II lllll I i Toeneming aantal medewerkers van de Wet Arbeid Gehandicapte Werk nemers (WAGW). Na een intensieve voorbereidingsperiode is in het verslagjaar de laatste hand gelegd aan een nieuw pensioenreglement voor de gehele Rabobankorganisatie, dat per 1 januari 1989 is ingevoerd. Hierin is afge stapt van het tot dan toe gehanteerde eind loonsysteem met levensjaren. Het gewij zigde reglement is gebaseerd op een opbouwsysteem, waarbij de aanspraken over dienstjaren voortdurend worden aangepast aan de loonontwikkeling. Deze verandering is doorgevoerd om de arbeids voorwaarde pensioen beter te laten aan sluiten op de uiteenlopende arbeidspatronen van mannen en vrouwen binnen de organi satie. Bij beëindiging van het dienstverband voor de pensioendatum wordt de opge bouwde reserve hetzij overgedragen aan de nieuwe werkgever, hetzij geïndexeerd aan de hand van de gestegen kosten van levens onderhoud. toenemende mate gebruik gemaakt. In het verslagjaar werkten circa 1.500 medewer kers op deze basis. Arbeidsvoorwaarden In het verslagjaar is een CAO voor het bank bedrijf afgesloten voor de periode van 1 april 1 988 tot 1 april 1 990. Op grond van deze CAO zijn respectievelijk worden de salarissen op 1 januari 1 989 en op 1 januari 1 990 verhoogd met 0,5%. Tevens vinden eenmalige uitkeringen van 0,5% plaats per 31 maart 1 989 en per 31 maart 1 990. In deze CAO is de regeling voor vervroegde uittreding (VUT) zodanig gewijzigd, dat het geboortejaar van de werknemer nu bepa lend is voor de mogelijkheid om van deze regeling gebruik te kunnen maken. Bij de totstandkoming van een volgende CAO zal opnieuw de toetredingsleeftijd tot de VUT dienen te worden bepaald. De omvang van de arbeidsduurverkorting (ADV) bleef in deze CAO ongewijzigd. Wel zijn de bepalingen over de toepassing van ADV voor opleidingsdoeleinden duide lijker geformuleerd zodat, bij een toene mende opleidingsinspanning, in meer gevallen ADV voor dit doel kan worden aangewend. Voorts is in 1 988 bij Rabobank Nederland en bij het overgrote deel van de plaatselijke banken een op de CAO gebaseerd prestatie beloningssysteem ingevoerd. In 1 988 werden voorbereidingen getroffen voor de vertaling van de gevolgen voor de plaatselijke banken en Rabobank Nederland Opleidingen Voor de beheerders, directeuren en hoofden Beheerstechnische Zaken van de plaatse lijke banken werden voorlichtingsbijeen komsten gehouden over het automatise- rings- en informatiseringsbeleid van de organisatie. In het verslagjaar werd een raamwerk voor de opleiding van directeuren van aange sloten banken opgezet. Dit zal worden uitge werkt en in 1 989 operationeel worden. In de tweede helft van 1988 werd de imple mentatie van het prestatiebeoordelings systeem voor Rabobank Nederland onder steund door trainingen voor managers. Een aanvang werd gemaakt met de opzet van een systeem om het grote aantal, min of meer onderscheiden, functies binnen de organisatie te herleiden tot een beperkt aantal functieklassen. Op basis hiervan en daaraan gekoppelde functieprofielen zal het opleidingsaanbod een herstructurering ondergaan. Dit zal vergezeld gaan van een nieuw certificerings- c.q. diplomeringsbe- leid. Voorts werd de opzet en uitwerking van werkconferenties 'personeelsmanage ment' ter hand genomen, bedoeld voor het management van Rabobank Nederland en directeuren en bestuurders van aangesloten banken. Teneinde het rendement van oplei dingsinspanningen beter te kunnen bepalen, wordt een gestructureerd evalua tiesysteem opgezet voor alle opleidingen die door medewerkers van de Rabobankor ganisatie worden gevolgd. Het P.C.-privé-project, waarbij door bemid deling van Rabobank Nederland medewer kers in de gelegenheid werden gesteld om 30 met aanzienlijke korting een personal computer aan te schaffen voor privégebruik, werd in het verslagjaar afgerond. Bijna 5.000 personeelsleden maakten van deze mogelijkheid gebruik. Op het vlak van computerondersteunend opleiden kwamen vele nieuwe produkten tot stand. Op 1 september 1 988 ging een tweejarig opleidingstraject van start voor 42 HBO- abituriënten. In 1 988 konden de eerste afgestudeerden met een HEAO-opleiding bank- en verzeke ringswezen op de arbeidsmarkt worden verwelkomd. Aan de ontwikkeling van deze opleidingsrichting is de afgelopen jaren door onze organisatie in ruime mate bijge dragen. Ook in meer algemene zin werd in het verslagjaar intensief contact gehouden met het onderwijsveld om tot een betere afstemming te komen tussen onderwijs en bedrijfsleven. Met de totale opleidings inspanningen waren meer dan 52.000 cursisten-werkdagen en ruim 3.000 docen ten-werkdagen gemoeid. Informatica Gedurende 1 988 is binnen de Rabobank organisatie verder gewerkt aan een onder zoek om te komen tot een keuze van een nieuwe generatie apparatuur voor de geau tomatiseerde ondersteuning van de plaatse lijke banken in de jaren negentig. In het lopende jaar zal hieromtrent definitieve besluitvorming plaatshebben. Na de imple mentatie van de nieuwe apparatuur zullen de aangesloten banken beschikken over hulpmiddelen die niet alleen voldoen aan de huidige eisen en wensen voor de informatie verzorging, maar die ook in de toekomst in staat zullen zijn een flexibele en geïnte greerde ondersteuning te bieden voor het bancaire bedrijf. Als tussenoplossing tot de implementatie van de nieuwe apparatuurlijn is in 1 988 het zogenaamde KTO (Korte Termijn Oplossing)-project verder uitge werkt. Dit heeft ertoe geleid dat de eerste toepassingen bij enkele banken zijn inge voerd. Deze toepassingen zullen verder worden uitgebouwd en naar verwachting in 1 989 door een aanzienlijk aantal aange sloten banken in gebruik worden genomen. In het verslagjaar werd de 1 5.000ste geau tomatiseerde werkplek in gebruik genomen. Daarmee beschikt momenteel één op de twee medewerkers van de plaatselijke banken over een computer-werkstation. In totaal zijn nu op 1.600 kantoren 1 3.500 balieterminals in gebruik. De overige geau tomatiseerde werkplekken worden gevormd door personal computers en werkstations in het kader van een met Viditel vergelijkbaar intern informatiesysteem. Het zogenaamde Rabobank Terminal Netwerk (RTN) verbindt de computers van de plaatselijke banken via het datatransmis- sienet, Datanet 1 van de PTT, met de centrale computersystemen van Rabobank Nederland en met externe systemen. Steeds meer plaatselijke banken zijn direct verbonden met de centrale computer systemen van Rabobank Nederland. Audiovisuele middelen spelen in de interne communicatie en bij de opleiding van mede werkers een niet meer weg te denken rol. 31

Jaarverslagen Rabobank | 1988 | | pagina 17