Hebben-we ons ë&enli^ ooit wel gaedaanu vooreesteH! De Rabobank- organisatie bedient bedrijven in al hun levensfasen. PERSONEELSONTWIKKELINGSBELEID Bij het nastreven van een grotere doel matigheid worden voorwaarden gescha pen voor een optimaal samenspel tus sen mensen en (investerings)middelen. De medewerkers vormen de belangrijk ste schakel in het proces van toenemen de professionaliteit in het dienstbetoon. Voortdurend veranderende omstandig heden in het bedrijf vereisen grote flexi biliteit en een verhoogd accent op een adequaat personeelsontwikkelingsbe leid. Dit beleid is dan ook gericht op ver breding van kennis, uitbreiding van vaar digheden en een flexibele inzet van de medewerkers. Een zo efficiënt mogelijke bedrijfsvoering en een grote betrokken heid van de medewerkers bij het bedrijf zijn onlosmakelijk verbonden met de coöperatieve doelstelling: het behalen van zoveel mogelijk voor deel voor de leden. BANKBEDRIJF VAN RABOBANK NEDERLAND De Rabobankorganisatie bedient bedrij ven in al hun 'levensfasen'. Zelfstandige ondernemers, die bij een plaatselijke Rabobank bankieren, kunnen door groei en/of een andere juridische structuur in de loop van hun bestaan behoefte krij gen aan maatwerkprodukten. Onder meer met het oog daarop functioneert aanvullend op de dienstverlening van de plaatselijke Rabobanken het bankbedrijf van Rabobank Nederland. Deze professionele dienstverlener in bin nen- en buitenland, die actief is op de zogenoemde 'wholesale-markt', opereert (geheel zelfstandig) als bank voor het grote internationale en Nederlandse bedrijfsleven en de grote institutionele beleggers. Dit bankbedrijf biedt een gediversifi- ceerd volwaardig produktenpakket voor grote cliënten. In het verslagjaar is een strategisch actieplan opgesteld, dat erop is gericht de kansen die de nieuwe marktverhoudingen in ons land bieden, zo goed mogelijk te benutten. Rabobank Nederland stelt zich ten doel de contac ten met haar doelgroepen verder te verbreden en te verdiepen en ook het marktaandeel onder deze partijen te vergroten. Daarbij wordt veel belang gehecht aan duurzame relaties. Voorts zal de positie als mondiale bank voor de food- en agribusiness verder worden uitgebouwd. In het buitenlandbeleid spelen het - selectief uit te breiden - buitenlandse kantorennet en de strategische allianties met een aantal buitenlandse banken een belangrijke rol. In het verslagjaar ging Rabobank France van start en werden de al operationele kantoren in Leipzig en Edinburg officieel geopend. Rabobank Nederland heeft bovendien belangen genomen in de Uruguayaanse bank Surinvest en in een Indonesische finan cieringsmaatschappij, die nu de naam Rabo Finance Indonesia voert. Het aantal buitenlandse vestigingen bedroeg per ultimo 1991 - inclusief bui tenlandse vestigingen van de dochter ondernemingen, trustmaatschappijen en vertegenwoordigingen - 46 (35). BALANS EN RESULTATEN De in het licht van de economische ont wikkeling sterk meevallende kredietver lening van de Rabobankorganisatie aan de private sector steeg met 9,6 (10,2)% en kwam in 1991 uit op f 137,7 (125,7) miljard. Daarmee werd een beoogde versterking van het marktaandeel gerea liseerd. De toevertrouwde middelen groeiden met 6,6 (12,0)% minder snel en bereikten een niveau van f 126,0 (118,3) miljard. Onze marktpositie op de spaar- markt kon worden gehandhaafd. Met het oog op de liquiditeit van de organisatie waren er nog geen bijzonde re funding-inspanningen nodig. Aan de liquiditeitseisen wordt vooral voldaan door het beheer van een omvangrijke beleggingsportefeuille van f 21,9 (18,4) miljard. Deze bestaat in hoofdzaak uit overheidsobligaties. De private kredietverlening omvat 63 (63)% van de totale balanstelling. Dit relatief hoge aandeel vormt de weer spiegeling van het uiteindelijke doel van de organisatie, het bevorderen van de economische activiteiten van de leden-ondernemers. Het balanstotaal kwam uit op f 217,1 (201,9) miljard. De baten namen met 11,8 (12,4)% bijna evenveel toe als vorig jaar. Daarbij moet worden bedacht dat de verzekerings maatschappij Interpolis per 1 juni 1990 geconsolideerd in de cijfers van de Rabobankorganisatie is opgenomen. Baten, lasten en resultaten van Interpolis telden op organisatieniveau in 1990 derhalve slechts voor zeven maanden en voor 1991 geheel mee. Bij het bank bedrijf alleen namen de baten met 8,4 (8,3)% toe. De interestbaten groeiden bij een enigs- 16 beleid brengt de positie van de Rabobank indrin gend voor het voetlicht zins teruglopende marge dank zij de volumegroei van rentegenererende acti viteiten. De provisiebaten namen met 11,5 (-9,7)% sterk toe. Zonder Interpolis was dit 15,1 (-0,2)%. Deze groei komt volledig voort uit de tarifering van het betalingsverkeer en reflecteert derhalve de belangrijke stappen voorwaarts die beleidsmatig op dit terrein zijn gezet. De andere baten groeiden vooral door de volledige integratie van Interpolis over geheel 1991. De kosten stegen met 13,8 (14,8)% snel ler dan de baten. Zonder Interpolis kwam dit groeipercentage uit op 10,0 (10,6)%. Voor een belangrijk deel hangt de lasten stijging samen met personeelskosten. De baten/lastenverhouding daalde tot 1,50 (1,52). Deze ontwikkeling geeft aan leiding tot enige zorg. Het brutoresultaat kwam 8,0 (8,1)% ho ger uit dan vorig jaar, op een niveau van f 2.182 (2.020) miljoen. Voor het bank bedrijf alleen bedroeg de stijging 5,2 (4,2)%. Deze winstgroei bleef achter bij de toename van het activiteitenniveau van het bankbedrijf. De toevoeging aan de voorziening voor algemene risico's nam overeenkomstig de kredietverlening toe tot f 670 (626) miljoen. De nettowinst groeide met 4,2 (8,1)%, tot een niveau van f 1.012 (971) miljoen. Bij het bank bedrijf was het nettoresultaat vrijwel onveranderd. Deze resultaten werden bereikt in een jaar dat begon met grote onzekerheden als gevolg van de politieke situatie in de wereld en de voorziene terugval in de groei van economische activiteiten. In het licht van de externe omstandigheden van 1991 - ons land op weg naar een conjunctureel dieptepunt en gedurende het gehele jaar een omgekeerde rente structuur - mag van een meevallende ontwikkeling van de kernactiviteit kre dietverlening en van een aanvaardbare ontwikkeling van het resultaat worden gesproken. Het rendementsniveau kan niet los worden gezien van de relatief gunstige vermogenspositie van de organisatie; de capital/assets-ratio (het zichtbare eigen vermogen in procenten van het balanstotaal) kwam eind 1991 uit op 6,0 (5,9)%. Voor 1992 wordt als gevolg van de con juncturele ontwikkeling een terugval in het groeitempo van de kredietverlening verwacht. Ook de aanwas van toever trouwde middelen zal minder groot zijn dan in 1991. Tegenover een door de con juncturele terugval beperkte groei van de provisiebaten staan extra provisie inkomsten uit hoofde van het betalings verkeer. In het verlengde van het voor gaande zal de batengroei vertragen, zeker als de in 1991 bestaande rentever houdingen voortduren. Bij een eveneens wat lagere - zij het qua niveau hoog blij vende - kostenontwikkeling ligt niette min enige verdere groei van het resul taat in de lijn der verwachting. AMBITIES WAARMAKEN In de loop van de jaren werd ons bedrijf gekenmerkt door een toenemende pro fessionalisering en diversificatie in de dienstverlening. Op de traditionele ban caire markten neemt onze organisatie een toonaangevende positie in. In het kader van een nieuw communicatiebe leid is de positie van de organisatie bin nen het Nederlandse en internationale bancaire krachtenveld uitvoerig en indringend voor het voetlicht gebracht. Met de slogan 'Rabobank. Aangenaam.' werd zowel geappelleerd aan een nade re kennismaking met de bank, als aan de betrokkenheid van de bank bij de leden en cliënten. Zowel voor het realiseren van de winst verwachting voor 1992, als voor de beoogde versterking van de marktpositie en het voortdurend waarmaken van de ambitie die wij als kredietcoöperatie hebben, is de onverminderde inzet van bestuurders, directies en medewerkers van de organisatie onontbeerlijk. Hun toewijding en betrokkenheid bepalen uiteindelijk het gezicht en de resultaten van onze coöperatieve organisatie. 17

Jaarverslagen Rabobank | 1991 | | pagina 10