Mensen en bedrijfsmiddelen werden de activiteiten nog sterker gericht op de dienstverlening aan onze Nederlandse cliënten en op de internationale agri- business. De sterke groei van de afgelopen jaren in de internationale dienstverlening kon onverminderd worden voortgezet. Dit werd mede mogelijk door de verdere verbreding van kennis van de internationale bankdiensten binnen het bedrijf. De primaire doelstelling van ons buitenland- bedrijf onderstreept het belang dat de orga nisatie hecht aan een actieve participatie in het handelsverkeer als internationale bank voor het Nederlandse bedrijfsleven. In de loop van het jaar kon met succes het produkt 'Exportgarantie Italië' worden geïntroduceerd, waarmee onzekerheden over betalingstermijnen voor exporten naar dat land worden weggenomen. Ook de andere, specifiek in relatie met onze buiten landse kantoren ontwikkelde produkten kenden in het verslagjaar een groeiende belangstelling. Voorts is in Singapore, in aanvulling op de activiteiten van ons kantoor aldaar, een merchant bank opge richt en worden de activiteiten van het kantoor Hong Kong met die van een facto- ringmaatschappij uitgebreid. In de komende jaren zullen wij op deze weg voortgaan. Daarbij zullen de activiteiten niet alleen gericht zijn op de verdere uitbouw van ons vestigingennet, maar ook op voorlichting en begeleiding van onze cliënten in het kader van de Europese eenwording. Voorts zullen naar verwachting efficiency-verbeteringen in het betalingsverkeer positieve effecten opleveren voor zowel de bank als haar cliënten. Verzekeringen In het afgelopen jaar bedroeg de stijging van de provisie-inkomsten uit assurantiebe middeling bijna 1 3%. Deze ontwikkeling overtrof de verwachtingen en was vooral toe te schrijven aan extra bemiddelingsactivi teiten voor levensverzekeringen met een spaarelement. De samenwerking met de onderlinge verze keraars werd verder versterkt en met name op het terrein van automatisering werd vooruitgang geboekt. Bedoelde maatschap pijen en Rabobank Nederland hebben overeenstemming bereikt over de ontwikke ling voor gezamenlijke rekening van het zogenaamde Assurantie-Bemiddelings- Model. Dit systeem zal zowel bij de aange sloten banken als bij de verzekeraars leiden tot aanzienlijke kostenreductie. Reizen De marktontwikkelingen in de sector van het toerisme waren in het verslagjaar posi tief. Het aantal vakanties, met name in de vorm van georganiseerde en buitenlandse reizen, nam duidelijk verder toe. De Rabo- bankorganisatie heeft hiervan geprofiteerd. In totaal boekten 904.000 (807.000) personen een reis via onze plaatselijke banken. Zowel omzet als provisie-inkomsten toonden een stijging met 1 5%. Het groei tempo van het resultaat bevond zich boven dat van het activiteitenniveau. Dit was een gevolg van een relatief hoger aandeel van de beter renderende reizen in het totaal en - door toegenomen automatiseringsinspan ningen - meer efficiënte verwerking van reserveringen. Vastgoed Rabo Neder land was bij een toe nemend aantal on roerend goed projecten betrokken Vastgoedactiviteiten De onroerend goedmarkt toonde in het verslagjaar evenals in 1987 een levendig beeld. De 20 (1 9) Rabo Makelaardijen konden ondanks verhevigde concurrentie hun marktaandeel handhaven. Het aantal bemiddelingen gaf een verdere groei te zien. Iets minder dan de helft van de daaruit voortvloeiende financieringen werd verricht door onze organisatie. Vastgoed Rabo Nederland BV noteerde opnieuw een toeneming van de aangegane verplichtingen in de sector koopwoningen en in die van bedrijfsmatig onroerend goed. In de vorm van projectfinanciering met risi coparticipatie was onze vastgoed-dochter partij bij 44 (36) projecten, omvattend 2.440 (2.020) woningen en 27.800 (1 5.100) m2 bedrijfsvloeroppervlakte. 28 Personeel De vermindering van de groei van het personeelsbestand werd in het verslagjaar gecontinueerd. Het aantal medewerkers werd uitgebreid met 554 (679) personen. Ultimo 1 988 waren bij onze organisatie 33.200 (32.646) personen werkzaam, waarvan 627 (620) op onze buitenlandse kantoren en bij de ADCA-BANK AG. Gemeten in volledige arbeidsplaatsen nam de personeelsomvang toe met 436 (578) mensjaren of 1,4 (1,9)% tot 30.833 (30.397) mensjaren. Gegeven het aanzien lijk gestegen niveau van de activiteiten in vrijwel alle bedrijfssectoren blijkt uit de beperkte toeneming van de personeels omvang een verbetering van de arbeids- produktiviteit. Het beleid gericht op het bevorderen van het werken in deeltijd werd voortgezet. De stijging van het aantal deeltijders bleef evenals in 1 987 echter beperkt Zowel de bedrijfsorganisatorische mogelijkheden als de afnemende belangstelling in de externe arbeidsmarkt, begrenzen de mogelijkheden om het percentage deeltijders boven het inmiddels bereikte niveau van bijna 20% van het totale aantal medewerkers op te voeren. Naast deeltijd-dienstverbanden kan de personele bezetting worden afgestemd op de bedrijfsdrukte door het aanwenden van flexibele arbeidscontracten. Vooral bij de aangesloten banken wordt hiervan in 29

Jaarverslagen Rabobank | 1988 | | pagina 16