Balans en resultaat het binnenlandse balansvolume van Rabobank Nederland. Bij onze buiten landse kantoren en deelnemingen mani festeerde zich andermaal een krachtige groei. Onze balansgebonden en provisiege- nererende activiteiten toonden een flinke groei. In het verlengde daarvan gold dat ook voor de baten en lasten. De resultaten waren belangrijk hoger. BALANS In het verslagjaar is het geconsolideerde balanstotaal van onze organisatie geste gen met 6,7 (11,0)% tot f 172,4 (161,6) miljard. Na de sterke groei in 1988 werd in het interbancaire bedrijf een pas op de plaats gemaakt. Zeker wanneer ver der rekening wordt gehouden met de drukkende invloed van de koersontwik keling van de dollar en het pond sterling en wanneer de opnieuw geringe inflatie in aanmerking wordt genomen, kan worden gesproken van een flinke volu megroei in ons kernbedrijf. De aange sloten banken leverden hieraan de grootste bijdrage. Hun balanstelling nam toe met 9,5 (6,1)%. Deze groei weerspiegelde zich ook in BATEN De totale baten van onze organisatie stegen met 7,7 (6,7)% tot f 5.224 (4.852) miljoen. De rentemarge nam fractioneel af als resultante van twee tegengestelde invloeden. De stijging van de geldmarkt rente leidde, vanwege de dientengevol ge zeer omvangrijke verschuivingen binnen de toevertrouwde middelen naar hoogrentende deposito's en vanwege de afnemende transformatie-opbreng sten, tot een druk op de rentemarge. Tengevolge van hun balansstructuur stond daar bij onze aangesloten banken een flinke verbetering van de marge in het lange variabele bedrijf tegenover. Samen met volume-ontwikkelingen leid de dat per saldo tot een stijging van de rentewinst met 8,1 (4,4)% tot f 4.243 (3.924) miljoen. De provisie-inkomsten ontwikkelden zich bijzonder gunstig. Deze baten namen met 13,5 (12,0)% toe tot f 816 (719) miljoen. Het hoge activiteitenni veau in vrijwel alle geledingen van ons bedrijf, maar vooral in de dienstverle ning op effectengebied en in de assu- De techniek op de Algemene Vergadering van Rabobank Nederland bracht sprekers en gehoor op unieke wijze dichter bij elkaar. Dit betekende een stijging met 5,5 (4,0)% ten opzichte van 1988. De perso neelskosten gaven opnieuw een beheer ste stijging te zien. De versnelling in de groei van het personeelsbestand kwam in het lopende jaar nog niet tot uitdruk king in de kosten. Bij de overige lasten was in 1988 tengevolge van incidentele factoren sprake van een geflatteerd lage stijging. Het in 1989 bereikte niveau moet als meer normaal worden beschouwd. Dat geldt zeker ook voor de afschrijvingskosten, die onder invloed van de grote investeringen op technolo gisch gebied een gestage groei tonen. rantiebemiddeling, lag hieraan ten grondslag. Andere baten beliepen in het verslagjaar f 165 (209) miljoen. Duidelijke neerwaartse invloeden gin gen hier uit van de gestegen lange ren te. Vanwege de gewenste looptijdenop- bouwzijn voortdurend ruilingen nood zakelijk in de obligatieportefeuille. Bij de lage rentestanden in voorgaande jaren leidde dat tot aanzienlijke boekwinsten. In de omstandigheden van 1989 ging dat gepaard met, zij het bescheiden, boekverliezen. Deze ontwikkeling kon niet geheel worden gecompenseerd door de flink betere resultaten op min derheidsdeelnemingen. LASTEN De totale lasten beliepen in het verslag jaar f 3.356 (3.182) miljoen. RESULTAAT De ontwikkeling van opbrengsten en kosten resulteerde in een bruto winst van f 1.868 (1.670) miljoen; 11,9 (12,3)% meer dan in 1988. Het resultaat hield aldus ruimschoots gelijke tred met de groei van onze bedrijfsactiviteiten. Het stemt tevreden dat een toenemend deel van het resultaat wordt gereali seerd in het buitenland en via provisie opbrengsten. De rentabiliteit wordt daardoor enigermate minder gevoelig voor de rentemarge in het binnenlands bedrijf. Deze marge ontwikkelde zich in de omstandigheden van 1989 overigens zodanig, dat onze aangesloten banken in staat waren hun coöperatieve doel stelling tot uiting te brengen in relatief scherpe krediet- en leningtarieven. BATEN, LASTEN EN BRUTO RESULTAAT (indexcijfers. 1985=100) 150 1986 1987 Bruto resultaat 45

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 23