Middelen De groei van de aan onze organisatie toevertrouwde middelen was in 1989 bepaald gunstig vergeleken met de voorafgaande jaren. Niet alleen de ontwikkeling in kwantitatieve termen stemt tot tevredenheid. Ook in kwali tatief opzicht manifesteerde zich een duidelijke verbetering. SPAARMIDDELEN De ontwikkeling van de spaarmiddelen gaf in 1989 een belangwekkend herstel te zien. De groei beliep met f 4,5 (1,9) miljard ruim het dubbele van die in 1988. Hierbij moet nog worden aangetekend dat in het verslagjaar een aanzienlijk bedrag aan spaarmiddelen door cliën ten werd gebruikt voor de door onze organisatie geïntroduceerde beleg gingsfondsen. Daarmee rekening hou dend kan 1989 als het beste spaarjaar sedert 1981 worden aangemerkt, ondanks de voortdurend toenemende belangstelling in onze traditionele klan tenkring voor belegging in effecten. Aan deze voorspoedige ontwikkeling lagen enkele oorzaken ten grondslag. Er was sprake van een gunstige ontwikkeling van de reëel beschikbare inkomens van gezinnen. De naweeën van de renteren- seignering waren, hoewel zeker nog aanwezig, duidelijk minder voelbaar dan in 1988. Van belang was tenslotte zeker ook het relatief hoge, veelal netto, reële rendement dat in 1989 op diverse spaar- vormen kon worden behaald. Deze laat ste overweging leidde wel tot omvang rijke verschuivingen binnen de spaar middelen naar particuliere depositore keningen. Vanzelfsprekend ging dit gepaard met een enigszins geringere belangstelling voor de in 1988 ingevoer de Rabo Rendement Rekening. De belangstelling voor onze eigen koop sompolissen daarentegen was onver minderd groot. Spaarmiddelen uit hoofde van de Spaar- Optimaalhypotheek vormen, een jaar na introductie van deze leningvorm, uiter aard nog een onbetekenend bedrag. Eind 1989 was aan onze organisatie voor een bedrag van f 70,7 (66,2) miljard aan spaarmiddelen toevertrouwd. Ons marktaandeel konden wij daarmee goed handhaven. BETAALREKENINGEN De saldi op betaalrekeningen toonden een normale ontwikkeling. De groei bedroeg f 642 (660) miljoen, waardoor een stand van f 9,7 (9,0) miljard werd bereikt. De min of meer natuurlijke groei van het aantal rekeningen was hiervoor een belangrijke verklaring. ZAKELIJKE MIDDELEN De gunstige gang van zaken in de mees te sectoren van het bedrijfsleven weer spiegelde zich in een ruime liquiditeits positie. Voorzover de aldus ter beschik king komende middelen niet worden gebruikt voor investeringen of aflossin gen, komen zij tot uitdrukking in de op zakelijke rekeningen-courant en zakelijke depositorekeningen aangehouden gel den. In het verslagjaar stegen deze tegoeden bij onze organisatie opnieuw flink. De renteverhoudingen in 1989 speelden zowel bij de omvang als bij de verdeling van dat bedrag een rol. OPGENOMEN GELDEN Met name door onze vestigingen in het buitenland werd in het verslagjaar voor een aanzienlijk bedrag aan middelen opgenomen ter financiering van hun bancaire activiteiten. In het binnenlandse bedrijf was duidelijk minder behoefte aan aanvullende lange opgenomen gelden dan in voorgaande jaren. De toevertrouwde lange middelen gaven een herstel te zien en de inge voerde monetaire kasreserveregeling vormde evenmin aanleiding tot extra activiteiten op de kapitaalmarkt. Zo was de plaatsing van nieuwe pandbrieven door de Rabohypotheekbank met f 509 (762) miljoen duidelijk minder dan in 1988. Ook van de in april ingevoerde nieuwe mogelijkheid tot uitgifte van bankbrie- ven en rentebrieven door Rabobank Nederland werd slechts in bescheiden mate gebruik gemaakt. Op de openbare kapitaalmarkt werd door onze organisa tie een 7 3/4% obligatielening ad f 300 miljoen uitgegeven. Voorts werd een Australische dollarlening geëmitteerd van Aus. 50 miljoen. Het beroep door Rabobank Nederland op de onderhand se kapitaalmarkt was bescheiden, zeker in de tweede helft van het jaar. Adviseren is professio neel maatwerk leveren. Bij complexe diensten, zoals de Rabobank Koopsompolis, helpt de personal computer bij het geven van tekst en uitleg 29

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 15