In oktober werd het nieu we Facilitair Bedrijf Best officieel in gebruik geno men. Moderne opslag- en distributiesystemen staan de Rabobank- organisatie ten dienste. Omdat de dynamiek van het bankbedrijf snelle communicatie vereist tussen alle geledingen van de organisatie, is in het verslagjaar besloten bij veertig aange sloten banken een experiment uit te voeren met een live-tv journaal dat vier maal per week via een satelliet zal wor den uitgezonden. Als de evaluatie een positief beeld laat zien, zal deze nieuwe vorm van informatie-overdracht het hui dige wekelijkse videojournaal 'Bank in Beeld' kunnen vervangen. Dagelijks worden bij aangesloten ban ken nieuwe geldautomaten geplaatst. Per 31 december 1989 waren er 802 (440) apparaten in bedrijf. De sterke toe neming van het massale gebruik van dit nieuwe service-apparaat vraagt bijzon dere maatregelen om piekbelastingen te kunnen verwerken. In het verslagjaar werden belangrijke wijzigingen aangebracht in de structuur van de - voorheen centrale - ontwikkei- capaciteit van Rabobank Nederland. Ge kozen werd voor plaatsing van ontwik kelgroepen bij onder andere de produkt- groepen, waarmee de marktgerichtheid van het eindprodukt wordt bevorderd. INFORMATICA In 1989 werden belangrijke vorderingen gemaakt bij de realisatie van een nieuwe configuratie voor informatiseringssyste men, die - geent op de decentrale orga nisatiestructuur - ons ook in de jaren negentig in staat moeten stellen om de bancaire dienstverlening cliëntgericht en slagvaardig te verzorgen. Mede in dat verband werden in het verslagjaar overeenkomsten met Olivetti getekend voor de levering van een nieuwe gene ratie apparatuur voor de aangesloten banken. Zij zullen daarmee beschikken over hulpmiddelen die niet alleen vol doen aan de modernste eisen voor de informatieverzorging, maar die ook in de toekomst in staat zullen zijn geïnte greerde en flexibele ondersteuning te bieden voor het bancaire bedrijf. In Ivrea werd het Olivetti- contract getekend voor de levering van een nieu we generatie apparatuur voor de aangesloten ban ken. V.l.n.r.: drs. H.H.F. Wijffels, de heer C. de Benedetti en de heer J van Rijn. Ultimo 1989 waren circa 17.500 balieter- minals - verdeeld over 2.000 kantoren - in gebruik. Via het zogenaamde Rabobank Telecommunicatie Netwerk (RTN) zijn zij verbonden met de centrale computersystemen van Rabobank Nederland en met externe systemen, zoals van het Bureau Krediet Registratie, touroperators en verzekeraars. Het aantal RTN-aansluitingen bij aange sloten banken is toegenomen tot 725 (525). Een noviteit vormt de toepassing van RTN bij de verkoop van consump tief krediet, waarbij de kredietanalyse, de BKR-toetsing, de opstelling van de offerte en de aanmaak van het contract in één proces zijn ondergebracht. 40 De investeringen in apparatuur in de computercentra te Zeist en Best zijn in 1989 sterk toegenomen. De totale ver werkingscapaciteit is, mede onder invloed van de toeneming van het gebruik van beschikbare on-line toepas singen, in 1989 meer dan verdubbeld. Naar het zich laat aanzien zal deze groei zich in 1990 onverminderd voortzetten. FUSIES EN VESTIGINGEN In het verslagjaar kwamen 23 (16) fusies tussen aangesloten banken tot stand, waarvan één fusie betrekking had op drie banken. Het aantal banken nam daardoor af tot 882 (906). Het aantal bijkantoren nam evenals in voorgaande jaren af. Sommige klein schalige vestigingen blijken te beperkt van opzet om een redelijk niveau van dienstverlening te kunnen realiseren; in enkele gevallen zijn ze vervangen door zittingen. Aan het einde van het verslag jaar bedroeg het aantal bedieningspun- ten 3.240 (3.277), waarvan 2.192 (2.242) kantoren en 1.048 (1.035) zittingen. Op 30 oktober werd het nieuwe Facilitair Bedrijf Best officieel in gebruik geno men. Het 26.000 m2 vloeroppervlak omvattende complex biedt onder ande re huisvesting aan het logistieke cen trum van het Directoraat Materiaal- en Postvoorziening. Met de moderne opslag- en distributiesystemen is het centrum in staat een hoge graad van efficiency te bereiken. Voorts biedt deze vestiging onderdak aan het computercentrum voor de Rabobanken in het zuiden van het land. Met 6.000 m2 oppervlakte - meer dan een verdubbeling van de omvang van het oude centrum in Eindhoven - kan dit centrum de groei in de eerstkomende jaren opvangen. In het verslagjaar vond de officiële opening plaats van Rabobank Luxembourg SA, Rabobank Asia Ltd. in Singapore, Raibobank do Brasil Ltda. in Sao Paulo, de vertegenwoordiging in Sydney en een 'loan production office' in San Francisco, dat onder ons kantoor in New York ressorteert. In 1990 zullen Rabolnvest Management AG te Zürich en de nieuwe vertegenwoordigingen in Milaan en Madrid - alle reeds werkzaam in 1989 - officieel worden geopend. Onze dochter De Lage Landen startte een vestiging in Groot-Brittannië. Het aantal vestigingen van de Rabobank- organisatie in het buitenland steeg in 1989 tot 30 (24).

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 21