De milieuproblematiek vraagt continue waak zaamheid èn omvangrijke investeringen van het bedrijfsleven en de over- Deze beweging is nog steeds niet vol tooid en zal ook in de komende jaren de bedrijvigheid positief beïnvloeden. NEDERLANDSE ECONOMIE De hoogconjunctuur aan het eind van duktiecapaciteit was zo hoog, dat deze in de loop van het jaar allengs beperkin gen oplegde aan het mogelijke tempo van de produktiegroei. De binnenlandse consumptie nam in 1989 toe met 3,5%, het hoogste stijgingspercentage van het afgelopen decennium. Dat gold ook voor het bruto nationaal produkt, dat met ruim 4% groeide. De forse produktiegroei leidde vorig jaar tot een toeneming van de werkgelegen heid met bijna 100.000 en een daling van de werkloosheid tot circa 390.000 personen. Het financieringstekort van het Rijk kwam onder de 6%, overeen komstig de doelstellingen van het kabi net. Belastingmeevallers dankzij de hoger dan verwachte economische groei werden gebruikt voor het opvan gen van omvangrijke tegenvallers bij de overheidsuitgaven. Nederland kent thans de laagste inflatie van alle de jaren tachtig stond in scherp contrast Europese landen. De gematigde loon- met de teruglopende economische acti- ontwikkeling, de verlaging van de BTW- viteit aan het begin van dat decennium. tarieven begin 1989 en de krachtige In de tussenliggende periode zijn in ons land goede vorderingen gemaakt met het verbeteren van de internationale concurrentiepositie. De Nederlandse economie heeft dan ook volop kunnen meeprofiteren van de groeiversnelling die zich in de wereldeconomie voor deed. Naast de export fungeerden in 1989 ook de investeringen als motor voor de ver snelling van de economische vooruit gang. De bezettingsgraad van de pro- ECONOMISCHE KERNGEGEVENS IN NEDERLAND (1980 1989) Volume (mutaties per jaar in 1980-1983 1984-1988 1989 Goederenuitvoer 1,5 5,5 5,5 Particuliere consumptie -0,8 2,1 3,5 Bedrijfsinvesteringen 6,5 (exclusief woningen) -3,6 8,2 Bruto nationaal produkt 0,1 2,3 4,3 Prijspeil gezinsconsumptie 5,5 1,2 1,1 Niveaus 1980 1984 1989 Werkloosheid (x 1000 personen) 325 822 **390 Saldo lopende rekening (x f mrd) -5,2 16,7 15,0 Financieringstekort Rijk n.i.) 5,6 9,0 5,9 positie van de gulden speelden daarbij een belangrijke rol. De gunstige economische ontwikkeling ging gepaard met een toegenomen winstgevendheid en een versterkte sol vabiliteitspositie van het bedrijfsleven. Herstructurering van ondernemingsacti viteiten op basis van het opnieuw door denken van doelstellingen, het definië ren van kernactiviteiten, internationali satie en decentralisatie van de organisa tie, leidden in veel gevallen tot fusies en overnames van bedrijven of delen ervan. Het regeerakkoord van de nieuw aange treden coalitie van CDA en PvdA legt in inkomensontwikkeling en minder op lastenverlichting. Omvangrijke investe ringen worden voorzien met het oog op de ernstige milieuproblematiek. Begin december formuleerden het kabi net en de centrale organisaties van werkgevers en werknemers een gemeenschappelijk beleidskader voor tige en duurzame groei. Bron Centraal Bureau voor de Statistiek en Centraal Planbureau Voorlopige cijfers Nieuwe werkloosheidscijfers met ingang van 1989 16 VOLUME ONTWIKKELING VAN BESTEDINGEN EN PRODUKTIE (1980=100. 150 130 120 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 Uitvoer Bruto nationaal produkt - Consumptie Investeringen Voor het realiseren daarvan werd een beheerste loonontwikkeling essentieel geacht. Per 1 januari 1990 zijn omvangrijke wij zigingen in het stelsel en de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting ingevoerd, die aanvankelijk vooral een vereenvoudiging van het belastingstel sel beoogden. Vooruitlopend hierop werd medio 1989 de aftrekbaarheid van een aantal zogenaamde gemengde kos ten op de fiscale winst van ondernemin gen beperkt. FINANCIËLE MARKTEN Ook in 1989 vertoonde de dollar weinig koersvastheid. Ondanks de omvangrijke tekorten op de Amerikaanse overheids begroting en lopende rekening van de betalingsbalans, steeg de waarde van de dollar van bijna f 2,- aan het begin van 1989 naar f 2,30 medio van het jaar. Deze ontwikkeling hing samen met de aanvankelijk krachtige economische groei in de Verenigde Staten en de - door monetaire verkrapping - daarmee gepaard gaande rentestijging. Later zorgden groeivertraging en monetaire verruiming in de Verenigde Staten - bij nog stijgende korte rentes in Europa - ervoor, dat de Amerikaanse munt haar aantrekkingskracht verloor. Daarbij speelden ook interventies van centrale banken een rol. Ultimo 1989 bedroeg de koers van de Amerikaanse dollar ruim f 1,90. Aan het eind van het jaar was de koers daling van de dollar vooral de keerzijde van een sterkere Duitse mark. Deze laatste won aan kracht, omdat werd verwacht dat de politieke omwen teling in Oost-Europa en de daaruit voortvloeiende economische liberalise ring vooral gunstige effecten op de Westduitse economie zouden hebben. Daardoor ontstonden enige spanningen in het Europese Monetaire Stelsel. Onder invloed van toenemende vrees voor inflatie was al vanaf medio 1988 in veel landen sprake van een verkrapping van het monetaire beleid. In Europa werd, onder aanvoering van West- Duitsland, dit beleid in 1989 onverkort voortgezet. Dat leidde ook in ons land tot een sterke stijging van de geldmarkt rente tot 8,5% aan het eind van het jaar. De Nederlandsche Bank verhoogde haar officiële tarieven vier maal. De kapitaal marktrente steeg minder snel dan de rente op de geldmarkt. Dit hing samen met het vertrouwen dat beleggers had den in het streven van centrale banken om de inflatie te bedwingen. Per saldo ontstond aanvankelijk een vlakke en later een omgekeerde rentestructuur. Een dergelijke situatie heeft onder meer als nadeel, dat hieruit impulsen kunnen voortvloeien voor een vergroting van de liquiditeitenmassa, omdat verschuivin gen optreden van langer lopende beleg gingen naar hoger renderende korte uit zettingen. 17

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 9