■>0 3p<Q H\ v Va». i-SC 3 r "5 5' Deelnemingen De laatste groep omvat onder meer de systemen van verzekeraars, touroperators en het Bureau Krediet Registratie. Via RTN kunnen de plaatselijke banken dus commu niceren met informatieleveranciers binnen èn buiten de Rabobankorganisatie. Ook zijn onze geldautomaten via RTN verbonden met het centrale computersysteem. Het aantal aansluitingen op RTN groeit gestaag en beliep ultimo 1 988 525 (250). Eind 1 989 kunnen alle plaatselijke Rabo- banken op RTN zijn aangesloten. De ontwikkeling van RTN vormt de derde fase van het automatiseringsplan van onze organisatie. In 1 978 werd met de eerste fase gestart. Deze bestond uit de automati sering van alle administraties van plaatse lijke banken en werd in 1 985 afgerond. De tweede fase, bestaande uit de plaatsing van balieterminals bij de aangesloten banken, loopt voor een deel gelijk op met de derde. Beide kunnen eind 1 989 worden afgesloten. De automatiseringskosten van de totale Rabobankorganisatie bedragen inclusief afschrijvingen circa f 400 miljoen per jaar. De bouw van een nieuw pand voor Rabobank Nederland in Best bereikte het hoogste punt. Rabobank Computerdiensten BV (RCD), een volledige dochteronderneming van Rabo bank Nederland, is een computerservice- verlenend bedrijf, dat zich ten doel stelt bankverwante produkten te ontwikkelen en deze op commerciële basis op de markt te brengen. Evenals in 1 987 het geval was, heeft ook in het verslagjaar een acquisitie van bescheiden omvang plaatsgevonden. Inmiddels is centralisatie van bedrijvig heden tot stand gebracht in die zin, dat alle activiteiten zijn gehuisvest in 's-Hertogen- bosch. Omzet en resultaat van RCD ontwik kelden zich bevredigend. Fusies en vestigingen In het verslagjaar kwamen 1 6 (8) fusies tussen aangesloten banken tot stand. Het aantal banken nam daardoor af tot 906 (922). De min of meer trendmatige daling van het aantal vestigingen van onze organi satie in het binnenland werd voortgezet. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal verkooppunten 3.277 (3.364), waarvan 2.242 (2.293) kantoren en 1.035 (1.071zittingen. De bouw van een nieuw pand voor Rabo bank Nederland in Best, waar diverse centrale diensten zullen worden gehuisvest, verloopt voorspoedig. Naar verwachting zal dit gebouw medio 1 989 kunnen worden opgeleverd. Ons buitenlandse netwerk is in 1 988 uitge breid met vestigingen in Zürich, Luxemburg en Dallas alsmede met een merchant bank in Singapore; het kantoor van de ADCA- BANK in Bonn werd gesloten. Eind 1 988 was onze organisatie op 22 (1 9) plaatsen in het buitenland gevestigd. Wij streven naar een beheerste verdere groei van ons buiten landse kantorennet, zowel in Europa als daarbuiten. 32 De Lage Landen BV Het balanstotaal van De Lage Landen BV steeg in 1 988 met ruim 1 9% tot f 3,5 (2,9) miljard. Deze dochterinstelling realiseerde een winst na belastingen van f 22,2 (1 7,3) miljoen. De Lage Landen Financiering BV sloot voor f710 (620) miljoen aan persoonlijke leningen en doorlopende kredieten af. Het uitstaande bedrag steeg tot f 950 (845) miljoen. Voor 1 989 ligt een verdere groei in het verschiet. Een belangrijke oorzaak hier voor is de geplande introductie van een geavanceerde automatiseringstoepassing, die de administratieve afhandeling van consumptief-kredietcontracten bij de plaat selijke Rabobanken sterk zal vereenvou digen en de service aan de consument verder zal verhogen. De omzet van De Lage Landen Factors BV steeg met ruim 26% tot f 1,9 (1,5) miljard. Het uitstaande debiteurensaldo groeide van f 270 miljoen tot f 293 miljoen. Het aandeel van im- en exportfactoring in de totale portefeuille bleef onveranderd hoog op een niveau van ongeveer 40%. De Lage Landen Leasing BV hield in verband met de wijzigingen op het vlak van de WIR- premie rekening met de mogelijkheid van een omzetdaling. Met name dankzij de produktie in het laatste kwartaal kon de jaaromzet zich stabiliseren op f 1,0 miljard. Inventieve produktontwikkeling was hieraan mede debet. De lease-portefeuille steeg van f 1,6 miljard tot f 1,9 miljard. De groei kwam evenals in 1 987 grotendeels tot stand via operationele lease-contracten. Translease BV, een volledige dochteronder neming van De Lage Landen op het gespe cialiseerde terrein van autoleasing, reali seerde in 1 988 een toeneming van de portefeuille, uitgedrukt in aantallen auto's, met 1 9%. Het opdrachtenvolume van De Lage Landen Inkasso BV was in haar tweede volledige 33

Jaarverslagen Rabobank | 1988 | | pagina 18