Op de Euro-Top in Maastricht werd een gedetailleerde marsroute de EMU vastgelegd. Financieel- economische omgeving Het afgelopen jaar gaf op het wereldpolitieke toneel enkele gebeurtenissen te zien, die ook op economisch terrein hun invloed uitoefenden. Van verreweg het grootste belang, zeker op wat langere termijn, was in 1991 het definitieve uiteenvallen van de Sovjet unie na de mislukking van de door conservatieve krachten uitgevoerde machtsgreep in augustus. De vijftien voormalige Sovjetrepublieken varen nu elk hun eigen koers en trachten op een aantal terreinen tot nieuwe samen werkingsverbanden te komen. Voorlopig viert instabiliteit echter hoogtij. Daarbij heeft de in de zomer uitgebroken burger oorlog in Joegoslavië de gevaarlijke kanten van het nationalisme in Oost- Europa laten zien. Behalve politieke ontreddering treden omvangrijke eco nomische problemen in de landen achter het voormalige IJzeren Gordijn steeds duidelijker naar voren. Slechts door middel van economische hervor mingen kan - met steun van het Westen - op termijn uitzicht worden geboden op een wezenlijke verhoging van de levensstandaard aldaar. De Centraaleuropese landen Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Polen bieden in dit verband vooralsnog de beste per spectieven. Naast de ontwikkelingen in Oost-Europa was de afloop van de crisis rond de Perzische Golf, na de snelle overwinning van de geallieerden op Irak, uiteraard van belang. Hierdoor kwam een einde aan de sinds augustus 1990 boven de markten hangende onzekerheden en liet het vertrouwen van consumenten en investeerders in de economie, althans tijdelijk, een forse verbetering zien. Dit werd versterkt doordat de olieprijzen reeds direct na het begin van de Golf oorlog weer daalden tot het niveau van voor de crisis (circa S 20 per vat) Daardoor kwam de inflatie in de indus trielanden slechts tijdelijk op een hoger niveau. In Latijns Amerika - Brazilië uitgezonderd - trokken de voortgaande economische hervormingen de aandacht. Na een door INFLATIE (jaargemiddelden in Nederland OESO Duitsland Verenigde Staten

Jaarverslagen Rabobank | 1991 | | pagina 11