'fï AANTAL MEDEWERKERS (per 31 12) Mensen blijven in dit technologische tijdperk de dienst uitmaken Kennis en betrokkenheid vormen de basis voor succes. Het aantal mede werkers nam met bijna 1.200 toe 1985 1986 Met het oog daarop is in 1989 het pro ject 'Interne Arbeidsmarkt Rabobankorganisatie' gestart, dat tot doel heeft arbeidsbemiddeling binnen de organisatie tot stand te brengen. De kwaliteit van de medewerkers op lei dinggevend niveau vraagt gegeven de snelle ontwikkeling in het bankbedrijf onze voortdurende aandacht. Systematische managementontwikke ling draagt ertoe bij dat de 'hogere' managementfuncties blijvend worden vervuld door capabele managers. In het verslagjaar is het beleid hiervoor opnieuw geformuleerd en is de activiteit Management Ontwikkeling sterk uitge breid om alle taken goed te kunnen uit voeren. De overheid poogt via concrete maatre gelen de toestroom naar arbeidsonge- schiktheidsregelingen te beperken en de heropneming van gedeeltelijk arbeids ongeschikten in het arbeidsproces te bevorderen. Van belang zijn daarbij vooral de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW) en de Arbeidsomstandighedenwet (ARBOwet). Beide wetten kunnen een belangrijke rol spelen in het streven naar het terugdringen van het vermijd bare kort- en langdurende ziektever zuim. In toenemende mate ligt daarbij de nadruk op de verdere ontwikkeling van een preventief beleid. In de loop van 1990 zijn voorstellen voor de verde re ontwikkeling van een preventief ziek teverzuimbeleid bij de Rabobankorgani satie te verwachten. Als voortvloeisel uit de beleidsnota 'De positie van de vrouw in de Rabobank organisatie' zijn aan het einde van het verslagjaar voorstellen uitgewerkt, gericht op het geleidelijk realiseren van een hogere participatie van vrouwen op alle functieniveaus. Een van de concreet uitgewerkte voorstellen betreft de (externe) kinderopvang, waarvoor per 1 januari 1990 te Utrecht en Eindhoven een twee jaren durende proef is gestart. ARBEIDSVOORWAARDEN In het verslagjaar zijn de voorbereidin gen getroffen voor de invoering per 1 januari 1990 van het gewijzigde belas tingstelsel naar de voorstellen van de commissie Oort. De herzieningen, die onder meer zijn bedoeld als vereenvoudiging, hebben voor de Rabobankorganisatie als werk gever zeker niet aan dit doel beant woord. Vooral de fiscale regeling met betrekking tot autokostenvergoedingen door de werkgever maar ook de ver zwaarde administratieve verplichtingen in het algemeen, hebben geleid tot een aanzienlijke taakverzwaring voor de des betreffende administratieve afdelingen. Het nieuwe belastingstelsel heeft bovendien wijzigingen in de kostenver goedingsregelingen noodzakelijk gemaakt. Hoewel compensatie van het nadeel door de invoering van de fiscale herzie ning principieel van de hand wordt gewezen, is ernaar gestreefd om kosten die medewerkers voor de uitoefening van hun functie dienen te maken, zoveel mogelijk op aanvaardbare wijze te ver goeden. Zowel de administratieve taak verzwaring als de aanpassingen in de vergoedingsregelingen hebben extra kostenstijgingen tot gevolg. In de Rabobankorganisatie is per 1 janu ari 1989 een nieuw pensioenreglement ingevoerd, dat niet meer uitgaat van een eindloonstelsel met levensjaren, maar van een opbouwsysteem met indexering van pensioenaanspraken over verstreken dienstjaren. Computerondersteund opleiden stelt mensen in staat op de eigen werk plek en in eigen tempo vakkennis op te doen. De nieuwe leergang voor nieuw aangetreden bestuurders van aange sloten banken ondervindt een grote belangstelling. Prol. dr. I\l H Douben, plv. secretaris van de Raad van Beheer, ver- zorgt een inleiding. OPLEIDINGEN De kwaliteit van de organisatie wordt in belangrijke mate bepaald door de ken nis en vaardigheden van alle betrokke nen, zowel op beleidsvormend als beleidsuitvoerend terrein. In het verslagjaar is een leergang ont wikkeld voor - met name nieuw aange treden - bestuurders van aangesloten banken. In een aantal bijeenkomsten worden zij geïnformeerd over de achtergrond en doelstellingen van de organisatie en de rol die daarin door de leden van de beheerscolleges wordt vervuld. Op grond van de eerste bijeenkomsten mag worden vastgesteld, dat de cyclus zich in een grote belangstelling mag verheugen. In 1989 namen 19.400 cursisten deel aan opleidingsprogramma's, die door Rabobank Nederland werden georgani seerd. Uit dit cijfer mag worden afge leid, dat het deelnemen aan opleidingen algemeen wordt ervaren als een nood zakelijke voorwaarde voor het succesvol functioneren in de organisatie. Naast het ontwikkelen van gestandaardiseerde opleidingen voor brede doelgroepen is een trend waarneembaar naar het tot stand brengen van 'maatwerk'-cursus- sen, gericht op specifieke functies of bedrijfsonderdelen. Deze behoefte doet zich onder andere voor bij de ontwikke ling van opleidingstrajecten voor diver se eenheden van Rabobank Nederland. Voor de bij- en herscholing van het per soneel wordt ook samenwerking gezocht met het reguliere onderwijs op zowel middelbaar en hoger beroepsni veau als op universitair en post-univer- sitair niveau. In samenwerking met enkele HEAO's worden bij wijze van proef leidinggevenden van aangesloten banken in een aantal vakken bijge schoold. Om ook in de toekomst een voldoende hoogwaardige instroom van personeel te waarborgen worden nau we contacten onderhouden met het onderwijs. Deze hebben er inmiddels toe bijgedragen dat bij acht HEAO's een studiespecialisatie bank- en verzeke ringswezen tot stand is gebracht. In een aantal gevallen heeft de Rabobankorganisatie de inbreng van de essentiële praktijkervaring verzorgd.

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 20