulieren in 1991 gegroeid met 6,1 (6,4)%, tot een bedrag van f 56,2 (53,0) miljard. T 3 TOEVERTROUWDE MIDDELEN De spaarmiddelen lieten in het verslag jaar met 5,6 (8,9)% een bevredigende groei zien, maar bleven aanzienlijk ach ter bij de buitengewoon forse toename in 1990. De gerealiseerde groei kwam mede tot stand doordat veel particulie ren, vanwege de hoge rentestanden en de relatief lage inflatie, sparen aantrek kelijker vonden dan beleggen op de effecten markten. Dit heeft geresulteerd in een bestand aan spaarmiddelen van f81,3 (77,0) miljard. Evenals in het voorafgaande jaar waren de deposito's zeer in trek. Dit werd ver oorzaakt door de - in het verlengde van de hoge geldmarktrente - aantrekkelijke depositotarieven en de nog steeds toe nemende rentebewustheid van de cliën ten. Tegelijk met de daardoor forse groei van de deposito's is het totale bedrag op traditionele spaarrekeningen licht gedaald. Hiervan gaat een aanzienlijk neerwaartse invloed uit op de rente marge. Het tegoed op betaalrekeningen van particulieren is gestegen tot f 10,6 (10,4) miljard. Deze groei werd veroorzaakt door een toename van het aantal reke ninghouders tot 4,1 (4,0) miljoen. Per saldo is het bedrag dat door particu lieren aan de Rabobankorganisatie is toevertrouwd met 4,9 (8,3)% gestegen tot f 92,5 (88,2) miljard. VERSTREKKINGEN, AFLOSSINGEN EN UITSTAANDE KREDIETVERLENING OP DE MARKT VOOR PARTICULIEREN (bedragen in f miljoen) -j991 19c Verstrekkingen 10 873 11 140 -/- Aflossingen 7 444 8 096 Mutatie leningenbestand 3 429 3 044 Mutatie rekening-courant en kortlopende financieringen 178 162 Mutatie particuliere kredietverlening 3 251 3 206 Kredietbestand per ultimo 56 257 53 006 36 Jongeren v een belangrijke doelgroep bij de bediening van de markt voor De in 1991 ondernomen activiteiten hebben aan de doelstelling om het be talingsverkeer tenminste kostendekkend te maken belangrijk bijgedragen. De ren tabiliteit van het betalingsverkeer is hier mee echter nog niet op een structureel acceptabel niveau gekomen. De komende jaren zal hieraan verder worden gewerkt in hoofdzaak door middel van efficiency-bevorderende maatregelen. BETALINGSVERKEER 1991 is het jaar geworden van de voor bereiding op de doorbraak van het elek tronisch betalen. In de detailhandel is de afzet van betaalautomaten groter geweest dan verwacht. In 1992 zullen de particuliere cliënten worden gestimu leerd gebruikte maken van deze vorm van betalen. De positie van de Rabobank als marktlei der op het gebied van de geldautomaten kon ook in 1991 worden gehandhaafd. De transactie-aantallen zijn fors geste gen, waaruit blijkt dat het elektronisch geld opnemen de cliënten aanspreekt. De beschikbaarheid van onze geld- en betaalautomaten is inmiddels opgevoerd tot 99,9%. Dit betekent dat gemiddeld In 1990 werd met de uitgifte van de Europas (met Museumjaarkaart) een begin gemaakt met de invoering van de 4-passen lijn. In 1991 werd deze lijn ver der uitgewerkt door de introductie van de Rabocard, de Topcard en de vervan ging van de Rabopas. Hierdoor heeft er ook een verschuiving plaatsgevonden naar passen die de cliënt meer functies bieden. De flink gegroeide afzet van de Rabocards en het teruglopen van het aantal Rabopassen getuigen van deze verschuiving. genomen de geldautomaten slechts 0,1% van de tijd niet beschikbaar zijn vanwege onderhoudswerkzaamheden en storingen. Ook het gebruik door de cliënten van geldautomaten in het buitenland groeide sterk door een verbeterde toegankelijk heid van een groot aantal apparaten in de ons omringende landen.

Jaarverslagen Rabobank | 1991 | | pagina 20