Jm Rabobank Telebankie brengt een directe en lige koppeling aan tu: de ai Over 1989 is het aantal GEA-transacties uitgekomen op 37 miljoen, het aantal BEA-transacties op 3 miljoen en het aantal balie-opnamen op circa 78 mil joen. De groei van het aantal passen met PIN- code is bevredigend. Verwacht wordt dat de elektronische toepassing van de Eurochequepas als een 'debetcard' het chequegebruik verder zal doen afne men. Op grond hiervan is besloten de betaalcheque en de bijbehorende pas per 1 januari 1990 uit de markt te nemen. De introductie van de Rabocard als 'cre ditcard' heeft met de afzet van circa 15.500 kaarten voldaan aan de verwach tingen. Het girale betalingsverkeer is in 1989 met 11% sterk toegenomen. De commerciële noodzaak tot produkt- vernieuwing en -uitbreiding doet zich niet alleen voor op de particuliere markt maar ook op de zakelijke markt. In dit verband was de introductie van Rabobank Telebankieren in mei de meest saillante ontwikkeling in de ver slagperiode. Door middel van dit sy steem kan de cliënt saldo-informatie krijgen en betalingsopdrachten geven, waarbij een directe koppeling tot stand wordt gebracht tussen zijn administratie en die van de bank. Met name voor ondernemingen in het midden- en klein bedrijf met een intensief betalingsver keer kan dit aanzienlijke voordelen ople veren. EFFECTEN Het jaar 1989 werd gekenmerkt door een opvallend samengaan van rentestij ging en oplopende aandelenkoersen. De eerste werd veroorzaakt door een versnellende economische groei in West-Duitsland en Nederland, in navol ging van de forse expansie die zich vorig jaar in de Verenigde Staten en Japan had voorgedaan. De groeibewe- ging had toenemend inflatiegevaar en enkele discontoverhogingen tot gevolg. Dat de aandelenmarkt de positieve teneur van vorig jaar desondanks vast hield, was aanvankelijk vooral te danken aan de publikatie van gunstige bedrijfs- berichten. Tot medio september kwam daarbij een vaste dollar, die met name van belang is voor internationaal opere rende bedrijven. In de ogen van de G7- landen dreigde inmiddels echter de duurder wordende dollar de gewenste afneming van de Amerikaanse handels tekorten te blokkeren. Mede vanwege het inflatiegevaar voor onder andere West-Duitsland werd in september dan ook tot gezamenlijke dollarverkopen besloten. Dat ondanks de hiermee samenhangende discontoverhoging en rentestijging de koersen van de op de Amsterdamse effectenmarkt genoteerde aandelen na de 'mini-crash' van 13 okto ber toch licht verder stegen, werd voor al veroorzaakt door de democratise ringsprocessen in Oost-Europa en voor al in Oost-Duitsland. Niet slechts voor Westduitse maar ook voor Nederlandse ondernemingen zagen de beurzen nieu we mogelijkheden. De ANP/CBS-koersindex Algemeen voor aandelen bereikte eind 1989 een niveau van 202,8 (165,8). Het hoogtepunt van vlak voor de krach van 1987 (199,9) werd op 8 september 1989 door een nieuw record (210,5) ver vangen. De index voor de obligatiekoer- sen gaf ten gevolge van de rentestijging een daling naar 102 te zien (115,5). Amsterdamse Beurzen De omzet van de Amsterdamse Effec tenbeurs ter grootte van f 367,8 (329,8) miljard overtrof in het verslagjaar het uit 1987 daterende record van f 335 miljard. De groei vond geheel plaats binnen de aandelenmarkt. De aandelenomzet kwam uit op f 189 (121,3) miljard. De stijging van de aandelenomzet voltrok zich voornamelijk in het eerste halfjaar. Binnen het obligatiesegment nam de omzet af tot f 175,6 (206,6) miljard. De daling heeft zich in beide jaarhelften voltrokken. 32 Rood Testhouse, waar vitale elektronische com ponenten en schakelin gen worden beproefd, kreeg voor haar verdere ivpansie een converteer bare achtergestelde lening. In het verslagjaar werden enkele belangrijke introducties c.q. herplaatsin gen gerealiseerd, waaronder die van de fondsen DSM (twee tranches), DAF, Polygram en NMB/Postbank Groep. De Amsterdamse Optiebeurs realiseer de een fors omzetherstel, waarbij de gemiddelde dagomzet op 53.000 con tracten (33.600) werd gebracht. Het totaal aantal verhandelde contracten steeg tot 13,5 (8,5) miljoen, zodat het record van 1987 (11 miljoen) ruim schoots werd overtroffen. Effectenbedrijf In 1989 heeft onze organisatie flink kun nen profiteren van de terugkerende belangstelling voor de Amsterdamse Effectenbeurs en de European Options Exchange. De activiteiten binnen het Rabobank Effectenbedrijf bevonden zich aanzienlijk boven het niveau van het voorgaande jaar. De hieruit voortvloeiende transacties leidden tot een provisie-opbrengst die de inkomsten van 1987 - tot dan het top jaar voor onze organisatie - ruimschoots overtrof. De toeneming van de bedrij vigheid beperkte zich niet tot de beurs en optiehandel; ook de emissie-activitei ten gaven een forse groei van het zaken- volume te zien. In de verslagperiode is de betrokken heid van onze organisatie bij de plaat sing van aandelenemissies bij particu lieren in een stroomversnelling geraakt. Duidelijk is daarbij gebleken dat onze organisatie over een groot marktpoten tieel beschikt. I IA Huisfondsen In het verslagjaar werd op succesvolle wijze uitbreiding gegeven aan het basis assortiment Rabo-beleggingsfondsen. In het voorjaar kwamen het Rabo Obligatie Dividendfonds NV en het Rabo Obligatie Investeringsfonds NV tot stand, die samen met het reeds bestaande Obligatiefonds Rabobank, het Rabo Obligatiepakket vormen. In november werd het Rabo Onroerend Goed Fonds NV geïntroduceerd. De produkten Rabo Noro Venture BV en Mint Guaranteed Nederland NV ontwik kelden zich in het licht van de marktom standigheden bevredigend. MERCHANT BANKING EN KAPITAAL MARKTZAKEN De in het vorige verslagjaar gestarte activiteiten op het gebied van advise ring en bemiddeling ten behoeve van cliënten op het vlak van fusies en over names hebben zich voorspoedig ontwik keld. Zowel nationaal als internationaal ondervindt deze vorm van dienstverle ning krachtige impulsen van het zich in strategisch opzicht herpositionerende bedrijfsleven, dat bovendien een groei ende behoefte aan specifieke financie ringsinstrumenten ten toon spreidt. Ten einde de dienstverlening van onze bank op deze terreinen verder te profile ren, worden deze activiteiten in de loop van 1990 ondergebracht in Rabo Merchant Bank NV. De emissiemarkt heeft in 1989 vooral in het teken gestaan van enkele zeer grote aandelenoperaties. De daaraan voor de emissiehuizen verbonden provisies boden enig tegenwicht voor de voortge zette scherpe concurrentieverhoudingen en de daarmee samenhangende smalle marges in de sfeer van de uitgifte van staatsleningen en andere obligaties. Mede op basis van de plaatsingskracht van onze organisatie heeft het emissie- bedrijf zijn positie bij de syndicaatsvor ming verder kunnen versterken. Het zakenvolume, dat voortkwam uit de bediening van professionele institutio nele relaties in binnen- en buitenland, is in het verslagjaar verder toegenomen. Het onzekere en stijgende renteklimaat en de zich voortzettende tendens, dat banken in toenemende mate als markt partij in plaats van als bemiddelaar bij de secundaire kapitaalmarkttransacties worden betrokken, hebben de noodzaak om zich meer toe te leggen op toege voegde waarde genererende dienstver lening, onderstreept.

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 17