VASTGOED ACTIVITEITEN In 1989 gaf de onroerend-goedmarkt in grote delen van Nederland een levendig beeld te zien. De bedrijfsactiviteiten van de 19 (20) Rabo Makelaardijen ontwik kelden zich dienovereenkomstig. Bij cir ca 40% van de bemiddelingen werd ook de financiering door onze organisatie verzorgd. Vastgoed Rabo Nederland BV noteerde een toeneming van de aangegane ver plichtingen in de sector koopwoningen en een belangrijke stijging in die van bedrijfsmatig onroerend goed. In de vorm van projectfinanciering met risico participatie was onze vastgoed-dochter partij bij 60 (44) projecten, met in totaal 2.770 (2.440) woningen en 82.900 (27.800) m2 bedrijfsvloeroppervlakte. Niettegenstaande de scherpe concur rentie op deze markt toonden de pro jectresultaten een zeer bevredigend beeld. Mensen en bedrijfsmiddelen De groei van activiteiten kwam ook in de toeneming van het aantal mede werkers tot uitdrukking. Om de kwaliteit van onze dienstverlening te waarborgen werd veel geïnvesteerd in opleidingsinspanningen. PERSONEEL Na twee jaar van beperkte groei was de toeneming van het personeelsbestand in 1989 aanmerkelijk groter. Het aantal medewerkers steeg met 1.199 (554). Ultimo 1989 waren bij de Rabobankorganisatie 34.399 (33.200) personen in dienst, waarvan 730 (672) op buitenlandse vestigingen (inclusief die van deelnemingen). Gemeten in vol ledige arbeidsplaatsen nam de perso neelsomvang toe met 1.063 (436) mens jaren of 3,4 (1,4)% tot 31.896 (30.833) mensjaren. Deeltijders vormden in 1989 - evenals in voorgaande jaren - ongeveer 20% van het personeelsbestand. Naast deeltijd dienstverbanden kan de personele bezetting worden afgestemd op de bedrijfsdrukte door het aanwenden van flexibele arbeidscontracten. Hiervan wordt in toenemende mate gebruik gemaakt. De veranderingen waarvoor de Rabobankorganisatie zich geplaatst ziet nemen in tempo en diepgang voortdu rend toe. In de organisatiestructuur van Rabobank Nederland vond een hergroe pering plaats van taken, bevoegdheden en verantwoordelijkheden waarmee een versterking van het marktgericht en slagvaardig opereren van de onder scheiden resultaateenheden wordt beoogd. Technologische, commerciële en organi satorische ontwikkelingen leiden ertoe dat tal van functies zwaarder worden en daarmee ook de kwalificaties waaraan medewerkers moeten voldoen. Met het oog daarop wordt in het vernieuwde sociaal beleid veel aandacht geschon ken aan personeelsontwikkeling om steeds over een voldoende aantal medewerkers te kunnen beschikken met de vereiste kwaliteiten en ambities om de doelstellingen van de organisatie te realiseren. Om daarbij het menselijk potentieel optimaal te kunnen inzetten, is een actieve benadering van de interne arbeidsmarkt noodzakelijk.

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 19