een financieringsmaatschappij overge nomen die opereert onder de naam Rabofin Italia SpA. De activiteiten in Zuid-Amerika werden uitgebreid door een belang van ruim 20% te nemen in de Uruguayaanse financieringsmaatschappij Surinvest. Daarmee is onze positie als mondiale food- en agribusinessbank in deze regio verder versterkt. Deze inmiddels met vol ledige licentie opererende bank is name lijk vooral actief op het gebied van agri-trade finance. In Zuidoost-Azië werd de dienstverlening van de Rabobank uitgebreid door de overname van 85% van de aandelen van een Indonesische leasemaatschappij, nu genaamd Rabo Finance Indonesia. Nieuwe kantoren zijn officieel geopend in Edinburg en via dochter ADCA-BANK AG in Leipzig. Tevens is in het verslag jaar een bod gedaan op alle nog niet in ons bezit zijnde aandelen van de Duitse ADCA-BANK AG en bestaat het voor nemen de naam van deze sinds 1984 grotendeels in ons bezit zijnde bank te veranderen in Rabobank Deutschland AG. De allianties met buitenlandse partners vormen samen met de eigen vestigingen van de Rabobank de twee sporen van de buitenlandse dienstverlening. De eigen vestigingen richten zich op specifieke transacties van Nederlandse cliënten in het buitenland en versterken daarnaast de positie van de Rabobank als mondiale food- en agribusinessbank. De meer op Europa gerichte dienstverle ning via de allianties is hierop aanvul lend en vooral van belang voor de internationaal opererende cliënten uit het midden- en kleinbedrijf. Het grote vestigingennetwerk dat door deze samenwerkingsverbanden ont sloten wordt, zorgt ervoor dat in alle regio's van de desbetreffende landen een brede en op maat gesneden dienst verlening aan deze cliënten kan worden aangeboden. De contacten met en de zaken die via deze allianties worden afgehandeld nemen snel in aantal toe. Aan de verdere uitbreiding van de dienstverlening via de samenwerkingspartners wordt gewerkt. Op centraal niveau is een Eurodesk inge richt om Nederlandse bedrijven in het buitenland te begeleiden. op niet ingezetenen. Met name de bijdra gen van de vestigingen in de Verenigde Staten - inmiddels de derde food- en agribusinessbank aldaar -, Groot- Brittannië, België en Zuidoost-Azië zijn aanzienlijk. LEASING EN FACTORING De leasing- en factoringprodukten wor den aangeboden via De Lage Landen. De dienstverlening op dit terrein werd ook in het verslagjaar verder uitgebreid door het opzetten van een eigen Europees distributienetwerk. De invulling van het netwerk, met eigen vestigingen in België, Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk en Italië vordert gestaag. In de leasesector slaat het voor De Lage Landen nieuwe produkt Vastgoedlease op de Nederlandse markt goed aan. Door stagnerende ontwikkelingen in de automatiseringssector zijn de activiteiten bij het produkt Equipmentlease in 1991 afgevlakt. Het aantal Vendorlease- partnerships is uitgebreid tot 15. Bij deze dienstverlening worden, samen met de leveranciers van kapitaalgoede ren of duurzame consumptiegoederen, objecten aan afnemers voor gebruik beschikbaar gesteld. Daarbij werkt De Lage Landen inmiddels samen met leveranciers uit onder andere de auto-, bouw-, computer- en agrarische sector. Door overname van een autoleasebedrijf in België zijn de activiteiten op dit gebied verder uitgebreid. De totale leaseporte feuille bedroeg per eind 1991 f 2,5 (2,4) miljard. De omzet bij de factoring- en incassopro- dukten van De Lage Landen nam in 1991 aanzienlijk toe, vooral als gevolg van de in 1990 gestarte activiteiten in Frankrijk en Italië. Daarnaast ontwikkelde de grensoverschrijdende factoring zich voorspoedig. In het binnenland is de afzet daarentegen enigszins achtergeble ven bij de verwachtingen. Gestreefd wordt naar een verdere verbetering van de dienstverlening via samenwerkings verbanden met buitenlandse banken en introductie van nieuwe produkten. Aan het einde van het verslagjaar had - inclusief het interbancaire bedrijf - 28,5 (26,6)% van het balanstotaal betrekking BEDRIJFSVERZEKERINGEN De verzekeringsprodukten worden over wegend geleverd door Interpolis en haar dochters. Voor schadeverzekeringen viel de ontwikkeling van de produktafzet in de agrarische sector tegen. De premie baten zijn hier met 5% gestegen tot f 95 miljoen. In tegenstelling tot 1990, toen het resultaat sterk negatief werd beïn vloed door de stormen in het begin van dat jaar, is het resultaat voor 1991 con form de verwachtingen. In de sector handel, industrie en dienst verlening is de premie-opbrengst gegroeid met 13% tot f 70 miljoen. De schade-ontwikkeling verliep naar ver wachting. Alleen bij de aansprake- De omzet van het pensioenbedrijf laat een gestage groei zien. Na aftrek van statutaire en contractuele winstdelingen is het resultaat conform de verwachtin gen toegenomen. De onderhandse plaatsing van Heidemij was één van de grote corporate finance- door Rabobank Nederland werden verzorgd. lijkheidsverzekering voor bedrijven was er sprake van een tegenvallende gang van zaken. In het verslagjaar is de schadeverzeke raar Agro Lloyd overgenomen. Daardoor is de dienstverlening aan onze grote bedrijfsrelaties uitgebreid en zijn de mogelijkheden om via de beurs verzeke ringen onder te brengen verruimd. 33

Jaarverslagen Rabobank | 1991 | | pagina 18