De produktiegroei industrie bedroeg 5 1/2%, de winstei ondergingen een lijke verbetering De groothandelsinvesteringen hebben in 1989 naar schatting ruim f 5 miljard bedragen. De investeringsgroei blijft al enkele jaren achter bij de omzetgroei, hetgeen verband houdt met het feit dat dankzij efficiencyverbetering (met name als gevolg van automatisering en verbe tering van de logistiek) steeds minder mensen en middelen nodig zijn om de goederenstroom voort te stuwen. Detailhandel De consumptieve bestedingen toonden in 1989, na de geringe stijging in het voorgaande jaar, een verdere groei. De bestedingen bij de detailhandel volgden dit patroon. Bij de voedings- en genot middelen nam de omzet in reële termen weer toe. Het grootwinkelbedrijf wist hiervan het meest te profiteren. De bestedingen in de detailhandel aan duurzame en overige consumptiegoede ren stegen opnieuw flink. Dit kwam in de resultaten van de detailhandel tot uit drukking. De detailhandel in kleding en schoeisel bleef achter bij het gunstige algemene beeld. In de detailhandel in duurzame en overige consumptiegoede ren kon het midden- en kleinbedrijf zich Ook de postorderbedrijven hadden een lager dan gemiddeld omzetverloop. Industrie De produktiegroei van de industrie bedroeg in 1989 5,5% en overtrof daar mee die van het voorgaande jaar. De bezettingsgraad bevond zich op een zeer hoog niveau. Het forse groeicijfer kon vooral worden behaald door de gro te stijging van de export van industriële produkten, hetgeen mede mogelijk was door de toeneming van de wereldhan del. Vooral de chemie, de basismetaal en de machine-industrie wisten hiervan te profiteren. De bestedingen aan industriële produk ten op de binnenlandse markt bleven hierbij duidelijk achter. Ook de bedrijfs investeringen (exclusief schepen en vliegtuigen) kwamen op een lager groei tempo uit. De Nederlandse industrie verliest nu reeds enige jaren terrein op de binnen landse markten. De stijging van het uitvoervolume bood daarvoor in het verslagjaar echter voldoende compen satie. Het industriële midden- en klein bedrijf bleef iets achter bij de algemene ontwikkeling. De afzet van het midden- en kleinbedrijf gaat voor een aanzienlijk geringer deel de grens over dan die van het grootbedrijf. Daardoor kon het mid den- en kleinbedrijf minder profiteren van de hoge exportcijfers. Wel neemt het belang van de export in de totale afzet toe. De winsten ondergingen een aanzienlijke verbetering. Bouw De bouwnijverheid als totaal toonde in 1989 wederom een gunstige ontwikke ling van de produktie. Hoewel er binnen de woningbouw een sterke terugval was te constateren van de bouw van zowel premiehuur- als van premie-A-koopwo- ningen, zorgde de forse groei van de vrije sectorbouw voor een gunstig beeld. De utiliteitsbouw kreeg met name door de groei van de opdrachten van de marktsector een impuls. Een gunstige ontwikkeling kon worden waargenomen voor de bedrijven in de grond-, water- goed handhaven in de concurrentieslag en wegenbouw. Zij profiteerden van de met het grootbedrijf. Het wist zijn markt- stijging van overheidsinvesteringen in aandeel zelfs nog iets te vergroten, infrastructurele werken, mede doordat de omzetontwikkeling bij de warenhuizen wederom achterbleef. De sector milieutechnolo gie zal oplossingen moe ten aandragen in de j bestrijding van schadelij ke emissies, i Foto: een mobiele proefinstallatie bij een opdrachtgever. Dienstverlening De dienstverlening geeft min of meer trendmatig een relatief hoog groeitem po te zien. Zo zijn bij de produktie van tertiaire diensten stijgingspercentages van 4 a 5 per jaar geen uitzondering. Deze forse afzetgroei wordt voor een belangrijk deel verklaard door een pro ces van specialisering en voortschrij dende arbeidsverdeling. Een groot aan tal activiteiten met diensten-karakteris- tieken, die voorheen in andere sectoren van de economie plaatsvonden, wordt tegenwoordig van de tertiaire sector betrokken. Een en ander wordt gestimu leerd door technologische ontwikkelin gen (onder andere informatisering) en veranderingen in de organisatie van bedrijven, zoals de grotere nadruk op de primaire taak van ondernemingen en meer aandacht voor logistiek. Binnen de zakelijke dienstensector deden vooral de vervoers- en communicatiebedrijven in het verslagjaar goede zaken. Niet alleen de afzetgroei, maar ook fac toren zoals het groeiende belang van logistiek, een verdere toeneming van de bedrijfs- en produktieconcentratie als mede omvangrijke projecten in zee- en luchtvaart en het openbaar vervoer kun nen als oorzaken van een flinke investe ringsgeneigdheid worden genoemd. Ook de op de consument gerichte per soonlijke dienstverlening gaf in 1989 een gunstige afzetontwikkeling te zien. De extra ruimte in het besteedbaar inko men manifesteerde zich onder meer in dergelijke uitgaven. De bruto toege voegde waarde van de dienstensector (exclusief handel, woningbezit, bank- en verzekeringswezen en de kwartaire sec tor) nam in 1989 met ongeveer 5% toe tot bijna f 73 miljard. De kwartaire dienstverlening toont een aanmerkelijk bescheidener groeipad. In deze sector, die wordt gedomineerd door de medische diensten, nam de bruto toegevoegde waarde in 1989 slechts fractioneel toe. Rabobank Garantiefonds De invoering van de Regeling Borgstelling MKB-kredieten 1988 heeft in het verslagjaar overeenkomstig de verwachtingen geleid tot een zeer aan zienlijke teruggang van het aantal garantie-aanvragen bij de Stichting Garantiefonds Rabobanken. Uiteindelijk werden door de Regionale Beoordelingscommissies in totaal 226 (648) aanvragen goedgekeurd en wer den garantieverklaringen afgegeven tot een bedrag van f 16,4 (29,4) miljoen. De hiermee corresponderende totale finan ciering beliep f 193,2 (222,8) miljoen. Door de plaatselijke Rabobanken werd in 1989 daadwerkelijk voor een bedrag van f 13,8 (23,8) miljoen aan achterge stelde leningen verstrekt. Hiervan had 59% betrekking op de agrarische sector en 41% op bedrijven in de sector van de handel, nijverheid en industrie. Het tota le bedrag van de garantiestelling door de Stichting beliep ultimo 1989 f 81 (76) miljoen. Woningmarkt Op de markt voor koopwoningen mani festeerde zich in 1989 een voortgezette groei. Het aantal transacties nam licht toe en de prijzen liepen, althans gemid deld, verder op. Voor een deel was dit laatste het gevolg van een toenemende vraag naar kwalitatief betere, dus duur dere woningen, waardoor dit marktseg ment krapper werd.

Jaarverslagen Rabobank | 1989 | | pagina 13