1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 Baten, lasten en bruto winst mutaties in M lasten baten bruto winst De andere baten, die in 1 987 werden beïnvloed door de beursval in het najaar, stegen fors met name als gevolg van goede koersresultaten in de effecten- en valuta- handel en bereikten een niveau van f 202 (1 30) miljoen. Lasten Het op een beheerste ontwikkeling van de totale lasten gerichte beleid resulteerde in een toeneming hiervan met 4,0 (2,0)% tot f 3.1 64 (3.041miljoen. De stijging was weliswaar beduidend hoger dan in 1 987, maar toen speelde een gewijzigde bereke ningswijze van de pensioenpremie een dempende rol. Mede als gevolg van de verder afnemende groei van het aantal medewerkers bevond de toeneming van de personeelslasten zich op hetzelfde bescheiden niveau als dat van de totale lasten. Het groeitempo van de algemene lasten was onder meer door een gewijzigd betaalgedrag van particuliere cliënten bete kenend lager en dat van de afschrijvingen was significant hoger, onder meer vanwege forse investeringen in automatisering. Resultaat De activiteiten van onze organisatie mondden uit in een bruto winst van f 1.670 (1.487) miljoen. Dankzij de hogere groei van de inkomsten en de gematigde kosten stijging kon derhalve een vergroting van het bruto resultaat met 1 2,3 (7,0)% worden gerealiseerd. Hiermee werd de in het vorig verslagjaar ingezette verhoging van de produktiviteit voortgezet. Ook onze buiten landse vestigingen dragen steeds duide lijker bij aan het resultaat. De toevoeging aan de voorziening algemene bedrijfsrisico's werd vastgesteld op f 525 (477) miljoen. Hoewel de kwaliteit van de debiteurenportefeuille verbeterde, is in lijn met de groei van de kredietverlening besloten de dotatie te verhogen. De verbetering van het resultaat in combi natie met wijzigingen in het fiscale regime, die in het verslagjaar van kracht werden, resulteerden in belastingen tot een bedrag van f 367 (31 6) miljoen. Niettegenstaande dit opnieuw duidelijk hogere niveau nam de netto winst toe met 1 2,4 (1,0)% tot f 778 (692) miljoen. Alles overziende stellen wij vast dat getoetst aan de doelstelling van onze coöperatieve organisatie de gang van zaken alleszins tevredenstellend was. De kredietverlening met name die aan bedrijven, ontwikkelde zich voorspoedig. Bij de werving vsn spaar- middelen heeft zich een, zij het nog voor zichtige, keer ten goede voorgedaan. De groei van de totale toevertrouwde 36 middelen bevond zich op een aanvaardbaar peil. Niet alleen de balansgebonden activiteiten, maar ook de provisiegenererende dienstver lening toonde opnieuw een aanmerkelijke groei. Het stemt tot voldoening dat de toeneming van het activiteitenniveau vergezeld ging van een gematigde stijging van de lasten. Het is verheugend te kunnen concluderen, dat de produktiviteit van onze inspanningen in het verslagjaar verder verbeterde. Vooruitzichten Vooralsnog gaan wij ervan uit dat de groei van de kredietverlening van onze organi satie zich in 1 989 op ongeveer hetzelfde hoge niveau als in 1 988 zal bewegen. Wij vertrouwen erop dat zich duidelijker dan in het verslagjaar een herstel van de spaaraanwas zal manifesteren. Volume-uitbreidingen in het rentebedrijf zullen voldoende tegenwicht vormen voor de neerwaartse druk op de rentemarge waarmee opnieuw rekening is te houden Bij onze dienstverlenende activiteiten voor zien wij een aanhoudende stijging die tot uitdrukking zal komen in een verdere groei van de provisiebaten. Ons streven blijft nadrukkelijk gericht op een beheerste ontwikkeling van de kosten Onvoorziene rente-ontwikkelingen voorbe houden, lijkt tegen deze achtergrond een ver dere verbetering van de resultaten mogelijk. Getoetst aan de coöperatieve doel stelling was de gang van zaken binnen de Rabo- bankorganisatie in 1988 alleszins tevreden stellend. 37

Jaarverslagen Rabobank | 1988 | | pagina 20