De flinke belangstelling voor onze koop sompolissen, in het verslagjaar voor het eerst ook in dollars, droeg bij tot de midde lenontwikkeling. Kenmerk van onze desbe treffende produkten is immers dat de middelen in de boeken van de plaatselijke banken blijven en dat het (overlijdens)risico- gedeelte bij de betrokken verzekeraars wordt ondergebracht. Het totaal van de aan onze organisatie toevertrouwde spaarmiddelen bedroeg eind 1988 f 66,2 (64,3) miljard. toonden opnieuw een krachtige expansie. Kennelijk is de voorkeur van ondernemers er sterk op gericht om, veelal in afwachting van investeringen, gelden in de korte sfeer aan te houden. Zowel de tegoeden in reke ning-courant als de deposito's namen fors toe. Als gevolg van het oplopen van de korte rente verschoof de belangstelling naarmate het jaar voortschreed relatief steeds meer naar deposito's. De aanwas van middelen van zakelijke herkomst beliep in totaal f 2,3 (1,7) miljard. Betaalrekeningen De aanhoudend hoge liquiditeitsvoorkeur van particulieren, die ten dele samenhangt met de lage nominale rente, weerspiegelde zich in een opnieuw aanzienlijke groei van de saldi op betaalrekeningen. Ook spaarmo- tieven lijken een zekere rol te spelen bij het aanhouden van gelden op deze rekeningen. De stijging van de tegoeden op betaalreke ningen beliep f 660 (583) miljoen, waar door aan het einde van het verslagjaar een stand van f 9,0 (8,4) miljard werd bereikt. Zakelijke middelen De middelen met een zakelijke oorsprong Opgenomen gelden In het verslagjaar werd wederom voor een belangrijk bedrag aan lange middelen opge nomen. Via de plaatsing van pandbrieven werd door de Rabohypotheekbank NV f 762 (941 miljoen verworven. Op de openbare kapi taalmarkt werd een beroep gedaan in vreemde valuta voor een tegenwaarde van bijna f 300 miljoen en voor f 200 miljoen eurobonds. Eveneens werden twee euro- guldennotesleningen (voor in totaal f 250 miljoen) uitgegeven. Het beroep van Rabobank Nederland op de onderhandse kapitaalmarkt was niet onaan zienlijk en dat op de geldmarkt was belang rijk hoger dan in 1 987. Kwantitatief was de aan was van middelen bij de Rabobank volgens ver wachting, maar gezien de achterblijvende groei van de spaarmiddelen gold dat niet voor de kwaliteit. 22 20 16 12 4 0 1984 Groei van de middelen in kort lang totaal Totale middelen Het totaal van de toevertrouwde middelen en opgenomen gelden steeg in 1 988 met 8,2 (4,6)% tot f 1 1 7,0 (1 08,2) miljard. Daarbinnen voltrok zich een verdere verschuiving van lang naar kort en van toevertrouwd naar opgenomen. Deze ontwikkelingen leiden tot een relatief hogere gemiddelde verkrijgingsprijs en een enigszins vluchtiger karakter van onze middelen. Ons beleid bij de werving van middelen op professionele markten is gericht op het tot stand brengen van een zekere diversificatie naar valuta, looptijd, bron en aard van het gehanteerde instru ment. Onze buitenlandse kantoren worden hierbij ook ingeschakeld Vermeldenswaard is de succesvolle uitgifte van commercial paper door ons kantoor te New York. Hieraan droeg de rating van dit papier ongetwijfeld bij. Al dan niet via onze buiten landse vestigingen werden nieuwe instru menten zoals medium term notes en euro commercial paper aangewend. Op de mter- bancaire markt opgenomen gelden namen fors toe tot f 23,8 (1 8,9) miljard. 23

Jaarverslagen Rabobank | 1988 | | pagina 13