Internationale en nationale economie Het jaar 1989 werd gekenmerkt door een hoge economische groei, mone taire verkrapping en fors gestegen renteniveaus. Deze ontwikkeling betekende in ons land een sterke investeringsgroei en omzetstijging in het bedrijfsleven. Door de ver beterde koopkracht nam de binnen landse consumptie flink toe. INTERNATIONALE OMGEVING In het afgelopen jaar zette de economi sche expansie in de wereld zich verder voort. In de industrielanden werd op nieuw een zeer bevredigende economi sche groei bereikt van 3,5%. Het groei tempo lag in de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Canada duidelijk lager dan in de overige industrielanden. Dat kwam voort uit de onevenwichtig heden in hun internationale handelsver keer, die een verkrapping van het beleid nodig maakten. Daarentegen was de groei in Continentaal Europa hoger. De ontwikkelingen daar werden geleid door de Bondsrepubliek Duitsland, die haar groei zag toenemen tot ruim 4%, het hoogste cijfer in vele jaren. Andermaal wist dit land goed in te spelen op de dynamische ontwikkelingen elders in de wereld. De Japanse economie expan deerde iets minder dan in het jaar ervoor; een belangrijke factor hier was de toeneming van de invoer. Een opmerkelijk element van de huidige langdurige expansie is dat, ondanks een aanzienlijke inflatoire druk in enkele lan den, de inflatie over het algemeen beperkt is gebleven. Verschillende facto ren hebben hieraan bijgedragen. Aller eerst hebben de monetaire autoriteiten hun verkrappend beleid vroegtijdig ingezet om de opwaartse prijsdruk tegen te gaan. De omgekeerde rente structuur, die zich in de loop van 1989 in een aantal landen voordeed, en de geschetste vertraging van de groei hou den hiermee verband. Voorts zijn onder invloed van de toenemende internatio nale concurrentie de loonstijgingen in veel landen gematigd gebleven. Daar naast heeft de hoge investeringsgroei, Nederland versterkte haar internationale De export bracht versnel ling in de economische vooruitgang. die een belangrijk kenmerk was van de economische ontwikkelingen in de laatste jaren, geresulteerd in een uitbrei ding van de produktiecapaciteit. Zorgwekkend blijft evenwel, dat de omvangrijke externe onevenwichtighe den van de industrielanden zijn blijven bestaan. Het tekort op de lopende reke ning van de betalingsbalans van de Verenigde Staten en de overschotten van West-Duitsland en Japan hebben zich op een zeer hoog en op langere duur onhoudbaar niveau gehandhaafd. Dat blijft daardoor een schaduw werpen op de internationale financiële markten. In de meeste ontwikkelingslanden was de economische groei in 1989 lager dan in het jaar ervoor. Voor een deel was dit een direct gevolg van de verminderde expansie van enkele industrielanden, voor een deel echter ook van de stijging van de internationale rentes, waardoor de verplichtingen over hun externe schuld toenamen. Het initiatief van de Amerikaanse Minister van Financiën, Brady, om het commerciële bankwezen te bewegen tot het verlenen van schuld verlichting aan de grote debiteurenlan- den heeft in het afgelopen jaar geleid tot drie overeenkomsten, waarvan die met Mexico de belangrijkste was. Overigens bleek daarbij, dat dergelijke operaties uiteindelijk slechts in een ge ringe mate daadwerkelijk leidden tot een De Nederlandse econo mie heeft volop mee kun nen profiteren van de groeiversnelling. die zich in de wereldeconomie voordeed. aanzienlijke verbetering van de krediet waardigheid van deze schuldenlanden. Het afgelopen jaar gaf eveneens belang wekkende ontwikkelingen te zien in wat tot dan toe als de communistische wereld werd aangeduid. De ontwikkelingen in de meeste Oostbloklanden in vooral de laatste maanden van 1989 voltrokken zich in adembenemend tempo en zullen naar verwachting een economisch herstruc tureringsproces tot gevolg hebben, dat mogelijk uitmondt in een vrije(re) markt economie. Op korte termijn zal het aanpassings proces moeilijk zijn. Op langere termijn echter kunnen door het doorbreken van de starre produktiestructuren en de omvorming van een plan- naar een markteconomie, belangrijke groei- impulsen ontstaan. Het is waarschijnlijk, dat bij de economische herstructurering van Oost-Europa een groot beroep zal worden gedaan op kapitaal en technolo gie van het Westen. Met name het Westeuropese bedrijfsleven zal hiervan kunnen profiteren. De verschillen in afstand en cultuur tussen Oost- en West-Europa zijn immers betrekkelijk gering. Door de ontwikkelingen in het Oostblok lijkt het 'oude' continent een zekere ver jongingskuur door te maken. Ook de toenemende integratie van de EG door middel van het opheffen van de binnen grenzen, de coördinatie van het econo misch beleid en de liberalisatie van het kapitaalverkeer hebben de verschillende economieën in de afgelopen jaren in een stroomversnelling gebracht.

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 8