Rabobank in 1990 ingevoerde Transactiegebonden Tarifering (TGT) - tarieven per zakelijke betalingstransac tie gekoppeld aan compenserende maat regelen ten gunste van cliënten in o.a. de rentesfeer - is een in brede kring posi tief gewaardeerde invulling hiervan. De invoering van dit systeem heeft ook tot het beoogde resultaat van sturing naar goedkopere betaalvormen geleid. Zo was de daling van handgeschreven opdrachten bij de Rabobanken 10%, tegen een afname met 1% voor het tota le bankwezen. De automatische incas so's namen met 13% toe, terwijl dit landelijk 10% was. De verviervoudiging van het aantal cliënten dat gebruik maakt van het per transactie relatief goedkope systeem Telebankieren, is eveneens illustratief. Het afrekenen via betaalautomaten, onderdeel van de zogenoemde toon bankbetalingen, is het afgelopen jaar verder in zwang gekomen. De afzet van betaalautomaten heeft de verwachtingen overtroffen. Dit is mede het gevolg van een door de Rabobankorganisatie gevoerde actie, waarbij deze automaten kunnen worden geleast. Het buitenlands betalingsverkeer via de plaatselijke Rabobanken is ook in 1991 fors gegroeid. Evenals in de voorgaande jaren is hier door de marktpositie van de Rabobank in het im- en exportverkeer versterkt. De afzet van documentaire betaalpro- dukten, zoals accreditieven, incasso's en wisseldisconteringen - een onderdeel van de trade finance activiteiten van de Rabobankorganisatie - is gestabiliseerd. Met name door de Golfoorlog bleef de ontwikkeling in de eerste maanden ach ter bij de verwachtingen. In de loop van het jaar is hierin herstel opgetreden. PRODUKTEN FINANCIËLE MARKTEN Binnen de moderne dealingroom van Rabobank Nederland ontwikkelde het transactievolume zich voorspoedig. Bij de valutaprodukten nam het aandeel van transacties met grote bedrijfscliënten aanzienlijk toe. Daarbij wordt een steeds breder produktassortiment geboden. Door een dalend aantal professionele tegenpartijen neemt de liquiditeit op de markten af, zowel voor contante als ter- mijn-affaires in vreemde valuta, alsmede voor guldensdeposito's. Op de guldens- markt heeft de Rabobank een zeer omvangrijk aandeel. In het interprofessionele bedrijf kon een verbetering van de marge worden gere aliseerd, mede dank zij een verdere diver sificatie aan beide zijden van de balans. Aan de passiefzijde kon hierdoor een deel van de middelen worden verkregen tegen een prijs die aanzienlijk lager ligt dan de interbancaire tarieven. Aan de actiefzijde werd een grotere plaats inge ruimd voor zogenaamde assetswaps. Hierbij wordt de rente van langer lopen de beleggingen afgestemd op die van de BUITENLANDS BETALINGSVERKEER LOKALE BANKEN (in f n 1990 1991 Uitgaande betalingen Inkomende betalingen Totaal Een nieuw internationaal samenwerkings verband werd gesloten met de Britse Lloyds Bank. interbancaire markt. Uit het voorgaande blijkt de belangrijke rol die nieuwe finan ciële instrumenten spelen in het heden daagse valuta- en rentemanagement. Ons off-balancebedrijf neemt dan ook steeds meer een essentiële positie in, mede ten behoeve van onze emissie activiteiten. De emissie-activiteiten zijn fors ge groeid. In het bijzonder in het guldens segment trad de Rabobank regelmatig op als syndicaatsleider. Door moderne financiële instrumenten zoals swaps konden daarbij voor emittenten dikwijls aantrekkelijke financieringskosten worden gerealiseerd. Het dienstverleningspakket voor de bin nenlandse institutionele beleggers is in het verslagjaar verder uitgebreid. Zo zijn voor deze relaties nieuwe faciliteiten voor beheer- en bewaargeving van effec ten beschikbaar gekomen. Hiermee is een snelle, efficiënte en eigentijdse informatieverstrekking aan de cliënten gerealiseerd. Voortvloeiend uit de samenwerking met de Robeco Groep is tevens de joint-venture Holland Capital Management Group (HCM) van start gegaan. Deze joint-venture legt zich toe op het beheer van vermogens van insti tutionele relaties. Inmiddels zijn nage noeg alle hiervoor in aanmerking komende relaties van de beide moeder bedrijven in HCM ingebracht. De porte feuille ontwikkelt zich voorspoedig. Gegeven de ontwikkeling van de toever trouwde middelen was er in 1991, met name voor het binnenlandse bedrijf, slechts een beperkte behoefte aan addi tionele funding op de professionele financiële markten. Met het oog op de financiering van het buitenlandse bedrijf, de spreiding van risico's en de optimali satie van de resultaten wordt gestreefd naar een verdere diversificatie van fundingbronnen. Bij onze buitenlandse vestigingen zijn mede daarom de Commercial Paper- en Medium Term Noteprogramma's uitgebreid. Ultimo 1991 was f24,1 (23,1) miljard aanvullend op de toevertrouwde middelen opge nomen. netwerk afgezet. Daarnaast is er een toe nemende participatie bij management- buy-outs, waarbij met name de risicodragende financiering c.q. garant stelling wordt verzorgd. Op het gebied van corporate finance was Rabobank Nederland in 1991 betrokken bij enkele grote financieringen voor de aankoop van ondernemingen. Daarnaast zijn aandelenfinancieringsplannen ont wikkeld en afgezet, die erop gericht zijn personeel te laten participeren in bedrij ven. Via buitenlandse banken en effec tenhuizen is geparticipeerd in enkele grote internationale transacties voor multinationals. Naast het bestaande particuliere trustbe- drijf is als aanvulling op onze bancaire dienstverlening voor grote bedrijven een start gemaakt met trustactiviteiten, zoals aan- en verkoop, alsmede beheer van vennootschappen ten behoeve van der den. In 1991 zijn hiervoor trustkantoren opgezet op Cura^ao en in Luxemburg, terwijl de voorbereidingen voor de ope ning van kantoren op Jersey en in Hong Kong in een afrondend stadium verke ren. Vanuit dit netwerk en via de allian ties met buitenlandse banken kan een nog betere dienstverlening aan de rela ties worden geboden. INTERNATIONALE DIENSTVERLENING In het verslagjaar werd naast de reeds eerder aangegane strategische allianties in Spanje (Banco Popular) en in Frankrijk (Crédit Agricole) een nieuw internatio naal samenwerkingsverband in Groot- Brittannië met Lloyds Bank gesloten. Daarnaast wordt al langer samenge werkt met de CERA in België. In Italië is MERCHANT BANKING De activiteiten bij fusiebemiddeling zijn in 1991 verder gegroeid. Verworven ver koopmandaten uit het 'middenbedrijf' zijn via het nationale en internationale

Jaarverslagen Rabobank | 1991 | | pagina 17