\s inst Kw e kredietvc*»» Balans en resultaat boekjaar nog in hoge mate afkomstig van de overige werkmaatschappijen van De Lage Landen. In 1 989 zal de uitbouw van de dienstverlening aan derden centraal staan. Het samenwerkingsverband van De Lage Landen met de coöperatieve CERA Spaar bank in België heeft, na de start in 1 987, in het verslagjaar nadrukkelijk vorm gekregen. CERA Lage Landen Products Holding NV, gevestigd in Brussel, heeft inmiddels werk maatschappijen voor leasing, autoleasing en factoring. Reeds in het eerste volledige boekjaar mogen de resultaten zowel in commercieel als in financieel opzicht niet onbevredigend worden genoemd. Hetzelfde geldt voor ADCA Leasing und Factoring Verwaltung GmbH, een samenwerkings verband dat De Lage Landen in 1 987 aanging met de ADCA-BANK ten behoeve van een betere bediening van Nederlandse exporterende cliënten en ter bewerking van de Duitse markt. In 1 989 zal de internationalisering van De Lage Landen verder gestalte krijgen door de vestiging van een dochteronderneming in Londen. In het verslagjaar is overgegaan tot de aankoop voor eigen gebruik van een nog te bouwen kantoorcomplex op het terrein De verbetering in de zeescheepvaart kwam tot uitdrukking in de resultaten van de Nederlandse Scheeps- hypotheekbank. 'Mariënhage' in het centrum van Eindhoven. Ultimo 1 990 zal het functioneel ontworpen gebouw worden opgeleverd. In oktober introduceerde De Lage Landen een programma medium term notes ter grootte van f 250 rrvljoen, gearrangeerd door Rabobank Nederland. Het was het eerste programma van die aard dat via het clearingsysteem van de Nederlandsche Bank werd geleid. Nederlandse Scheepshypotheekbank NV Gedurende het verslagjaar zette de verbete ring in de zeescheepvaart, die in 1 987 begon, verder door. Door toeneming van het transport over zee, veroorzaakt door een sterke groei van de wereldhandel, en het in omvang gelijk blijven van de wereldhan- delsvloot kwam het evenwicht in de meeste sectoren naderbij. De vrachtprijzen stegen aanmerkelijk en de prijzen van tweedehands schepen liepen door goede toekomstver wachtingen naar verhouding nog sterker op. De situatie in de kustvaart liet zich in de loop van het jaar beter aanzien en ook voor de sectoren die afhankelijk zijn van oliewin ning op zee, lijkt er een bodem in de markt te zijn. Overcapaciteit bij de visserij en de binnenvaart zetten de resultaten in deze sectoren onder druk; in de binnentankvaart is de situatie zelfs zorgelijk. Door de levendige handel in tweedehands zeeschepen was er een grote vraag naar financieringen. De produktie van leningen door de Nederlandse Scheepshypotheek bank NV nam dan ook, vooral via de in het buitenland gevestigde kantoren flink toe. De leningenportefeuille steeg daardoor in zeer aanzienlijke mate. Het bruto resultaat toonde een forse verbetering. In verband met de slechte gang van zaken in de binnentankvaart, de nog onzekere vooruit zichten in enkele andere sectoren en de sterke groei van de portefeuille, werd een belangrijk deel van het resultaat aan de voorziening algemene bedrijfsrisico's toege voegd. Hoewel de netto winst substantieel verbeterde, bleef het absolute bedrag nog bescheiden. 34 Balans Het geconsolideerde balanstotaal van onze organisatie toonde in 1 988 met 11,0 (4,2)% een flinke toeneming tot f 161,6 (145,5) miljard. Het balansvolume van de gezamenlijke aangesloten banken, de kern van het bedrijf van de Rabobankorganisatie, steeg met 6,2 (4,7)%. In het licht van de minimale prijsstijging in ons land is dit groeitempo niet onaanzienlijk. De uitbreiding van de balansgebonden acti viteiten van onze veelal nog jonge buiten landse kantoren was zeer krachtig. Dit gold niet alleen voor de kredietverlening, maar ook voor het interbancaire bedrijf, dat overi gens ook meer in het algemeen flink groeide. Vanzelfsprekend moet hierbij worden aangetekend dat de dollarkoers, dit in tegenstelling tot de voorafgaande drie jaren, een opwaartse invloed uitoefende. Baten De totale baten van onze organisatie beliepen in het verslagjaar f 4.834 (4.528) miljoen. Dit betekende een stijging die met 6,8 (3,6)% aanmerkelijk uitging boven de in de recente jaren gebruikelijke groei. De rentemarge stond weliswaar nog steeds onder neerwaartse druk, maar de volume groei in het rentebedrijf compenseerde dit ruimschoots. De rentewinst nam toe tot f 3.922 (3.763) miljoen. Evenals in het vorige verslagjaar gaven de provisies een forse toeneming te zien. Niet alleen hogere inkomsten uit dienstverlenende activiteiten als reizenverkoop en assurantiebemiddeling droegen hieraan bij, maar vooral ook de baten die werden gegenereerd door de in 1 988 geïntroduceerde tariferingen in het particuliere betalingsverkeer. Het totaal van de provisiebaten beliep f 710 (635) miljoen. 35

Jaarverslagen Rabobank | 1988 | | pagina 19