De mate van spanning op de huizen markt gaf ook regionaal grote verschil len te zien, hetgeen tot zeer uiteenlo pende prijsontwikkelingen aanleiding gaf. De concurrentie op de markt voor woninghypotheken vond met name plaats op het vlak van de verbeterde leven- of spaarhypotheken. Ook in de nieuwe hypotheekverstrekkingen van de De bouwnijverheid maak- Rabobankorganisatie was deze hypo- te een gunstige ontwik- theekvorm in het verslagjaar toonaan- keiing door. in de gehele gevend. Mede door de snelle introductie de van de zogenaamde Spaar-Optimaal- bedrijfskolor invloeden da< hypotheek in oktober 1988 en de gunsti ge voorwaarden kon het marktaandeel van onze organisatie in 1989 worden verbeterd. Als gevolg van de groei van de markt en de verbetering van onze positie daarin nam het aan woninghypotheken ver strekte bedrag fors toe. De Rabobank organisatie verstrekte met f 11,1 (9,9) miljard dan ook 13 (4)% meer aan nieu we leningen (vrijwel volledig woninghy potheken) aan particulieren. Het uit staande bedrag groeide met 9 (7)%. Aflossingen Door leden en cliënten werd in 198S een bedrag van f 21,2 (18,9) miljard op lenin gen afgelost. Naast contractueel over eengekomen terugbetalingen waren hierbij uiteraard ook schuldvernieuwin gen van belang. Financieringen in rekening-courant De kredietverlening in de korte sfeer aan voornamelijk bedrijven stond onder invloed van de zich in de loop van het verslagjaar wijzigende renteverhoudin gen. De tarieven op de geldmarkt ste gen aanzienlijk sterker dan op de kapi taalmarkt en in het verlengde daarvan gold dat ook voor de kredietrente verge leken met de leningrente. De tarieven van kredieten kwamen daar door in steeds hogere mate boven die voor leningen te liggen. Het spreekt vanzelf dat tegen deze achtergrond de belangstelling meer dan gebruikelijk uit ging naar leningen. De hoogte van de kredietfaciliteiten toonde een verdere groei, maar de benuttingsgraad ervan daalde enigszins. Ultimo 1989 beliep het in totaal in de korte sfeer uitstaande bedrag f 16,5 (15,9) miljard. Consumptieve kredietverlening De consumptieve bestedingen in ons land zijn in het verslagjaar belangrijk gestegen. Het toegenomen vertrouwen in de economische ontwikkeling speelde daarbij een doorslaggevende rol. De geneigdheid van particulieren om een consumptief krediet op te nemen was dan ook groot. Het overgrote deel van deze financieringsvraag wordt door onze plaatselijke banken doorgeleid naar De Lage Landen BV. Het aan persoonlijke leningen en door lopende kredieten uitstaande bedrag van deze dochterinstelling nam fors toe tot f 1,3 (1,0) miljard. Totale kredietverlening Het stijgingstempo van de in totaal bij de Rabobankorganisatie uitstaande kre dietverlening aan de private sector nam nog enigszins verder toe tot 8,5 (7,3)%. Het met deze financieringsactiviteiten gemoeide bedrag beliep ultimo 1989 f 115,6 (106,5) miljard. Hiervan stond evenals een jaar eerder 26% uit bij agrarische bedrijven, 34% bij ondernemingen in de sectoren handel, industrie en dienstverlening en 40% bij particulieren. Van de totale private kre dietverlening komt inmiddels 8 (7)% voor rekening van ons buitenlandbe- drijf. Ongeveer de helft van de financie ringsactiviteiten van onze buitenlandse vestigingen voltrekt zich in de sfeer van 'agribusiness'. Ook vanuit Nederland worden vanzelfsprekend internationale activiteiten verricht. Indien vervolgens ook het interbancaire bedrijf in de beschouwing wordt betrokken, kan wor den vastgesteld dat f 42,7 (39,3) miljard van de totale activa van de Rabobank organisatie vorderingen op niet-ingeze- tenen betrof. OVERIGE UITZETTINGEN De effectenportefeuille van onze organi satie is in het verslagjaar opnieuw aan merkelijk uitgebreid. Ook het bedrag dat is gemoeid met het aanhouden van commercial paper, certificates of depo- sit en medium term notes, en dat ook wordt gerubriceerd onder de balanspost effecten en syndicaten, nam verder toe. Ultimo 1989 beliep deze balanspost f 13,5 (11,9) miljard. Het bezit aan schat kistpapier kromp door aflossingen in tot f 2,1 (2,7) miljard. Het door de Rabobankorganisatie bij bankiers in binnen- en buitenland uitge zette bedrag nam toe tot f 28,7 (27,6) miljard. Dergelijke uitzettingen worden niet alleen vanuit Nederland, maar ook door onze buitenlandse vestigingen ver richt. De toeneming ervan vloeide voort uit de passend geachte groei van ons interbancaire volume. VERSTREKTE LENINGEN NAAR SECTOREN {bedragen in maarden guldens) 1985 Agrarische Sector 1986 1987 1988 1989 Handel, industrie en dienstverlening Particulieren

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 14