Dankzij de samenwerking met de Banco Popular kunnen onze relaties gebruik maken van 1 600 Spaanse kantoren. Mr. H.J.A.E.M. Klarenbeek (midden), die ons helaas kort daarop ontviel, tekent de over eenkomst. In het verslagjaar werd in de markt, in het bijzonder in het segment van de staatsobligaties, nog geen bevredigend evenwicht bereikt tussen de te realise ren handelsmarges en het niveau van kosten en risico's. Tegen deze achtergrond voldeden de financiële resultaten op het gebied van merchant banking en kapitaalmarktza ken aan de verwachtingen. INTERNATIONALE DIENSTVERLENING In de loop van 1988 is de im- en export van ons land duidelijk aangetrokken. In het verslagjaar heeft deze groei zich ver sterkt voortgezet. Naast de grote onder nemingen hebben ook de midden- en kleinbedrijven van deze ontwikkeling kunnen profiteren. De Rabobank- organisatie heeft als gevolg daarvan haar internationale dienstverlening zien toenemen. Bij de aangesloten banken werd een groei van het im- en export- verkeer geregistreerd, die ruimschoots boven de groei van de markt uitkwam. De marktpositie van de aangesloten banken heeft zich dan ook wederom aanmerkelijk versterkt. Verwacht wordt, dat deze lijn ook in het komende jaar kan worden voortgezet. De samenwerking tussen aangesloten banken en de buitenlandse vestigingen neemt snel in betekenis toe. Bij de ADCA-BANK AG in Duitsland zijn belangrijke wijzigingen aangebracht in het relatiebeheer. Op elk kantoor is thans een Nederlandstalige accountma nager werkzaam. In het najaar van 1989 werd een samen werkingsovereenkomst met de Banco Popular Espanol gesloten. Daardoor kunnen onze Nederlandse relaties gebruik maken van een netwerk van 1.600 Spaanse kantoren. Eén van de hoofddoelstellingen van ons buitenlandbedrijf - een internationale bank zijn voor het Nederlandse bedrijfs leven - onderstreept het belang dat de organisatie hecht aan een actieve parti cipatie in het handelsverkeer. Om dit te ondersteunen werd het Rabobank Export Plan uitgebracht. Dit plan beoogt (aankomende) exporteurs voor te lich ten en te begeleiden bij het planmatig ontwikkelen van exportactiviteiten. Met dit instrument wordt de kwaliteit van de advisering door de relatiebeheerders van aangesloten banken versterkt. Aan het eind van het verslagjaar is door de organisatie een nieuwe tariefstruc tuur geïntroduceerd voor de transfer provisie bij het buitenlands betalings verkeer. Gestage uitbouw van het buitenlandse kantoren net. In 1989 werden onder meer Sao Paulo (links) en Sydney (boven) geopend 34 De organisatie heeft daarbij nadrukkelijk gekozen voor een tariefstelling, die voor cliënten in gunstige zin afwijkt van die in de markt. Verwacht wordt, dat in de komende jaren efficiency-verbeteringen in het buitenlandse betalingsverkeer kunnen worden doorgevoerd, die positieve effecten opleveren voor zowel de bank als haar cliënten. VERZEKERINGEN In 1989 steeg de assurantiebemidde lingsprovisie met 9 (13)%. De groei van het provisie-inkomen uit levensverzeke ringen was aanmerkelijk lager dan in voorgaande jaren. De oorzaak hiervan is dat de aangesloten banken in toene mende mate overschakelen op de afzet van spaarverzekeringsprodukten die rente-inkomsten opbrengen in plaats van provisie-inkomsten (Rabo-Lijfrente- koopsompolis, Spaar-Optimaalhypo- theek). Vooruitlopend op de wijzigingen in het structuurbeleid is veel aandacht ge schonken aan de formulering van het beleid om te kunnen anticiperen op de nieuwe verhoudingen die zullen ont staan in de markt voor financiële dienst verlening. Met name met NV Interpolis zijn besprekingen geopend om te komen tot een verdergaande vorm van samenwerking, nu de traditionele gren zen tussen banken en verzekeraars steeds verder vervagen. Onverminderd hoopt Rabobank Nederland dat ook met andere onderlin ge verzekeraars een gelijksoortige samenwerking gestalte kan worden gegeven. Met name de markt voor vliegreizen toonde enige stagnatie. In totaal boekten 931.000 (904.000) per sonen een vakantie via de Rabobank. Daarmee is onze organisatie een voor aanstaande partij op de Nederlandse markt. Mede op grond van de minder uitbundi ge groeicijfers is het afgelopen jaar extra zorg besteed aan het treffen van maatregelen die tot doel hebben het kostenniveau te verlagen opdat een beter rendement kan worden bereikt. Ook in 1990 zal hieraan extra aandacht worden geschonken, waarbij in het bij zonder verbetering van de produktiviteit per medewerker wordt beoogd. In 1989 zijn de aandelen van onze doch teronderneming Bruns ten Brink Groep BV overgedragen aan de Hudig Langeveldt Groep te Rotterdam. Met deze grote Nederlandse assurantie makelaar wordt gezocht naar vormen van samenwerking met als doel verster king van onze positie op het terrein van bedrijfsverzekeringen. REIZEN Na een forse toeneming van het aantal geboekte reizen in de voorgaande jaren deed zich in het afgelopen boekjaar een afvlakking van de groei voor. De provi sie-inkomsten uit reisbemiddeling namen toe met 5 (15)%.

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 18