ii ii ii ii I 1984 1985 Verstrekte leningen naar sectoren in f miljard agrarische sector handel, industrie en dienstverlening particulieren Het herstel van de investeringen in de industrie is van groot belang, omdat dit een van de meest internationaal georiënteerde sectoren van onze economie is. De Neder landse industrie moet het in de internatio nale concurrentie vooral hebben van hoog technologische produkten. Een gedurende enkele jaren achterblijvende investerings- groei kan de concurrentiepositie op de internationale markt ernstig aantasten. Naast investeringen in produktiemiddelen en in onderzoek en ontwikkeling wordt, mede met het oog op de eenwording van de Europese markt, steeds meer geïnvesteerd in bedrijfsovernames, joint ventures en de bewerking van nieuwe markten. De groei van het industriële midden- en kleinbedrijf bleef samenhangend met de samenstelling van de afzet iets achter bij die van het grootbedrijf. Het midden- en klein bedrijf is minder exportgericht dan het grootbedrijf en ook vormen de investerings goederen een geringer deel van de totale afzet. De particuliere consumptie en de intermediaire leveringen, die naar verhou ding minder sterk toenamen, zijn juist wel van relatief groot belang. De afzet van het industriële midden- en kleinbedrijf nam met 3% toe. De rendementen ontwikkelden zich positief, mede als gevolg van de gematigde kostenontwikkeling en een verbetering van de winstmarges. De bouwnijverheid als totaal heeft in 1 988 een gematigde groei van de produktie te zien gegeven. Deze groei was vooral te danken aan de zachte winter. Het gedeelte van de bouwnijverheid dat afhankelijk is van overheidsopdrachten, bleef duidelijk achter bij het gedeelte dat de marktsector als opdrachtgever heeft. Tot deze laatste cate gorie behoren vooral aannemers uit het midden- en kleinbedrijf. Deze laatste bedrijven kunnen dan ook terugzien op een behoorlijke toeneming van de produktie. Doordat in de woningbouw de produktie steeds meer verschuift naar de vrije sector, mag worden aangenomen dat deze verbete ring van de positie van de kleinere aanne mers structureel van aard is. Dienstverlening De dienstverlening toont al enkele jaren een relatief hoog groeitempo. De commerciële dienstensector heeft duidelijk geprofiteerd van de toeneming van activiteiten in het bedrijfsleven. Terzelfder tijd speelt de dienstensector in op het vergrote kostenbe wustzijn van bedrijven. De uitbestedings- en vooral verzelfstandigingstendens heeft de dienstensector ook in 1 988 in de kaart gespeeld. Ook de op de consument gerichte dienstverlening, de persoonlijke dienstverle ning, gaf een gunstige afzetontwikkeling te zien. De extra ruimte in het besteedbaar inkomen vertaalt zich, weliswaar minder dan evenredig, ook in bestedingen in de dienstensector. In het verslagjaar voltrok zich met name een forse groei op het terrein van toerisme en recreatie. De bruto toegevoegde waarde van de dien stensector (exclusief handel, woningbezit, bank- en verzekeringswezen en kwartaire sector) nam in 1 988 met ongeveer 3% toe tot ruim f 63 miljard. Een deel van deze groei komt voor rekening van (relatief) kleine bedrijven die zich als starter op de markt begeven. Het aantal bedrijven in de dienstensector groeide met ruim 4%, de totale werkgelegenheid met ruim 1,5%. De gematigde loonkostenontwikkeling kwam de rentabiliteit van de arbeidsinten sieve dienstensector ten goede. De kwar taire dienstverlening vormt evenwel een uit zondering op het positieve beeld. Ook in 1 988 hebben veel instellingen in deze sector de voor hen negatieve gevolgen van het op bezuinigingen gerichte overheids beleid ondervonden. Rabobank Garantiefonds Ook in 1 988 hebben de aangesloten banken in ruime mate gebruik gemaakt van de faciliteiten die de Stichting Garantie fonds Rabobanken kan bieden. Zij verstrekten aan 543 starters of doorstar- ters uit het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector achtergestelde leningen onder garantie van het Garantiefonds. 18 Een ruime meerderheid van de aanvragen, namelijk 78%, bleek te zijn ingediend ten behoeve van (startende) ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Het totale bedrag van de verstrekte achtergestelde leningen bedroeg ongeveer f 24 (26) miljoen. Het gemiddelde bedrag per lening nam toe tot f 44.000 (42.000). De totale garantie stelling van het Garantiefonds heeft inmid dels de f 75 (47) miljoen overschreden. In november heeft de staatssecretaris van Economische Zaken de Regeling Borgstel ling MKB-kredieten 1 988 in de Staatscou rant gepubliceerd. Deze regeling is per 1 januari 1 989 in de plaats gekomen van de Kredietregeling Midden- en Kleinbedrijf 1 985. De nieuwe regeling is aanmerkelijk eenvoudiger is dan de oude. Zo beslist de Rabobankorganisatie voortaan in alle gevallen zelf over een borgstelling door de Staat. De minister stelt zich, door het sluiten van een borgstellingsovereenkomst met Rabobank Nederland, garant voor de terug betaling van door de Rabobankorganisatie verstrekte borgstellingskredieten. Een ander kenmerk is dat de omvang van de borgstel ling is beperkt tot 90% van de hoofdsom van het borgstellingskrediet. Voor starters geldt echter een borgstelling van 100%. De gevolgen van de nieuwe regeling voor de Stichting Garantiefonds Rabobanken zullen nauwlettend worden gevolgd. Woningmarkt Op landelijk niveau heeft de markt voor koop woningen zich in 1 988 min of meer gesta biliseerd op het in 1 987 bereikte peil. Het aantal transacties nam licht toe, terwijl de huizenprijzen enigszins verder stegen. De markt lijkt daarmee op een nieuw even- wichtsniveau te zijn aangeland. Een versto ring hiervan dreigt echter in bepaalde marktsegmenten, bijvoorbeeld als gevolg van een te krap aanbod. De markt voor woninghypotheken stond in het teken van een toenemende produkt- en prijsconcurrentie. Onze organisatie reageerde hierop in eerste instantie met de Rabobank Starthypotheek. Ondanks deze aanvulling op ons produktenpakket bleef ons marktaandeel enigermate onder druk staan. De vraag van consumenten is in toenemende mate gericht op lange rente- fixatietermijnen en op lage en stabiele lasten. In het najaar werd op deze cliënten voorkeur ingespeeld via de introductie van de Spaar-Optimaalhypotheek. Het nieuwe produkt werd door de markt enthousiast ontvangen. In 1 988 verstrekte de Rabobankorganisatie voor f9.651 (9.449) miljoen nieuwe leningen aan particulieren. Dit bedrag heeft nagenoeg volledig betrekking op woning hypotheken. Het in totaal bij particulieren uitstaande bedrag steeg met 7 (8)%. Aflossingen Leden en cliënten losten in 1 988 f 1 8,3 (1 6,4) miljard af op door onze organisatie verstrekte leningen. Dat de stijging van dit bedrag minder was dan in 1 987, vindt zijn oorzaak deels in de snelle groei van onze portefeuille in de afgelopen jaren. Ook schuldvernieuwingen spelen bij de aflossingen een rol. De omzetting naar leningen met een ander rentetype nam in het verslagjaar niet verder toe. Financiering in rekening-courant Het met de kredietverlening in rekening courant gemoeide bedrag steeg aanzienlijk Dit was deels een gevolg van een, zeker ook Vanuit de handel, industrie en dienst verlening werd opnieuw een forse en nog enigs zins verder toenemende financieringsbehoefte getoond. 19

Jaarverslagen Rabobank | 1988 | | pagina 11