«fS A X >F'S*?j.ï Uitzettingen ,.\V jpv 'k- .O** •v^: Kredietverlening Onze leden en cliënten toonden ook in I 988 weer een forse behoefte aan leningen en kredieten. Meer nog dan in 1 987 was deze financie- ringsvraag afkomstig van de bedrijven- sector. Met name vanuit de agrarische sector werd een toenemend beroep op onze leningen en kredieten gedaan. Ook de finan- cieringsvraag van de niet-agrarische onder nemingen, vooral uit het midden- en klein bedrijf, bewoog zich op een hoger niveau. De groei in de verstrekkingen aan particu lieren zette zich in het verslagjaar voort. De belangstelling van onze leden en cliënten voor (zeer) lange looptijden temperde enigermate, terwijl de interesse voor varia- belrentende produktvormen wat opleefde. Het met de nieuw verstrekte leningen gemoeide bedrag was f 23.367 (in 1987: 21.092) miljoen, hetgeen een stijging met II (10)% betekende. Agrarische sector In het verslagjaar nam de agrarische sector voorf 6.060 (4.995) miljoen aan nieuwe leningen op. Hiermee werd een niveau bereikt dat zelfs nog hoger was dan dat van de topjaren 1979, 1 980 en 1 986. In vrijwel alle subsectoren bevonden de verstrek kingen zich duidelijk boven die in 1 987. De aflossingen overschreden eveneens het peil dat in het vorige jaar werd bereikt. Het bedrag van de in totaal aan de agra rische sector uitstaande leningen nam per saldo toe met 6 (3)%. Veehouderij De melkveehouderij heeft in 1 988 door de opgelegde produktiebeperking verder moeten inkrimpen. De kredietverlening bewoog zich echter, door de blijvend grote vraag naar en handel in grond met melk quotum alsmede door investeringen in aanpassing van bedrijfsvoorzieningen, op 14 een belangrijk hoger peil dan in het vooraf gaande jaar. Vooral de beperking van het uitrijden van mest met ingang van oktober heeft de bouw van mestopslagvoorzie- ningen sterk bevorderd. De animo om te investeren werd vergroot door de goede financiële resultaten in de melkveehouderij. Door het ruimen van de voorraden zuivelinterventieprodukten (boter en mager melkpoeder) in de EG, zijn in de loop van het verslagjaar de opbrengst- prijzen van de melk sterk verbeterd. De kostenstijging door hogere veevoer- prijzen bleef hierbij aanmerkelijk achter, ook al omdat gunstige weersomstandigheden in het weideseizoen leidden tot een ruime en kwalitatief goede ruwvoervoorziening. De markt voor rundvlees, waarvan zich nog grote voorraden in de EG in opslag bevonden, gaf aan het einde van het verslagjaar een duidelijk verbeterde aanblik. De kalvermesterij kreeg het moeilijker door het verder dalende aanbod van nuchtere kalveren, die daardoor hoog in prijs bleven en door de gedeeltelijke afbouw van de subsidie op mager melkpoeder dat in het voer wordt verwerkt. De varkensstapel, die in de voorgaande vijf jaar onstuimig was gegroeid, toonde blijkens de CBS-meitelling een daling. De prijzen van zowel biggen als slachtvarkens lagen het gehele jaar op een zeer laag niveau. Tegen het einde van het jaar kwam er enig uitzicht op een beter perspectief. Ook de stijging van de voer- prijzen en een lastenverhoging in verband met de mestwetgeving hielden de inkomens in de varkenshouderij laag, hetgeen tot liquiditeitsspanningen leidde. Nieuwe finan cieringen waren veelal noodzakelijk om in de tekorten te voorzien. In de legpluimveehouderij bleef het aanbod van consumptie-eieren bij een krimpende markt te groot. De export en consumptie van slachtkuikens nam toe, maar de opbrengstprijzen stonden door het ruime aanbod onder druk. Leningen in 1988 excl. buitenlandse kantoren en ADCA-BANK in miljoenen guldens Verstrekkingen Aflossingen Toeneming Aangesloten banken 17 670 12 707 4 963 Rabohypotheekbank NV 1 267 1 664 7- 397 Rabobank Nederland 4 430 3 951 479 Totaal 23 367 18 322 5 045 Akkerbouw Voor de akkerbouwers begon het jaar na de slechte bedrijfsresultaten van de oogst 1 987 teleurstellend. De financiële problemen waren met name in het noorden van het land groot. Nieuwe financieringen hadden, behalve op bedrijfsvergroting, dan ook vooral betrekking op opheffing van liquiditeitstekorten. De resultaten van het oogstjaar 1 988 verbeterden over het alge meen door enigszins hogere opbrengst- prijzen van consumptie- en pootaardap- pelen. De produkten die gebonden zijn aan een marktordening, zoals granen, fabrieks aardappelen en groene erwten (voor verwerking in het veevoer), vielen in prijs terug. Een gunstige uitzondering bij de marktordeningsprodukten vormden de prijzen van suikerbieten, onder meer doordat de wereldmarkt van suiker een herstel te zien gaf. De kg-opbrengsten per ha van vrijwel alle gewassen lagen op een niveau dat niet veel afweek van dat in 1 987. De ha-oogsten van pootaardappelen waren evenwel naar schat ting 20% lager. De inkomens op de kleibe- drijven kwamen uit op het gemiddelde van de vier voorgaande (ongunstige) jaren. De Veenkoloniale akkerbouwers, die vooral afhankelijk zijn van de fabrieksaardappel teelt, zagen hun inkomen verder achteruit gaan. Uitzicht op verbetering van de situatie in de akkerbouw lijkt vooralsnog niet of nauwelijks aanwezig. Tuinbouw In de glastuinbouw werden ook in 1 988 bevredigende resultaten behaald. Bij de glasgroenten was sprake van enige daling van de opbrengstprijzen, onder meer veroorzaakt door vergrote concurrentie vanuit zuidelijker gelegen landen. Hierdoor bleven de resultaten achter bij die van het zeer goede jaar 1 987. De toenemende produktievan snijbloemen en potplanten kon worden afgezet met behoud van het prijsniveau. Vooral de export naar het Ver enigd Koninkrijk breidde zich uit. Door een lager energieverbruik, onder andere als gevolg van het zachte winterseizoen, stegen de kosten in de glastuinbouw nauwelijks. De goede rentabiliteit in de glastuinbouw heeft geleid tot een investeringsimpuls. Niet alleen een grotere aandacht voor de vervanging van glas speelde daarbij een rol, maar in zekere mate ook areaalvergroting en intensivering door het aanbrengen van assi milatiebelichting in de bloemisterij. De belangstelling voor de teelt van volle- grondsgroenten bleef toenemen, zowel op de gespecialiseerde bedrijven als op akker bouwbedrijven. Door het sterk vergrote aanbod van vollegrondsgroenten hield de druk op de opbrengstprijzen aan. In de champignonteelt, die een lichte uitbreiding 15

Jaarverslagen Rabobank | 1988 | | pagina 9