Onze kijk op sparen Aantrekkelijk beleggen in het Aandelenfonds Rabobank Aantrekkelijk beleggen in het Obligatiefonds Rabobank Rabo Obligatie Pakket Rabobank TZ1 Het actieve gemak van de Rabobank Beleqgersrekenmc Middelen voor coöperatief bankieren Het is geen toeval dat in het jaar verslag van de Rabobankorganisatie na de financieringsactiviteiten voor het bedrijfsleven (zie jaarverslag 1 987) dit keer de middelenwerving extra aan dacht krijgt. In ons coöperatieve bankieren zijn toevertrouwde middelen essentieel om onze primaire doelstelling - het tegen scherpe tarieven en gunstige voorwaarden financieren van leden-ondernemers - te kunnen waarmaken. Van de uitstaande kredietverlening van de Rabobankorganisatie wordt momenteel bijna tweederde deel gedekt door spaargelden. In aanvulling daarop hebben de tegoeden in reke ning-courant (zowel op particuliere als op zakelijke rekeningen) en de zake lijke deposito's een groeiend aandeel in de toevertrouwde middelen. In het coöperatieve bankieren is de relatie tussen toevertrouwde middelen en kredietverlening altijd zeer direct geweest. Vanaf de oprichting van Raif- feisen- en Boerenleenbanken was het systeem erop gericht dat binnen de plaatselijke gemeenschap agrarische ondernemers goedkope kredieten konden krijgen uit de spaargelden van dorpsgenoten, een lokale kringloop dus. In de omvang van de kredietver lening hebben het niet-agrarische bedrijfsleven en de particulieren inmiddels de agrarische sector over vleugeld, maar binnen de toever trouwde middelen nemen de spaar gelden van particulieren nog steeds de belangrijkste plaats in. De krediet verlening van de Rabobankorganisatie gaat voor meer dan 60% naar het bedrijfsleven, de toevertrouwde middelen komen voor bijna 70% uit particuliere spaargelden. In vergelijking met andere banken is deze directe kringloop van toevertrouw de middelen en kredietverlening uniek. Hoe belangrijk het sparen bij Rabo- banken is, blijkt ook bij beschouwing van de Nederlandse spaarmarkt. Eind vorig jaar was een totaalbedrag van f 1 57 miljard aan particuliere spaar gelden toevertrouwd aan de Neder landse banken. De Rabobankorgani satie nam daarvan een kleine 40% voor haar rekening, de algemene banken 28% en de spaarbanken en de Postbank elk 1 6%. Spaargelden en andere door particu lieren en ondernemingen toever trouwde middelen vormen over het algemeen een aantrekkelijke bron voor de kredietverlening. Dat is merkbaar in de tarieven die de Rabobank aan leden-ondernemers in rekening brengt. In 1988 lag de gemiddelde rente voor variabele leningen aan bedrijfsrelaties slechts circa 0,5% boven de rente op de kapitaalmarkt. Gezien het belang van sparen voor de kredietcoöperatie ligt het voor de hand dat de Rabobank zich nauw betrokken voelt bij ontwikkelingen die de particu liere spaarstromen beïnvloeden. Binnen de bankbesparingen hebben we te maken met zich wijzigende behoeften en concurrentiepatronen, maar een minstens even belangrijke constatering is dat een groeiend deel van de gezinsbesparingen voor banken onbereikbaar blijft. Rekening houdend met de ontwikke lingen in de spaarstromen en met de voortdurende sterke groei van de kredietverlening, kent het middelenbe leid van de Rabobankorganisatie drie accenten: Verdeling private kredietverlening Verdeling toevertrouwde middelen l handel, industrie en dienstverlening 34% i agrarische bedrijven 26% i particulieren 40% i handel, industrie en dienstverlening 22% i agrarische bedrijven 9% I particulieren 69% 39

Jaarverslagen Rabobank | 1988 | | pagina 21