De hoofdkantoren van Rabobank Nederland ti Utrecht (onder) en Eindhoven (rechts) Niettemin voltrok zich een verdere ver betering in de verhouding tussen baten en lasten. In lijn met het groeitempo van de uit staande kredietverlening is de toevoe ging aan de voorziening voor algemene bedrijfsrisico's verhoogd tot f 585 (525) miljoen. Belastingen vergden in het ver slagjaar f 385 (367) miljoen. Tengevolge van de verlaging van het tarief naar 35% nam de belastingdruk af, ondanks het feit dat in 1989 de laatste stap werd gezet in de volledige afbouw van de spaarbankvrijstelling voor plaatselijke Rabobanken. Vanaf 1990 zal de Rabobankorganisatie als een fiscale eenheid worden behandeld. De netto winst nam per saldo toe met 15,4 (12,4)% tot f 898 (778) miljoen. Getoetst aan de doelstellingen van onze organisatie is 1989 een goed jaar geweest. Er was sprake van een flinke kredietgroei en in de verschillende sec toren hebben wij ons marktaandeel goed kunnen handhaven en bij de woningfinanciering zelfs belangrijk kun nen verbeteren. De in 1988 ingezette voorzichtige keer ten goede in de aanwas van spaarmid- delen heeft zich in 1989 krachtig voort gezet. De groei van het totaal aan toe vertrouwde middelen was dan ook beter dan in de afgelopen jaren. De provisiegenererende activiteiten gaven over vrijwel de gehele lijn een verheugende stijging te zien. Onze inspanningen gericht op verbete ring van de produktiviteit sorteerden effect. Het bruto en netto resultaat van onze organisatie toonden dan ook opnieuw een alleszins tevredenstellende groei. Enrico Pace was de win naar van het door Rabobank Nederland gesponsorde Liszt-con- cours in het muziekcen trum Vredenburg in Utrecht VOORUITZICHTEN De goede resultaten over 1989 kwamen tot stand onder een gunstig gesternte van hoogconjunctuur, stijgende lange rente en gematigde kostenstijging. Wij gaan er vooralsnog vanuit dat de groei van de kredietverlening in 1990 enigszins zal achterblijven bij die van 1989. Voor de spaarmiddelen verwach ten wij een voortgaande verbetering, mede ten gevolge van een verdere groei van de besteedbare inkomens. De rente marge zal meer dan in het verslagjaar onder neerwaartse druk staan, tenzij er een snelle en sterke daling van de geld marktrente zou plaatsvinden. Met betrekking tot de kostenontwikkeling is, zeker ook vanwege externe factoren, te rekenen met een flinke versnelling. Niettemin lijkt voor onze organisatie in 1990 enige verdere verbetering van het resultaat haalbaar. 46 Jaarrekening Geconsolideerde jaarrekening 1989 van de Rabobankorganisatie

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 24